Brainerd, MN
2/9/2021











                                      Brainerd Nordic Ski Invite
                                  Northland Arboretum - Brainerd, MN
                                          February 20, 2021

                   OFFICIAL COMBINED RESULTS: JUNIOR VARSITY GIRLS - 5.5K FREESTYLE
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.   386  Bemidji                            
=============================================
  1     98  Molly Matetich                     18:49.90      6   ( 85) Jane Mueller                       20:44.40 
  2     97  Jaydn Kelly                        19:11.18      7   ( 84) Mia Hoffmann                       20:45.74 
  3     96  Madison Jensen                     19:13.15      8   ( 78) Gwenyth Galloway                   22:00.63 
  4     95  Peyton Oelrich                     19:18.76      9   ( 75) Tristen Wickum                     22:21.43 
  5   ( 93) Marley Ueland                      19:24.06 

  2.   384  Brainerd                           
=============================================
  1    100  Isabelle Smith                     18:42.13      7   ( 88) Hannah Hayes                       19:48.82 
  2     99  Caroline Holcomb-Smith             18:42.34      8   ( 87) Grace Loney                        20:03.83 
  3     94  Abby Johnson                       19:20.97      9   ( 83) Gretchen Paysse                    20:51.85 
  4     91  Anja Storbakken                    19:38.60     10   ( 81) Abigail Cherney                    21:15.54 
  5   ( 90) Alice Balsley                      19:40.96 
  6   ( 89) Stella Hagen                       19:44.35 

  3.   326  Alexandria                         
=============================================
  1     92  Amelia Lucken                      19:24.76      5   ( 66) Tatum Ketelsen                     24:41.01 
  2     82  Meredith Sundby                    21:03.29      6   ( 62) Alexandra Balcome                  25:36.07 
  3     79  Tiahna Goeke                       21:52.00 
  4     73  Madeline Hochhalter                22:40.02 

  4.   299  Moorhead                           
=============================================
  1     77  Anna Biby                          22:01.20      7   ( 68) Avery St. Louis                    24:16.22 
  2     76  Anna Waldron                       22:03.50      8   ( 67) Shelby Tooz                        24:36.78 
  3     74  Courtney Haberer                   22:38.78      9   ( 65) Danika Schlicting                  24:52.22 
  4     72  Kadence Geraghty                   22:48.90     10   ( 64) Megan Wilke                        25:03.42 
  5   ( 71) Vayda Viker                        23:14.82 
  6   ( 70) Ella Peterson                      23:50.20 

  5.   229  Little Falls                       
=============================================
  1     86  Violet Swisher                     20:41.79    
  2     80  Brenna Magee                       21:37.60 
  3     63  Berit Gustafson                    25:22.48 




---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                Time       Tot Dif       
===== ======== ====== ==== ===================== ===== =================================== ========== ========== 
    1   1/11      100  987 Isabelle Smith        9     Brainerd                              18:42.13            
    2   2/11       99  977 Caroline Holcomb-Smit 9     Brainerd                              18:42.34    0:00.21 
    3   1/9        98  956 Molly Matetich        9     Bemidji                               18:49.90    0:07.77 
    4   2/9        97  953 Jaydn Kelly           9     Bemidji                               19:11.18    0:29.05 
    5   3/9        96  951 Madison Jensen        9     Bemidji                               19:13.15    0:31.02 
    6   4/9        95  960 Peyton Oelrich        12    Bemidji                               19:18.76    0:36.63 
    7   3/11       94  978 Abby Johnson          11    Brainerd                              19:20.97    0:38.84 
    8   5/9        93  965 Marley Ueland         9     Bemidji                               19:24.06    0:41.93 
    9   1/6        92  935 Amelia Lucken         10    Alexandria                            19:24.76    0:42.63 
   10   4/11       91  988 Anja Storbakken       9     Brainerd                              19:38.60    0:56.47 
   11   5/11       90  967 Alice Balsley         9     Brainerd                              19:40.96    0:58.83 
   12   6/11       89  975 Stella Hagen          9     Brainerd                              19:44.35    1:02.22 
   13   7/11       88  976 Hannah Hayes          10    Brainerd                              19:48.82    1:06.69 
   14   8/11       87  981 Grace Loney           10    Brainerd                              20:03.83    1:21.70 
   15   1/3        86   36 Violet Swisher        9     Little Falls                          20:41.79    1:59.66 
   16   6/9        85  959 Jane Mueller          9     Bemidji                               20:44.40    2:02.27 
   17   7/9        84  950 Mia Hoffmann          9     Bemidji                               20:45.74    2:03.61 
   18   9/11       83  982 Gretchen Paysse       10    Brainerd                              20:51.85    2:09.72 
   19   2/6        82  942 Meredith Sundby       9     Alexandria                            21:03.29    2:21.16 
   20  10/11       81  971 Abigail Cherney       9     Brainerd                              21:15.54    2:33.41 
   21   2/3        80   29 Brenna Magee          10    Little Falls                          21:37.60    2:55.47 
   22   3/6        79  924 Tiahna Goeke          9     Alexandria                            21:52.00    3:09.87 
   23   8/9        78  947 Gwenyth Galloway      9     Bemidji                               22:00.63    3:18.50 
   24   1/15       77   41 Anna Biby             11    Moorhead                              22:01.20    3:19.07 
   25   2/15       76   76 Anna Waldron          9     Moorhead                              22:03.50    3:21.37 
   26   9/9        75  966 Tristen Wickum        9     Bemidji                               22:21.43    3:39.30 
   27   3/15       74   46 Courtney Haberer      9     Moorhead                              22:38.78    3:56.65 
   28   4/6        73  926 Madeline Hochhalter   9     Alexandria                            22:40.02    3:57.89 
   29   4/15       72   45 Kadence Geraghty      11    Moorhead                              22:48.90    4:06.77 
   30   5/15       71   75 Vayda Viker           9     Moorhead                              23:14.82    4:32.69 
   31   6/15       70   63 Ella Peterson         9     Moorhead                              23:50.20    5:08.07 
   32  11/11       69  974 Annika Gearey         9     Brainerd                              23:57.21    5:15.08 
   33   7/15       68   71 Avery St. Louis       9     Moorhead                              24:16.22    5:34.09 
   34   8/15       67   73 Shelby Tooz           11    Moorhead                              24:36.78    5:54.65 
   35   5/6        66  933 Tatum Ketelsen        9     Alexandria                            24:41.01    5:58.88 
   36   9/15       65   68 Danika Schlicting     9     Moorhead                              24:52.22    6:10.09 
   37  10/15       64   78 Megan Wilke           11    Moorhead                              25:03.42    6:21.29 
   38   3/3        63   16 Berit Gustafson       9     Little Falls                          25:22.48    6:40.35 
   39   6/6        62  914 Alexandra Balcome     12    Alexandria                            25:36.07    6:53.94 
   40  11/15       61   58 Kylie Nylen           9     Moorhead                              26:05.19    7:23.06 
   41  12/15       60   50 Alayna Janke          9     Moorhead                              27:40.99    8:58.86 
   42  13/15       59   55 Amari Nelson          9     Moorhead                              28:44.35   10:02.22 
   43  14/15       58   42 Greta Bjorkund        9     Moorhead                              29:32.42   10:50.29 
   44  15/15       57   66 Brynn Saarion         9     Moorhead                              38:06.18   19:24.05 



