Brainerd, MN
2/9/2021











                                      Brainerd Nordic Ski Invite
                                  Northland Arboretum - Brainerd, MN
                                          February 20, 2021

                   OFFICIAL COMBINED RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS - 5.5K FREESTYLE
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.   394  Brainerd                           
=============================================
  1    100  Karlton Anderson                   14:53.94      7   ( 93) Jake Stockinger                    16:45.99 
  2     99  Lance Hastings                     15:26.86      8   ( 92) Ethan Nash                         16:56.88 
  3     98  Treyton Miller                     15:39.24      9   ( 89) Elijah Hanson                      17:10.81 
  4     97  Benjamin Karlgaard                 15:40.83     10   ( 88) Benjamin Guida                     17:12.38 
  5   ( 96) Leif Hoffman                       15:51.59 
  6   ( 95) Hayden Hagen                       16:11.60 

  2.   332  Little Falls                       
=============================================
  1     91  Logan Schultz                      16:58.28      4     71  Evan Swisher                       21:09.23 
  2     87  Christian Oslund                   17:36.69 
  3     83  Parker Grant                       18:08.47 

  3.   327  Alexandria                         
=============================================
  1     86  Cyler Coauette                     17:39.78      5   ( 73) Gabe Hoven                         19:25.90 
  2     84  Jacob Tiegen                       17:59.76      6   ( 72) Owen Jensen                        19:26.88 
  3     82  Matthew Johnson                    18:13.20 
  4     75  Nick Borden                        19:14.16 

  4.   318  Moorhead                           
=============================================
  1     81  Hunter Mickelson                   18:33.72      6   ( 69) Kaleb Johnson                      22:56.70 
  2     80  Garret Biby                        18:37.54      7   ( 68) Coltrane Deshayes                  23:04.09 
  3     79  Cole Darling                       18:46.36      8   ( 66) Gabe Spader                        45:56.25 
  4     78  Jacob Skatvold                     18:48.67 
  5   ( 76) Ezra Gomez                         18:55.69 

  5.   269  Bemidji                            
=============================================
  1     94  Brett Kurshner                     16:23.77    
  2     90  Paul Louvar                        16:59.94 
  3     85  Bryce Kondos                       17:57.58 

  6.    77  St. Cloud Tech                     
=============================================
  1     77  Sean Pickle                        18:54.25    



  7.    67  TrekNorth                          
=============================================
  1     67  Kota Urban Pullar                  30:59.87    






