Fergus Falls, MN
12/17/2020











   

 
                                      Fergus Falls Nordic Invite
                                           Fergus Falls, MN
                                           February 4, 2021
                                     JUNIOR VARSITY GIRLS - 5.3K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.   387  Alexandria                         
=============================================
  1    100  Bobbi Nichols                      21:44.52 
  2     98  Kasey Soderholm                    21:59.14 
  3     97  Mackenzie Jurchenko                22:18.63 
  4     92  Emma Neumann                       22:50.57 
  5   ( 88) Amelia Lucken                      23:44.72 
  6   ( 74) Meredith Sundby                    26:45.41 
  7   ( 72) Tiahna Goeke                       27:52.15 
  8   ( 66) Mattie Scholten                    29:00.81 
  9   ( 65) Alexandra Balcome                  29:45.47 
 10   ( 59) Tatum Ketelsen                     32:04.06 

  2.   383  Brainerd                           
=============================================
  1     99  Anja Storbakken                    21:50.57 
  2     96  Caroline Holcomb-Smith             22:23.98 
  3     95  Alice Balsley                      22:40.37 
  4     93  Grace Loney                        22:50.19 
  5   ( 90) Stella Hagen                       23:30.09 
  6   ( 87) Hannah Hayes                       23:45.56 
  7   ( 86) Gabrielle Chalupsky                23:47.45 
  8   ( 83) Abigail Cherney                    24:32.18 
  9   ( 79) Gretchen Paysse                    25:23.05 
 10   ( 68) Annika Gearey                      28:41.05 

  3.   359  Bemidji                            
=============================================
  1     94  Molly Matetich                     22:44.26 
  2     91  Liberty Dickerson                  22:54.46 
  3     89  Madison Jensen                     23:36.21 
  4     85  Elana Harmsen                      23:58.58 
  5   ( 84) Jaydn Kelly                        24:11.52 
  6   ( 82) Mia Hoffmann                       24:34.74 
  7   ( 81) Marley Ueland                      24:39.27 
  8   ( 80) Sophia Jones                       24:42.59 
  9   ( 78) Jane Mueller                       25:37.02 
 10   ( 73) Gwenyth Galloway                   27:11.45 
 11   ( 67) Tristen Wickum                     29:00.29 
 12   ( 57) Caitlin Peters                     36:07.33 

  4.   279  Fergus Falls                       
=============================================
  1     76  Estee Versteeg                     26:26.77 
  2     71  Jenna Thorson                      28:01.39 
  3     70  Alyssa Wagner                      28:14.75 
  4     62  Libby Lindgren                     30:50.67 
  5   ( 58) Leila Nasri                        33:49.13 
  6   ( 55) Keanah Wynn                        37:38.72 
  7   ( 54) Holly Gutzmer                      39:30.17 

  5.   277  Moorhead                           
=============================================
  1     77  Kadence Geraghty                   25:55.65 
  2     75  Anna Biby                          26:39.65 
  3     64  Shelby Tooz                        29:49.96 
  4     61  Megan Wilke                        30:57.45 

  6.   248  Little Falls                       
=============================================
  1     69  Brenna Magee                       28:34.21 
  2     63  Berit Gustafson                    29:53.08 
  3     60  Hannah Hardekopf                   31:36.66 
  4     56  Ella Pusc                          36:26.72 




