Detroit Lakes, MN
9/5/2019











               Detroit Lakes Invitational Cross Country Meet
                             Detroit Lakes, MN
                             September 5, 2019
                         JUNIOR HIGH GIRLS - 3200m
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR HIGH GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    29  Alexandria                (  14:09.0  1:10:44.8   1:21.4)
========================================
  1      1  Citori Halbe                    13:19.4
  2      5  Lydia Oldenkamp                 14:07.3
  3      6  Kasey Soderholm                 14:08.9
  4      8  Elly Homelvig                   14:28.4
  5      9  Quinn Hills                     14:40.8
  6   ( 13) Abigail Kor                     14:53.6
  7   ( 15) Maia Fuglestad                  15:06.3

  2.    53  Hawley                    (  14:46.7  1:13:53.1   2:53.9)
========================================
  1      2  Lily Olson                      13:46.1
  2      3  Piper Myran                     13:47.6
  3      7  Ivy Tickel                      14:22.8
  4     16  Trista Baer                     15:16.6
  5     25  Dru Dauner                      16:40.0

  3.    97  Bemidji                   (  15:48.9  1:19:04.4   3:03.2)
========================================
  1      4  Addison� Maish                  14:05.7
  2     11  Sydney Beise                    14:41.7
  3     23  Elena Harmsen                   16:19.9
  4     28  Anika� Sneide                   16:48.2
  5     31  Rylan� Cole                     17:08.9
  6   ( 32) Olivia Birt                     17:09.1
  7   ( 36) Madison� Jansen-Grenz           17:38.6

  4.   122  Detroit Lakes             (  16:26.3  1:22:11.4   1:30.3)
========================================
  1     19  Isla Pender                     15:36.7
  2     20  Sadie Johnson                   15:53.4
  3     24  Madison Blahut                  16:37.6
  4     29  Addyson Flyen                   16:56.7
  5     30  Charlie Lokken                  17:07.0
  6   ( 33) Kate Taves                      17:10.2
  7   ( 40) Mia Hanson                      17:59.8

  5.   124  Shanley                   (  16:21.0  1:21:44.8   4:18.8)
========================================
  1     10  Madeline Abbott                 14:40.8
  2     12  Mallory Strand                  14:47.5
  3     14  Anna Geffre                     15:01.6
  4     42  Jorja Berger                    18:15.3
  5     46  Josie Paul                      18:59.6

  6.   142  Breckenridge/wahpeton     (  16:46.5  1:23:52.5   2:34.8)
========================================
  1     17  Hailee Bruce                    15:29.7
  2     18  Ashlyn Haire                    15:32.6
  3     27  Emily Lindblad                  16:46.5
  4     39  Sidney Gilbertson               17:59.2
  5     41  Carli Syvertson                 18:04.5
  6   ( 45) Lainey Mammenga                 18:51.3
  7   ( 47) Eva Anderson                    20:24.6

  7.   164  Fergus Falls              (  17:38.4  1:28:11.7   5:01.5)
========================================
  1     21  Naomi Dummer                    15:56.1
  2     22  Kayley Reitmier                 15:59.5
  3     35  Hannah Scharenberg              17:26.4
  4     38  Alea Mouser                     17:52.1
  5     48  Kate Heikes                     20:57.6
  6   ( 49) Phoenix Williams                22:35.3

  8.   184  Richland 44               (  17:45.3  1:28:46.3   1:52.2)
========================================
  1     26  Sydney Loff                     16:43.8
  2     34  Keagen Neppl                    17:14.3
  3     37  Brezlyn Callenius               17:42.0
  4     43  Evelyn Hermunslie               18:30.2
  5     44  Kylie Kummer                    18:36.0