---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                Time       Tot Dif       
===== ======== ====== ==== ===================== ===== =================================== ========== ========== 
    1   1/12      100  127 Karlton Anderson      10    Brainerd                              14:53.94            
    2   2/12       99  137 Lance Hastings        9     Brainerd                              15:26.86    0:32.92 
    3   3/12       98  141 Treyton Miller        12    Brainerd                              15:39.24    0:45.30 
    4   4/12       97  139 Benjamin Karlgaard    11    Brainerd                              15:40.83    0:46.89 
    5   5/12       96  138 Leif Hoffman          9     Brainerd                              15:51.59    0:57.65 
    6   6/12       95  134 Hayden Hagen          9     Brainerd                              16:11.60    1:17.66 
    7   1/3        94  116 Brett Kurshner        11    Bemidji                               16:23.77    1:29.83 
    8   7/12       93  150 Jake Stockinger       10    Brainerd                              16:45.99    1:52.05 
    9   8/12       92  143 Ethan Nash            10    Brainerd                              16:56.88    2:02.94 
   10   1/4        91  196 Logan Schultz         9     Little Falls                          16:58.28    2:04.34 
   11   2/3        90  120 Paul Louvar           11    Bemidji                               16:59.94    2:06.00 
   12   9/12       89  136 Elijah Hanson         11    Brainerd                              17:10.81    2:16.87 
   13  10/12       88  133 Benjamin Guida        11    Brainerd                              17:12.38    2:18.44 
   14   2/4        87  194 Christian Oslund      10    Little Falls                          17:36.69    2:42.75 
   15   1/6        86   92 Cyler Coauette        9     Alexandria                            17:39.78    2:45.84 
   16   3/3        85  114 Bryce Kondos          11    Bemidji                               17:57.58    3:03.64 
   17   2/6        84  109 Jacob Tiegen          12    Alexandria                            17:59.76    3:05.82 
   18   3/4        83  189 Parker Grant          8     Little Falls                          18:08.47    3:14.53 
   19   3/6        82  101 Matthew Johnson       11    Alexandria                            18:13.20    3:19.26 
   20   1/8        81  225 Hunter Mickelson      9     Moorhead                              18:33.72    3:39.78 
   21   2/8        80  207 Garret Biby           9     Moorhead                              18:37.54    3:43.60 
   22   3/8        79  209 Cole Darling          10    Moorhead                              18:46.36    3:52.42 
   23   4/8        78  231 Jacob Skatvold        11    Moorhead                              18:48.67    3:54.73 
   24   1/1        77  238 Sean Pickle           10    St. Cloud Tech                        18:54.25    4:00.31 
   25   5/8        76  213 Ezra Gomez            9     Moorhead                              18:55.69    4:01.75 
   26   4/6        75   88 Nick Borden           10    Alexandria                            19:14.16    4:20.22 
   27  11/12       74  132 Truman Dirks          9     Brainerd                              19:18.91    4:24.97 
   28   5/6        73   98 Gabe Hoven            10    Alexandria                            19:25.90    4:31.96 
   29   6/6        72   99 Owen Jensen           9     Alexandria                            19:26.88    4:32.94 
   30   4/4        71  201 Evan Swisher          11    Little Falls                          21:09.23    6:15.29 
   31  12/12       70  151 Matt Thomes           9     Brainerd                              22:42.44    7:48.50 
   32   6/8        69  221 Kaleb Johnson         9     Moorhead                              22:56.70    8:02.76 
   33   7/8        68  210 Coltrane Deshayes     9     Moorhead                              23:04.09    8:10.15 
   34   1/1        67  241 Kota Urban Pullar     9     TrekNorth                             30:59.87   16:05.93 
   35   8/8        66  232 Gabe Spader           11    Moorhead                              45:56.25   31:02.31 



   



             OFFICIAL:   JUNIOR VARSITY BOYS / MEET SESSION 1
   

---------------------------------------------------------------------------
SESSION 1 TEAM STANDINGS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

  1.   388  Little Falls                       
=============================================
  1    100  Logan Schultz                      16:58.28      4     91  Evan Swisher                       21:09.23 
  2     99  Christian Oslund                   17:36.69 
  3     98  Parker Grant                       18:08.47 

  2.   382  Moorhead                           
=============================================
  1     97  Hunter Mickelson                   18:33.72      6   ( 90) Kaleb Johnson                      22:56.70 
  2     96  Garret Biby                        18:37.54      7   ( 89) Coltrane Deshayes                  23:04.09 
  3     95  Cole Darling                       18:46.36      8   ( 87) Gabe Spader                        45:56.25 
  4     94  Jacob Skatvold                     18:48.67 
  5   ( 92) Ezra Gomez                         18:55.69 

  3.    93  St. Cloud Tech                     
=============================================
  1     93  Sean Pickle                        18:54.25    



  4.    88  TrekNorth                          
=============================================
  1     88  Kota Urban Pullar                  30:59.87    






---------------------------------------------------------------------------
SESSION 1 INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                   Time     Time Back
===== ======== ====== ==== ===================== ===== ================================== ===========  =========
    1   1/4       100  196 Logan Schultz         9     Little Falls                          16:58.28            
    2   2/4        99  194 Christian Oslund      10    Little Falls                          17:36.69    0:38.41 
    3   3/4        98  189 Parker Grant          8     Little Falls                          18:08.47    1:10.19 
    4   1/8        97  225 Hunter Mickelson      9     Moorhead                              18:33.72    1:35.44 
    5   2/8        96  207 Garret Biby           9     Moorhead                              18:37.54    1:39.26 
    6   3/8        95  209 Cole Darling          10    Moorhead                              18:46.36    1:48.08 
    7   4/8        94  231 Jacob Skatvold        11    Moorhead                              18:48.67    1:50.39 
    8   1/1        93  238 Sean Pickle           10    St. Cloud Tech                        18:54.25    1:55.97 
    9   5/8        92  213 Ezra Gomez            9     Moorhead                              18:55.69    1:57.41 
   10   4/4        91  201 Evan Swisher          11    Little Falls                          21:09.23    4:10.95 
   11   6/8        90  221 Kaleb Johnson         9     Moorhead                              22:56.70    5:58.42 
   12   7/8        89  210 Coltrane Deshayes     9     Moorhead                              23:04.09    6:05.81 
   13   1/1        88  241 Kota Urban Pullar     9     TrekNorth                             30:59.87   14:01.59 
   14   8/8        87  232 Gabe Spader           11    Moorhead                              45:56.25   28:57.97 