---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: FREESTYLE
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                Time      Time Back
===== ======== ====== ==== ===================== ===== =================================== ========  =========
    1   1/10      100  281 Bobbi Nichols         8     Alexandria                          21:44.52          
    2   1/10       99  366 Anja Storbakken       9     Brainerd                            21:50.57  0:06.05 
    3   2/10       98  280 Kasey Soderholm       8     Alexandria                          21:59.14  0:14.62 
    4   3/10       97  278 Mackenzie Jurchenko   8     Alexandria                          22:18.63  0:34.11 
    5   2/10       96  369 Caroline Holcomb-Smit 9     Brainerd                            22:23.98  0:39.46 
    6   3/10       95  367 Alice Balsley         9     Brainerd                            22:40.37  0:55.85 
    7   1/12       94  325 Molly Matetich        9     Bemidji                             22:44.26  0:59.74 
    8   4/10       93  371 Grace Loney           10    Brainerd                            22:50.19  1:05.67 
    9   4/10       92  279 Emma Neumann          8     Alexandria                          22:50.57  1:06.05 
   10   2/12       91  335 Liberty Dickerson     12    Bemidji                             22:54.46  1:09.94 
   11   5/10       90  370 Stella Hagen          9     Brainerd                            23:30.09  1:45.57 
   12   3/12       89  331 Madison Jensen        9     Bemidji                             23:36.21  1:51.69 
   13   5/10       88  277 Amelia Lucken         10    Alexandria                          23:44.72  2:00.20 
   14   6/10       87  368 Hannah Hayes          10    Brainerd                            23:45.56  2:01.04 
   15   7/10       86  373 Gabrielle Chalupsky   10    Brainerd                            23:47.45  2:02.93 
   16   4/12       85  326 Elana Harmsen         9     Bemidji                             23:58.58  2:14.06 
   17   5/12       84  330 Jaydn Kelly           9     Bemidji                             24:11.52  2:27.00 
   18   8/10       83  374 Abigail Cherney       9     Brainerd                            24:32.18  2:47.66 
   19   6/12       82  332 Mia Hoffmann          9     Bemidji                             24:34.74  2:50.22 
   20   7/12       81  334 Marley Ueland         9     Bemidji                             24:39.27  2:54.75 
   21   8/12       80  327 Sophia Jones          12    Bemidji                             24:42.59  2:58.07 
   22   9/10       79  372 Gretchen Paysse       10    Brainerd                            25:23.05  3:38.53 
   23   9/12       78  336 Jane Mueller          9     Bemidji                             25:37.02  3:52.50 
   24   1/4        77  862 Kadence Geraghty      11    Moorhead                            25:55.65  4:11.13 
   25   1/7        76  421 Estee Versteeg        7     Fergus Falls                        26:26.77  4:42.25 
   26   2/4        75  861 Anna Biby             11    Moorhead                            26:39.65  4:55.13 
   27   6/10       74  282 Meredith Sundby       9     Alexandria                          26:45.41  5:00.89 
   28  10/12       73  328 Gwenyth Galloway      9     Bemidji                             27:11.45  5:26.93 
   29   7/10       72  284 Tiahna Goeke          9     Alexandria                          27:52.15  6:07.63 
   30   2/7        71  423 Jenna Thorson         6     Fergus Falls                        28:01.39  6:16.87 
   31   3/7        70  424 Alyssa Wagner         7     Fergus Falls                        28:14.75  6:30.23 
   32   1/4        69  470 Brenna Magee          10    Little Falls                        28:34.21  6:49.69 
   33  10/10       68  375 Annika Gearey         9     Brainerd                            28:41.05  6:56.53 
   34  11/12       67  329 Tristen Wickum        9     Bemidji                             29:00.29  7:15.77 
   35   8/10       66  283 Mattie Scholten       10    Alexandria                          29:00.81  7:16.29 
   36   9/10       65  285 Alexandra Balcome     12    Alexandria                          29:45.47  8:00.95 
   37   3/4        64  863 Shelby Tooz           11    Moorhead                            29:49.96  8:05.44 
   38   2/4        63  471 Berit Gustafson       9     Little Falls                        29:53.08  8:08.56 
   39   4/7        62  422 Libby Lindgren        7     Fergus Falls                        30:50.67  9:06.15 
   40   4/4        61  864 Megan Wilke           11    Moorhead                            30:57.45  9:12.93 
   41   3/4        60  472 Hannah Hardekopf      9     Little Falls                        31:36.66  9:52.14 
   42  10/10       59  286 Tatum Ketelsen        9     Alexandria                          32:04.06 10:19.54 
   43   5/7        58  425 Leila Nasri           10    Fergus Falls                        33:49.13 12:04.61 
   44  12/12       57  333 Caitlin Peters        10    Bemidji                             36:07.33 14:22.81 
   45   4/4        56  473 Ella Pusc             9     Little Falls                        36:26.72 14:42.20 
   46   6/7        55  426 Keanah Wynn           10    Fergus Falls                        37:38.72 15:54.20 
   47   7/7        54  427 Holly Gutzmer         8     Fergus Falls                        39:30.17 17:45.65 
                                      Fergus Falls Nordic Invite
                                           Fergus Falls, MN
                                           February 4, 2021
                               JUNIOR VARSITY GIRLS / SESSION 1 - 5.3K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.   394  Alexandria                         
=============================================
  1    100  Bobbi Nichols                      21:44.52 
  2     99  Kasey Soderholm                    21:59.14 
  3     98  Mackenzie Jurchenko                22:18.63 
  4     97  Emma Neumann                       22:50.57 
  5   ( 96) Amelia Lucken                      23:44.72 
  6   ( 94) Meredith Sundby                    26:45.41 
  7   ( 93) Tiahna Goeke                       27:52.15 
  8   ( 89) Mattie Scholten                    29:00.81 
  9   ( 88) Alexandra Balcome                  29:45.47 
 10   ( 84) Tatum Ketelsen                     32:04.06 

