Detroit Lakes, MN
9/5/2019











               Detroit Lakes Invitational Cross Country Meet
                             Detroit Lakes, MN
                             September 5, 2019
                             VARSITY BOYS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    42  Alexandria                (  18:39.2  1:33:16.0   1:04.6)
========================================
  1      1  Jacob Kleven                    18:01.7
  2      6  Brian Denke                     18:25.0
  3      9  Joey Carlson                    18:45.5
  4     11  Cameron Hochsprung              18:57.5
  5     15  Bennet Wirth                    19:06.3
  6   ( 16) Joel Brault                     19:22.9
  7   ( 34) Logan Tung                      20:20.9

  2.    68  Frazee                    (  19:02.5  1:35:12.4   1:44.6)
========================================
  1      2  Grady Larsen                    18:14.2
  2      4  Christian Carlson               18:20.0
  3     13  Nathan Johannsen                19:02.3
  4     21  Alex Beck                       19:37.1
  5     28  Peyton Cole                     19:58.8
  6   ( 50) George Flynn                    21:54.5
  7   ( 51) Colby Erickson                  21:57.0

  3.    73  Shanley                   (  19:09.3  1:35:46.3   1:28.3)
========================================
  1      5  Ben Asheim                      18:23.1
  2     10  Conner Asche                    18:52.9
  3     14  Jonathon Asche                  19:05.8
  4     20  Gavin Sunderland                19:33.1
  5     24  Andrew Hultin                   19:51.4
  6   ( 32) Josh Wuebker                    20:19.4
  7   ( 35) Zach McCormick                  20:21.1

  4.    91  Detroit Lakes             (  19:21.7  1:36:48.4   1:33.6)
========================================
  1      7  Peyton Nordby                   18:25.3
  2     12  Blake Weber                     18:57.6
  3     18  Elijiah Kitzman                 19:28.9
  4     25  Grant Fritch-Gallatin           19:57.7
  5     29  Sam Fegely                      19:58.9
  6   ( 33) John Bergum                     20:20.7
  7   ( 36) Clint Andresen                  20:31.1

  5.   147  Fergus Falls              (  20:09.8  1:40:49.0   1:24.2)
========================================
  1     19  Conrad Lobb                     19:32.0
  2     23  Luke Schroeder                  19:45.6
  3     26  Joe Eberle                      19:58.6
  4     38  Kolsen Papon                    20:36.6
  5     41  Zach Lobb                       20:56.2
  6   ( 59) Tucker Rowlan                   23:06.0
  7   ( 62) Aiden Lindgren                  23:14.1

  6.   159  Thief River Falls         (  20:22.7  1:41:53.5   3:02.9)
========================================
  1      8  Jacob Davis                     18:29.3
  2     30  Daniel Quick                    20:13.2
  3     31  Jonah Kalsnes                   20:19.1
  4     44  Ethan Lunsetter                 21:19.7
  5     46  Braydin Lund                    21:32.2
  6   ( 58) Zach Wikert                     23:02.9
  7   ( 61) Paul Koppenhaver                23:12.0

  7.   179  Breckenridge/wahpeton     (  20:34.3  1:42:51.3   1:46.2)
========================================
  1     17  Adian Ruddy                     19:23.0
  2     37  Corbin Cornelius                20:32.8
  3     40  Francisco Perez Jr              20:40.9
  4     42  Gus Lasch                       21:05.4
  5     43  Isaac Getz                      21:09.2
  6   ( 45) Jayden Wiertzema                21:29.1
  7   ( 54) Jonathan Hill                   22:10.1

  8.   214  Pelican Rapids            (  21:27.0  1:47:14.9   5:13.5)
========================================
  1      3  David Johnston                  18:16.0
  2     39  Logan Petznick                  20:38.2
  3     53  Oakley Carlson                  22:00.2
  4     56  Brady Petznick                  22:51.0
  5     63  Troy Bell                       23:29.5
  6   ( 64) Julian Diaz                     23:33.9
  7   ( 72) Parker Sanchez                  24:15.0

  9.   241  Hawley                    (  21:55.0  1:49:34.9   3:08.6)
========================================
  1     27  Steven Sellin                   19:58.6
  2     48  Masyn Johnson                   21:42.3
  3     49  Ian Kronbeck                    21:53.1
  4     57  Will Daggett                    22:53.7
  5     60  Gage Fossen                     23:07.2
  6   ( 66) Billy Renner                    23:42.1
  7   ( 67) Kelso Anderson                  23:46.9