   



             OFFICIAL:   JUNIOR VARSITY BOYS / MEET SESSION 2
   

---------------------------------------------------------------------------
SESSION 2 TEAM STANDINGS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

  1.   394  Brainerd                           
=============================================
  1    100  Karlton Anderson                   14:53.94      7   ( 93) Jake Stockinger                    16:45.99 
  2     99  Lance Hastings                     15:26.86      8   ( 92) Ethan Nash                         16:56.88 
  3     98  Treyton Miller                     15:39.24      9   ( 90) Elijah Hanson                      17:10.81 
  4     97  Benjamin Karlgaard                 15:40.83     10   ( 89) Benjamin Guida                     17:12.38 
  5   ( 96) Leif Hoffman                       15:51.59 
  6   ( 95) Hayden Hagen                       16:11.60 

  2.   343  Alexandria                         
=============================================
  1     88  Cyler Coauette                     17:39.78      5   ( 82) Gabe Hoven                         19:25.90 
  2     86  Jacob Tiegen                       17:59.76      6   ( 81) Owen Jensen                        19:26.88 
  3     85  Matthew Johnson                    18:13.20 
  4     84  Nick Borden                        19:14.16 

  3.   272  Bemidji                            
=============================================
  1     94  Brett Kurshner                     16:23.77    
  2     91  Paul Louvar                        16:59.94 
  3     87  Bryce Kondos                       17:57.58 




---------------------------------------------------------------------------
SESSION 2 INDIVIDUAL RESULTS:     JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                   Time     Time Back
===== ======== ====== ==== ===================== ===== ================================== ===========  =========
    1   1/12      100  127 Karlton Anderson      10    Brainerd                              14:53.94            
    2   2/12       99  137 Lance Hastings        9     Brainerd                              15:26.86    0:32.92 
    3   3/12       98  141 Treyton Miller        12    Brainerd                              15:39.24    0:45.30 
    4   4/12       97  139 Benjamin Karlgaard    11    Brainerd                              15:40.83    0:46.89 
    5   5/12       96  138 Leif Hoffman          9     Brainerd                              15:51.59    0:57.65 
    6   6/12       95  134 Hayden Hagen          9     Brainerd                              16:11.60    1:17.66 
    7   1/3        94  116 Brett Kurshner        11    Bemidji                               16:23.77    1:29.83 
    8   7/12       93  150 Jake Stockinger       10    Brainerd                              16:45.99    1:52.05 
    9   8/12       92  143 Ethan Nash            10    Brainerd                              16:56.88    2:02.94 
   10   2/3        91  120 Paul Louvar           11    Bemidji                               16:59.94    2:06.00 
   11   9/12       90  136 Elijah Hanson         11    Brainerd                              17:10.81    2:16.87 
   12  10/12       89  133 Benjamin Guida        11    Brainerd                              17:12.38    2:18.44 
   13   1/6        88   92 Cyler Coauette        9     Alexandria                            17:39.78    2:45.84 
   14   3/3        87  114 Bryce Kondos          11    Bemidji                               17:57.58    3:03.64 
   15   2/6        86  109 Jacob Tiegen          12    Alexandria                            17:59.76    3:05.82 
   16   3/6        85  101 Matthew Johnson       11    Alexandria                            18:13.20    3:19.26 
   17   4/6        84   88 Nick Borden           10    Alexandria                            19:14.16    4:20.22 
   18  11/12       83  132 Truman Dirks          9     Brainerd                              19:18.91    4:24.97 
   19   5/6        82   98 Gabe Hoven            10    Alexandria                            19:25.90    4:31.96 
   20   6/6        81   99 Owen Jensen           9     Alexandria                            19:26.88    4:32.94 
   21  12/12       80  151 Matt Thomes           9     Brainerd                              22:42.44    7:48.50