  2.   364  Fergus Falls                       
=============================================
  1     95  Estee Versteeg                     26:26.77 
  2     92  Jenna Thorson                      28:01.39 
  3     91  Alyssa Wagner                      28:14.75 
  4     86  Libby Lindgren                     30:50.67 
  5   ( 83) Leila Nasri                        33:49.13 
  6   ( 81) Keanah Wynn                        37:38.72 
  7   ( 80) Holly Gutzmer                      39:30.17 

  3.   344  Little Falls                       
=============================================
  1     90  Brenna Magee                       28:34.21 
  2     87  Berit Gustafson                    29:53.08 
  3     85  Hannah Hardekopf                   31:36.66 
  4     82  Ella Pusc                          36:26.72 







---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: FREESTYLE
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                Time      Time Back
===== ======== ====== ==== ===================== ===== =================================== ========  =========
    1   1/10      100  281 Bobbi Nichols         8     Alexandria                          21:44.52          
    2   2/10       99  280 Kasey Soderholm       8     Alexandria                          21:59.14  0:14.62 
    3   3/10       98  278 Mackenzie Jurchenko   8     Alexandria                          22:18.63  0:34.11 
    4   4/10       97  279 Emma Neumann          8     Alexandria                          22:50.57  1:06.05 
    5   5/10       96  277 Amelia Lucken         10    Alexandria                          23:44.72  2:00.20 
    6   1/7        95  421 Estee Versteeg        7     Fergus Falls                        26:26.77  4:42.25 
    7   6/10       94  282 Meredith Sundby       9     Alexandria                          26:45.41  5:00.89 
    8   7/10       93  284 Tiahna Goeke          9     Alexandria                          27:52.15  6:07.63 
    9   2/7        92  423 Jenna Thorson         6     Fergus Falls                        28:01.39  6:16.87 
   10   3/7        91  424 Alyssa Wagner         7     Fergus Falls                        28:14.75  6:30.23 
   11   1/4        90  470 Brenna Magee          10    Little Falls                        28:34.21  6:49.69 
   12   8/10       89  283 Mattie Scholten       10    Alexandria                          29:00.81  7:16.29 
   13   9/10       88  285 Alexandra Balcome     12    Alexandria                          29:45.47  8:00.95 
   14   2/4        87  471 Berit Gustafson       9     Little Falls                        29:53.08  8:08.56 
   15   4/7        86  422 Libby Lindgren        7     Fergus Falls                        30:50.67  9:06.15 
   16   3/4        85  472 Hannah Hardekopf      9     Little Falls                        31:36.66  9:52.14 
   17  10/10       84  286 Tatum Ketelsen        9     Alexandria                          32:04.06 10:19.54 
   18   5/7        83  425 Leila Nasri           10    Fergus Falls                        33:49.13 12:04.61 
   19   4/4        82  473 Ella Pusc             9     Little Falls                        36:26.72 14:42.20 
   20   6/7        81  426 Keanah Wynn           10    Fergus Falls                        37:38.72 15:54.20 
   21   7/7        80  427 Holly Gutzmer         8     Fergus Falls                        39:30.17 17:45.65 
                                      Fergus Falls Nordic Invite
                                           Fergus Falls, MN
                                           February 4, 2021
                               JUNIOR VARSITY GIRLS / SESSION 2 - 5.3K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.   393  Brainerd                           
=============================================
  1    100  Anja Storbakken                    21:50.57 
  2     99  Caroline Holcomb-Smith             22:23.98 
  3     98  Alice Balsley                      22:40.37 
  4     96  Grace Loney                        22:50.19 
  5   ( 94) Stella Hagen                       23:30.09 
  6   ( 92) Hannah Hayes                       23:45.56 
  7   ( 91) Gabrielle Chalupsky                23:47.45 
  8   ( 88) Abigail Cherney                    24:32.18 
  9   ( 84) Gretchen Paysse                    25:23.05 
 10   ( 79) Annika Gearey                      28:41.05 