 10.   241  Lake Park-Audubon         (  21:53.8  1:49:29.0   3:59.4)
========================================
  1     22  Taylor Johnson                  19:38.6
  2     47  Korey Smigelsky                 21:38.9
  3     52  Seth Torgerson                  21:57.1
  4     55  Tyler Bjerke                    22:36.4
  5     65  Zeb Lewis                       23:38.0
  6   ( 70) Jingtian Xue                    24:02.8
  7   ( 71) Esben O'Connell                 24:13.7

 11.   359  New York Mills            (  25:02.4  2:05:11.7   2:34.5)
========================================
  1     68  Breck Hensch                    23:52.2
  2     69  Cale Rudolph                    24:00.2
  3     73  Nathan Bessler                  24:27.7
  4     74  Aiden Tumberg                   26:24.9
  5     75  Abe Carlson                     26:26.7



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/7    1566 Jacob Kleven             11 Alexandria                18:01.7  5:49 
    2   1/7    1803 Grady Larsen             12 Frazee                    18:14.2  5:53 
    3   1/7    1916 David Johnston           12 Pelican Rapids            18:16.0  5:53 
    4   2/7    1793 Christian Carlson        11 Frazee                    18:20.0  5:55 
    5   1/7    1961 Ben Asheim               12 Shanley                   18:23.1  5:56 
    6   2/7    1345 Brian Denke              12 Alexandria                18:25.0  5:56 
    7   1/7    1724 Peyton Nordby            12 Detroit Lakes             18:25.3  5:56 
    8   1/7    2089 Jacob Davis              12 Thief River Falls         18:29.3  5:58 
    9   3/7    1342 Joey Carlson             12 Alexandria                18:45.5  6:03 
   10   1/4    1863 Ethan Schaffer           10 Kindred                   18:49.3  6:04 
   11   2/7    1959 Conner Asche             11 Shanley                   18:52.9  6:05 
   12   2/4    1861 Caaden Rath              11 Kindred                   18:55.4  6:06 
   13   4/7    1360 Cameron Hochsprung       11 Alexandria                18:57.5  6:07 
   14   2/7    1734 Blake Weber              12 Detroit Lakes             18:57.6  6:07 
   15   3/7    1800 Nathan Johannsen         10 Frazee                    19:02.3  6:08 
   16   3/7    1960 Jonathon Asche            9 Shanley                   19:05.8  6:09 
   17   5/7    1593 Bennet Wirth             11 Alexandria                19:06.3  6:09 
   18   6/7    1338 Joel Brault              10 Alexandria                19:22.9  6:15 
   19   1/7    1676 Adian Ruddy              10 Breckenridge/wahpeton     19:23.0  6:15 
   20   3/7    1718 Elijiah Kitzman          12 Detroit Lakes             19:28.9  6:17 
   21   1/7    1766 Conrad Lobb              10 Fergus Falls              19:32.0  6:18 
   22   4/7    1989 Gavin Sunderland         12 Shanley                   19:33.1  6:18 
   23   4/7    1791 Alex Beck                11 Frazee                    19:37.1  6:19 
   24   1/7    1884 Taylor Johnson            9 Lake Park-Audubon         19:38.6  6:20 
   25   2/7    1775 Luke Schroeder           10 Fergus Falls              19:45.6  6:22 
   26   5/7    1973 Andrew Hultin            10 Shanley                   19:51.4  6:24 
   27   4/7    1713 Grant Fritch-Gallatin    12 Detroit Lakes             19:57.7  6:26 
   28   3/7    1758 Joe Eberle               12 Fergus Falls              19:58.6  6:26 
   29   1/7    1833 Steven Sellin             9 Hawley                    19:58.6  6:26 
   30   5/7    1794 Peyton Cole              11 Frazee                    19:58.8  6:26 
   31   5/7    1712 Sam Fegely               12 Detroit Lakes             19:58.9  6:26 
   32   2/7    2262 Daniel Quick             12 Thief River Falls         20:13.2  6:31 
   33   3/7    2164 Jonah Kalsnes            11 Thief River Falls         20:19.1  6:33 
   34   1/3    1929 Jett Foley               12 Richland 44               20:19.2  6:33 
   35   6/7    1992 Josh Wuebker             12 Shanley                   20:19.4  6:33 
   36   6/7    1707 John Bergum              11 Detroit Lakes             20:20.7  6:33 