   



             OFFICIAL:   JUNIOR VARSITY GIRLS / MEET SESSION 1
   

---------------------------------------------------------------------------
SESSION 1 TEAM STANDINGS: JUNIOR VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

  1.   386  Moorhead                           
=============================================
  1     98  Anna Biby                          22:01.20      7   ( 92) Avery St. Louis                    24:16.22 
  2     97  Anna Waldron                       22:03.50      8   ( 91) Shelby Tooz                        24:36.78 
  3     96  Courtney Haberer                   22:38.78      9   ( 90) Danika Schlicting                  24:52.22 
  4     95  Kadence Geraghty                   22:48.90     10   ( 89) Megan Wilke                        25:03.42 
  5   ( 94) Vayda Viker                        23:14.82 
  6   ( 93) Ella Peterson                      23:50.20 

  2.   287  Little Falls                       
=============================================
  1    100  Violet Swisher                     20:41.79    
  2     99  Brenna Magee                       21:37.60 
  3     88  Berit Gustafson                    25:22.48 




---------------------------------------------------------------------------
SESSION 1 INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                   Time     Time Back
===== ======== ====== ==== ===================== ===== ================================== ===========  =========
    1   1/3       100   36 Violet Swisher        9     Little Falls                          20:41.79            
    2   2/3        99   29 Brenna Magee          10    Little Falls                          21:37.60    0:55.81 
    3   1/15       98   41 Anna Biby             11    Moorhead                              22:01.20    1:19.41 
    4   2/15       97   76 Anna Waldron          9     Moorhead                              22:03.50    1:21.71 
    5   3/15       96   46 Courtney Haberer      9     Moorhead                              22:38.78    1:56.99 
    6   4/15       95   45 Kadence Geraghty      11    Moorhead                              22:48.90    2:07.11 
    7   5/15       94   75 Vayda Viker           9     Moorhead                              23:14.82    2:33.03 
    8   6/15       93   63 Ella Peterson         9     Moorhead                              23:50.20    3:08.41 
    9   7/15       92   71 Avery St. Louis       9     Moorhead                              24:16.22    3:34.43 
   10   8/15       91   73 Shelby Tooz           11    Moorhead                              24:36.78    3:54.99 
   11   9/15       90   68 Danika Schlicting     9     Moorhead                              24:52.22    4:10.43 
   12  10/15       89   78 Megan Wilke           11    Moorhead                              25:03.42    4:21.63 
   13   3/3        88   16 Berit Gustafson       9     Little Falls                          25:22.48    4:40.69 
   14  11/15       87   58 Kylie Nylen           9     Moorhead                              26:05.19    5:23.40 
   15  12/15       86   50 Alayna Janke          9     Moorhead                              27:40.99    6:59.20 
   16  13/15       85   55 Amari Nelson          9     Moorhead                              28:44.35    8:02.56 
   17  14/15       84   42 Greta Bjorkund        9     Moorhead                              29:32.42    8:50.63 
   18  15/15       83   66 Brynn Saarion         9     Moorhead                              38:06.18   17:24.39 