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR HIGH GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/24     97 Citori Halbe              6 Alexandria                13:19.4  6:43 
    2   1/5    1813 Lily Olson                7 Hawley                    13:46.1  6:56 
    3   2/5    1812 Piper Myran               8 Hawley                    13:47.6  6:57 
    4   1/14   1604 Addison� Maish            7 Bemidji                   14:05.7  7:06 
    5   2/24    944 Lydia Oldenkamp           7 Alexandria                14:07.3  7:07 
    6   3/24   1122 Kasey Soderholm           8 Alexandria                14:08.9  7:07 
    7   3/5    1818 Ivy Tickel                8 Hawley                    14:22.8  7:14 
    8   4/24    268 Elly Homelvig             6 Alexandria                14:28.4  7:17 
    9   5/24    265 Quinn Hills               6 Alexandria                14:40.8  7:23 
   10   1/5    1935 Madeline Abbott           8 Shanley                   14:40.8  7:23 
   11   2/14   1594 Sydney Beise              6 Bemidji                   14:41.7  7:24 
   12   2/5    1956 Mallory Strand            8 Shanley                   14:47.5  7:27 
   13   6/24    758 Abigail Kor               8 Alexandria                14:53.6  7:30 
   14   3/5    1944 Anna Geffre               7 Shanley                   15:01.6  7:34 
   15   7/24     95 Maia Fuglestad            7 Alexandria                15:06.3  7:36 
   16   8/24   1109 Kaija Schneider           7 Alexandria                15:07.3  7:37 
   17   4/5    1810 Trista Baer               8 Hawley                    15:16.6  7:41 
   18   9/24    768 Emma Neumann              7 Alexandria                15:16.9  7:42 
   19  10/24     90 Brynn Cross               8 Alexandria                15:17.0  7:42 
   20  11/24    769 Bobbi Nichols             7 Alexandria                15:17.8  7:42 
   21  12/24    264 Bailey Heid               7 Alexandria                15:25.2  7:46 
   22  13/24    763 Ainsleigh Lehmann         6 Alexandria                15:26.5  7:46 
   23   1/8    1639 Hailee Bruce              8 Breckenridge/wahpeton     15:29.7  7:48 
   24   2/8    1645 Ashlyn Haire              8 Breckenridge/wahpeton     15:32.6  7:49 
   25   1/8    1697 Isla Pender               7 Detroit Lakes             15:36.7  7:52 
   26  14/24    759 Katherine Korynta         7 Alexandria                15:40.2  7:53 
   27   1/3    1995 Kelsey Baltes             7 Thief River Falls         15:46.2  7:56 
   28   2/8    1689 Sadie Johnson             7 Detroit Lakes             15:53.4  8:00 
   29   1/6    1738 Naomi Dummer              8 Fergus Falls              15:56.1  8:01 
   30   2/6    1761 Kayley Reitmier           8 Fergus Falls              15:59.5  8:03 
   31   1/4    1843 Carly Pearson             8 Kindred                   16:02.0  8:04 
   32   2/4    1845 Elyanna Schmitz           7 Kindred                   16:07.6  8:07 
   33  15/24   1337 Abbey Walz                6 Alexandria                16:08.4  8:08 
   34   1/2    1892 McKenzie Draves           7 New York Mills            16:13.9  8:10 
   35   3/14   1600 Elena Harmsen             8 Bemidji                   16:19.9  8:13 
   36  16/24     89 Piper Citrowske Lee       6 Alexandria                16:22.2  8:14 
   37  17/24   1333 Taylor Swedberg           7 Alexandria                16:26.9  8:17 
   38  18/24    272 Brooklyn Jurchenko        6 Alexandria                16:27.2  8:17 
   39  19/24    761 Alison Krasky             7 Alexandria                16:35.7  8:21 
   40   3/8    1680 Madison Blahut            8 Detroit Lakes             16:37.6  8:22 
   41   2/2    1891 Alyssa Draves             7 New York Mills            16:38.3  8:23 
   42   5/5    1811 Dru Dauner                7 Hawley                    16:40.0  8:23 
   43   1/5    1927 Sydney Loff               7 Richland 44               16:43.8  8:25 
   44   3/8    1648 Emily Lindblad            7 Breckenridge/wahpeton     16:46.5  8:27 
   45  20/24    273 Makenna Kleven            7 Alexandria                16:47.6  8:27 
   46   4/14   1607 Anika� Sneide             6 Bemidji                   16:48.2  8:28 
   47   4/8    1683 Addyson Flyen             8 Detroit Lakes             16:56.7  8:32 
   48   2/3    1994 Kathryn Aldag             8 Thief River Falls         16:58.2  8:33 
   49   5/8    1693 Charlie Lokken            7 Detroit Lakes             17:07.0  8:37 
   50   5/14   1597 Rylan� Cole               6 Bemidji                   17:08.9  8:38 
   51   6/14   1595 Olivia Birt               6 Bemidji                   17:09.1  8:38 
   52   6/8    1699 Kate Taves                8 Detroit Lakes             17:10.2  8:39 
   53  21/24     78 Jenna Bartosiewski        7 Alexandria                17:11.8  8:39 
   54   2/5    1928 Keagen Neppl             10 Richland 44               17:14.3  8:41 
   55   3/6    1748 Hannah Scharenberg        7 Fergus Falls              17:26.4  8:47 
   56   7/14   1601 Madison� Jansen-Grenz     8 Bemidji                   17:38.6  8:53 
   57   3/5    1924 Brezlyn Callenius         6 Richland 44               17:42.0  8:55 
   58  22/24    762 Maari Kvidt               6 Alexandria                17:44.0  8:56 
   59  23/24     98 Anika Haug                6 Alexandria                17:44.3  8:56 
   60   4/6    1744 Alea Mouser               8 Fergus Falls              17:52.1  9:00 
   61   4/8    1643 Sidney Gilbertson         8 Breckenridge/wahpeton     17:59.2  9:03 
   62   7/8    1687 Mia Hanson                8 Detroit Lakes             17:59.8  9:03 
   63   5/8    1657 Carli Syvertson           8 Breckenridge/wahpeton     18:04.5  9:06 
   64   4/5    1939 Jorja Berger              8 Shanley                   18:15.3  9:11 
   65   4/5    1925 Evelyn Hermunslie         6 Richland 44               18:30.2  9:19 
   66   5/5    1926 Kylie Kummer              6 Richland 44               18:36.0  9:22 
   67   8/14   1605 Kari� Moreno              7 Bemidji                   18:42.0  9:25 
   68   6/8    1650 Lainey Mammenga           8 Breckenridge/wahpeton     18:51.3  9:29 
   69   9/14   1606 Elizabeth Quandt          7 Bemidji                   18:52.4  9:30 
   70   5/5    1951 Josie Paul                8 Shanley                   18:59.6  9:34 
   71   3/4    1841 Cella Nettestad           7 Kindred                   19:05.4  9:37 
   72  10/14   1596 Elsye Bitner              6 Bemidji                   19:29.3  9:49 
   73  11/14   1608 Rylea Jo Staples          6 Bemidji                   19:35.5  9:52 
   74   8/8    1681 Gabby Breker              7 Detroit Lakes             19:49.3  9:59 
   75   4/4    1846 Zoe Sharp                 7 Kindred                   20:01.5 10:05 
   76   3/3    1999 Rebecca Vogel             8 Thief River Falls         20:04.9 10:06 
   77   7/8    1635 Eva Anderson              7 Breckenridge/wahpeton     20:24.6 10:16 
   78   8/8    1656 Jenn Seibold              8 Breckenridge/wahpeton     20:46.9 10:28 
   79  12/14   1602 Avery Kapella             6 Bemidji                   20:49.0 10:29 
   80  13/14   1599 McKenzie� Edevold         6 Bemidji                   20:49.1 10:29 
   81   5/6    1743 Kate Heikes               8 Fergus Falls              20:57.6 10:33 
   82   6/6    1752 Phoenix Williams          9 Fergus Falls              22:35.3 11:22 
   83  14/14   1598 Lauren Dow                7 Bemidji                   23:53.1 12:01 
   84  24/24   1331 Mary Sprengeler           6 Alexandria                25:20.8 12:45