   37   7/7    1591 Logan Tung                9 Alexandria                20:20.9  6:33 
   38   7/7    1978 Zach McCormick           12 Shanley                   20:21.1  6:34 
   39   7/7    1703 Clint Andresen           10 Detroit Lakes             20:31.1  6:37 
   40   2/7    1661 Corbin Cornelius         12 Breckenridge/wahpeton     20:32.8  6:37 
   41   4/7    1772 Kolsen Papon             11 Fergus Falls              20:36.6  6:39 
   42   2/7    1921 Logan Petznick           12 Pelican Rapids            20:38.2  6:39 
   43   3/7    1674 Francisco Perez Jr       11 Breckenridge/wahpeton     20:40.9  6:40 
   44   5/7    1767 Zach Lobb                12 Fergus Falls              20:56.2  6:45 
   45   4/7    1671 Gus Lasch                11 Breckenridge/wahpeton     21:05.4  6:48 
   46   3/4    1848 Jonas Aaland             12 Kindred                   21:07.6  6:48 
   47   5/7    1666 Isaac Getz               12 Breckenridge/wahpeton     21:09.2  6:49 
   48   4/7    2256 Ethan Lunsetter          11 Thief River Falls         21:19.7  6:52 
   49   6/7    1678 Jayden Wiertzema         12 Breckenridge/wahpeton     21:29.1  6:55 
   50   5/7    2214 Braydin Lund              8 Thief River Falls         21:32.2  6:56 
   51   2/7    1888 Korey Smigelsky          11 Lake Park-Audubon         21:38.9  6:59 
   52   2/7    1826 Masyn Johnson            12 Hawley                    21:42.3  7:00 
   53   3/7    1827 Ian Kronbeck              9 Hawley                    21:53.1  7:03 
   54   6/7    1796 George Flynn             10 Frazee                    21:54.5  7:04 
   55   7/7    1795 Colby Erickson           11 Frazee                    21:57.0  7:04 
   56   3/7    1889 Seth Torgerson            9 Lake Park-Audubon         21:57.1  7:04 
   57   3/7    1912 Oakley Carlson            9 Pelican Rapids            22:00.2  7:05 
   58   2/3    1930 Zachariah Ringdahl       12 Richland 44               22:06.7  7:08 
   59   7/7    1670 Jonathan Hill             9 Breckenridge/wahpeton     22:10.1  7:09 
   60   4/7    1878 Tyler Bjerke             12 Lake Park-Audubon         22:36.4  7:17 
   61   4/7    1920 Brady Petznick            9 Pelican Rapids            22:51.0  7:22 
   62   4/7    1822 Will Daggett             12 Hawley                    22:53.7  7:23 
   63   3/3    1932 Kaden Schroeder          11 Richland 44               22:56.0  7:23 
   64   6/7    2263 Zach Wikert              10 Thief River Falls         23:02.9  7:26 
   65   6/7    1773 Tucker Rowlan            10 Fergus Falls              23:06.0  7:27 
   66   5/7    1823 Gage Fossen               9 Hawley                    23:07.2  7:27 
   67   7/7    2165 Paul Koppenhaver         11 Thief River Falls         23:12.0  7:29 
   68   7/7    1765 Aiden Lindgren            9 Fergus Falls              23:14.1  7:29 
   69   5/7    1910 Troy Bell                 9 Pelican Rapids            23:29.5  7:34 
   70   6/7    1913 Julian Diaz              10 Pelican Rapids            23:33.9  7:36 
   71   5/7    1885 Zeb Lewis                11 Lake Park-Audubon         23:38.0  7:37 
   72   6/7    1830 Billy Renner             11 Hawley                    23:42.1  7:38 
   73   7/7    1821 Kelso Anderson           12 Hawley                    23:46.9  7:40 
   74   4/4    1864 Jack Stoppleworth         9 Kindred                   23:49.5  7:41 
   75   1/5    1898 Breck Hensch             10 New York Mills            23:52.2  7:41 
   76   2/5    1900 Cale Rudolph             11 New York Mills            24:00.2  7:44 
   77   6/7    1890 Jingtian Xue             10 Lake Park-Audubon         24:02.8  7:45 
   78   7/7    1887 Esben O'Connell           9 Lake Park-Audubon         24:13.7  7:48 
   79   7/7    1922 Parker Sanchez            9 Pelican Rapids            24:15.0  7:49 
   80   3/5    1895 Nathan Bessler           12 New York Mills            24:27.7  7:53 
   81   4/5    1902 Aiden Tumberg            10 New York Mills            26:24.9  8:31 
   82   5/5    1896 Abe Carlson              11 New York Mills            26:26.7  8:31