   



             OFFICIAL:   JUNIOR VARSITY GIRLS / MEET SESSION 2
   

---------------------------------------------------------------------------
SESSION 2 TEAM STANDINGS: JUNIOR VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

  1.   386  Bemidji                            
=============================================
  1     98  Molly Matetich                     18:49.90      6   ( 86) Jane Mueller                       20:44.40 
  2     97  Jaydn Kelly                        19:11.18      7   ( 85) Mia Hoffmann                       20:45.74 
  3     96  Madison Jensen                     19:13.15      8   ( 80) Gwenyth Galloway                   22:00.63 
  4     95  Peyton Oelrich                     19:18.76      9   ( 79) Tristen Wickum                     22:21.43 
  5   ( 93) Marley Ueland                      19:24.06 

  2.   384  Brainerd                           
=============================================
  1    100  Isabelle Smith                     18:42.13      7   ( 88) Hannah Hayes                       19:48.82 
  2     99  Caroline Holcomb-Smith             18:42.34      8   ( 87) Grace Loney                        20:03.83 
  3     94  Abby Johnson                       19:20.97      9   ( 84) Gretchen Paysse                    20:51.85 
  4     91  Anja Storbakken                    19:38.60     10   ( 82) Abigail Cherney                    21:15.54 
  5   ( 90) Alice Balsley                      19:40.96 
  6   ( 89) Stella Hagen                       19:44.35 

  3.   334  Alexandria                         
=============================================
  1     92  Amelia Lucken                      19:24.76      5   ( 76) Tatum Ketelsen                     24:41.01 
  2     83  Meredith Sundby                    21:03.29      6   ( 75) Alexandra Balcome                  25:36.07 
  3     81  Tiahna Goeke                       21:52.00 
  4     78  Madeline Hochhalter                22:40.02 




---------------------------------------------------------------------------
SESSION 2 INDIVIDUAL RESULTS:     JUNIOR VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                   Time     Time Back
===== ======== ====== ==== ===================== ===== ================================== ===========  =========
    1   1/11      100  987 Isabelle Smith        9     Brainerd                              18:42.13            
    2   2/11       99  977 Caroline Holcomb-Smit 9     Brainerd                              18:42.34    0:00.21 
    3   1/9        98  956 Molly Matetich        9     Bemidji                               18:49.90    0:07.77 
    4   2/9        97  953 Jaydn Kelly           9     Bemidji                               19:11.18    0:29.05 
    5   3/9        96  951 Madison Jensen        9     Bemidji                               19:13.15    0:31.02 
    6   4/9        95  960 Peyton Oelrich        12    Bemidji                               19:18.76    0:36.63 
    7   3/11       94  978 Abby Johnson          11    Brainerd                              19:20.97    0:38.84 
    8   5/9        93  965 Marley Ueland         9     Bemidji                               19:24.06    0:41.93 
    9   1/6        92  935 Amelia Lucken         10    Alexandria                            19:24.76    0:42.63 
   10   4/11       91  988 Anja Storbakken       9     Brainerd                              19:38.60    0:56.47 
   11   5/11       90  967 Alice Balsley         9     Brainerd                              19:40.96    0:58.83 
   12   6/11       89  975 Stella Hagen          9     Brainerd                              19:44.35    1:02.22 
   13   7/11       88  976 Hannah Hayes          10    Brainerd                              19:48.82    1:06.69 
   14   8/11       87  981 Grace Loney           10    Brainerd                              20:03.83    1:21.70 
   15   6/9        86  959 Jane Mueller          9     Bemidji                               20:44.40    2:02.27 
   16   7/9        85  950 Mia Hoffmann          9     Bemidji                               20:45.74    2:03.61 
   17   9/11       84  982 Gretchen Paysse       10    Brainerd                              20:51.85    2:09.72 
   18   2/6        83  942 Meredith Sundby       9     Alexandria                            21:03.29    2:21.16 
   19  10/11       82  971 Abigail Cherney       9     Brainerd                              21:15.54    2:33.41 
   20   3/6        81  924 Tiahna Goeke          9     Alexandria                            21:52.00    3:09.87 
   21   8/9        80  947 Gwenyth Galloway      9     Bemidji                               22:00.63    3:18.50 
   22   9/9        79  966 Tristen Wickum        9     Bemidji                               22:21.43    3:39.30 
   23   4/6        78  926 Madeline Hochhalter   9     Alexandria                            22:40.02    3:57.89 
   24  11/11       77  974 Annika Gearey         9     Brainerd                              23:57.21    5:15.08 
   25   5/6        76  933 Tatum Ketelsen        9     Alexandria                            24:41.01    5:58.88 
   26   6/6        75  914 Alexandra Balcome     12    Alexandria                            25:36.07    6:53.94