Brainerd, MN
2/9/2021











                                      Brainerd Nordic Ski Invite
                                  Northland Arboretum - