Central Lakes Conference Championship Nordic Ski Meet -
Brainerd, MN
1/26/2017

race logo










                        Central Lakes Conference Championship Nordic Ski Meet
                                             Brainerd, MN
                                           January 26, 2017
                                         JUNIOR VARSITY GIRLS
   
Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                                Time  Time Back
===== ======== ==== ===================== ===== =================================== ===== =========
    1   1/9     120 Wren Scott-Lumbar     8     St. Cloud Tech                      15:17       
    2   1/7      37 Audrey Collins        10    Brainerd                            15:31  0:14 
    3   2/7      51 Becca Strangstalien   9     Brainerd                            16:06  0:49 
    4   2/9     104 Cora Blomberg         9     St. Cloud Tech                      16:18  1:01 
    5   3/7      45 Jenna Lee             9     Brainerd                            16:42  1:25 
    6   1/4      79 Emma Rund             9     Otter Tail Nordic                   17:23  2:06 
    7   1/4       2 Dulce Bakker          7     Alexandria                          17:29  2:12 
    8   3/9     117 Esther Scheele        9     St. Cloud Tech                      17:30  2:13 
    9   2/4      18 Laura Wilmesmeier     10    Alexandria                          17:45  2:28 
   10   4/7      49 Tess Sowers           9     Brainerd                            17:46  2:29 
   11   4/9     111 Sakura Kvaal          9     St. Cloud Tech                      17:51  2:34 
   12   3/4      13 Cameo Neumann         9     Alexandria                          17:54  2:37 
   13   5/7      41 Emelia Hinrichs       9     Brainerd                            17:56  2:39 
   14   6/7      48 Kate Quast            11    Brainerd                            18:01  2:44 
   15   2/4      78 Brinn Donais          9     Otter Tail Nordic                   18:04  2:47 
   16   1/4      95 Maggie Ringsmuth      10    St. Cloud Apollo                    18:05  2:48 
   17   2/4      97 Rachel Warner         10    St. Cloud Apollo                    18:14  2:57 
   18   3/4      81 Anna Sygnabere        11    Otter Tail Nordic                   18:19  3:02 
   19   1/2     147 Juliana Palmer        9     Willmar                             18:46  3:29 
   20   7/7      38 Anna Commerell        12    Brainerd                            19:18  4:01 
   21   4/4      16 Hannah Tesch          10    Alexandria                          19:24  4:07 
   22   5/9     116 Ehrin Quinn           9     St. Cloud Tech                      19:46  4:29 
   23   2/2     141 Daphne Barrera        10    Willmar                             20:37  5:20 
   24   4/4      82 Rakel Vestbostad      11    Otter Tail Nordic                   21:05  5:48 
   25   3/4      94 Rachel Michl          12    St. Cloud Apollo                    21:06  5:49 
   26   4/4      96 Sophie Torgerson      12    St. Cloud Apollo                    21:06  5:49 
   27   6/9     122 Cate Wagner           11    St. Cloud Tech                      21:49  6:32 
   28   7/9     105 Ava Demars            9     St. Cloud Tech                      25:05  9:48 
   29   8/9     112 Allyssa Ley           11    St. Cloud Tech                      27:02 11:45 
   30   9/9     106 Allie Dolan           12    St. Cloud Tech                      27:02 11:45 

---------------------------------------------------------------------------
TEAM STANDINGS: JUNIOR VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

  1.   384  Brainerd                           
=============================================
  1     99  Audrey Collins                     15:31      5   ( 88) Emelia Hinrichs                    17:56 
  2     98  Becca Strangstalien                16:06      6   ( 87) Kate Quast                         18:01 
  3     96  Jenna Lee                          16:42      7   ( 81) Anna Commerell                     19:18 
  4     91  Tess Sowers                        17:46 

  2.   380  St. Cloud Tech                     
=============================================
  1    100  Wren Scott-Lumbar                  15:17      6   ( 74) Cate Wagner                        21:49 
  2     97  Cora Blomberg                      16:18      7   ( 73) Ava Demars                         25:05 
  3     93  Esther Scheele                     17:30      8   ( 72) Allyssa Ley                        27:02 
  4     90  Sakura Kvaal                       17:51      9   ( 71) Allie Dolan                        27:02 
  5   ( 79) Ehrin Quinn                        19:46 

  3.   355  Alexandria                         
=============================================
  1     94  Dulce Bakker                       17:29      4     80  Hannah Tesch                       19:24 
  2     92  Laura Wilmesmeier                  17:45 
  3     89  Cameo Neumann                      17:54 

  4.   341  Otter Tail Nordic                  
=============================================
  1     95  Emma Rund                          17:23      4     77  Rakel Vestbostad                   21:05 
  2     86  Brinn Donais                       18:04 
  3     83  Anna Sygnabere                     18:19 

  5.   320  St. Cloud Apollo                   
=============================================
  1     85  Maggie Ringsmuth                   18:05      4     75  Sophie Torgerson                   21:06 
  2     84  Rachel Warner                      18:14 
  3     76  Rachel Michl                       21:06 

Results by Pickle Events -- http://www.pickleevents.com