  2.   375  Bemidji                            
=============================================
  1     97  Molly Matetich                     22:44.26 
  2     95  Liberty Dickerson                  22:54.46 
  3     93  Madison Jensen                     23:36.21 
  4     90  Elana Harmsen                      23:58.58 
  5   ( 89) Jaydn Kelly                        24:11.52 
  6   ( 87) Mia Hoffmann                       24:34.74 
  7   ( 86) Marley Ueland                      24:39.27 
  8   ( 85) Sophia Jones                       24:42.59 
  9   ( 83) Jane Mueller                       25:37.02 
 10   ( 80) Gwenyth Galloway                   27:11.45 
 11   ( 78) Tristen Wickum                     29:00.29 
 12   ( 75) Caitlin Peters                     36:07.33 

  3.   316  Moorhead                           
=============================================
  1     82  Kadence Geraghty                   25:55.65 
  2     81  Anna Biby                          26:39.65 
  3     77  Shelby Tooz                        29:49.96 
  4     76  Megan Wilke                        30:57.45 




---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: FREESTYLE
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                Time      Time Back
===== ======== ====== ==== ===================== ===== =================================== ========  =========
    1   1/10      100  366 Anja Storbakken       9     Brainerd                            21:50.57          
    2   2/10       99  369 Caroline Holcomb-Smit 9     Brainerd                            22:23.98  0:33.41 
    3   3/10       98  367 Alice Balsley         9     Brainerd                            22:40.37  0:49.80 
    4   1/12       97  325 Molly Matetich        9     Bemidji                             22:44.26  0:53.69 
    5   4/10       96  371 Grace Loney           10    Brainerd                            22:50.19  0:59.62 
    6   2/12       95  335 Liberty Dickerson     12    Bemidji                             22:54.46  1:03.89 
    7   5/10       94  370 Stella Hagen          9     Brainerd                            23:30.09  1:39.52 
    8   3/12       93  331 Madison Jensen        9     Bemidji                             23:36.21  1:45.64 
    9   6/10       92  368 Hannah Hayes          10    Brainerd                            23:45.56  1:54.99 
   10   7/10       91  373 Gabrielle Chalupsky   10    Brainerd                            23:47.45  1:56.88 
   11   4/12       90  326 Elana Harmsen         9     Bemidji                             23:58.58  2:08.01 
   12   5/12       89  330 Jaydn Kelly           9     Bemidji                             24:11.52  2:20.95 
   13   8/10       88  374 Abigail Cherney       9     Brainerd                            24:32.18  2:41.61 
   14   6/12       87  332 Mia Hoffmann          9     Bemidji                             24:34.74  2:44.17 
   15   7/12       86  334 Marley Ueland         9     Bemidji                             24:39.27  2:48.70 
   16   8/12       85  327 Sophia Jones          12    Bemidji                             24:42.59  2:52.02 
   17   9/10       84  372 Gretchen Paysse       10    Brainerd                            25:23.05  3:32.48 
   18   9/12       83  336 Jane Mueller          9     Bemidji                             25:37.02  3:46.45 
   19   1/4        82  862 Kadence Geraghty      11    Moorhead                            25:55.65  4:05.08 
   20   2/4        81  861 Anna Biby             11    Moorhead                            26:39.65  4:49.08 
   21  10/12       80  328 Gwenyth Galloway      9     Bemidji                             27:11.45  5:20.88 
   22  10/10       79  375 Annika Gearey         9     Brainerd                            28:41.05  6:50.48 
   23  11/12       78  329 Tristen Wickum        9     Bemidji                             29:00.29  7:09.72 
   24   3/4        77  863 Shelby Tooz           11    Moorhead                            29:49.96  7:59.39 
   25   4/4        76  864 Megan Wilke           11    Moorhead                            30:57.45  9:06.88 
   26  12/12       75  333 Caitlin Peters        10    Bemidji                             36:07.33 14:16.76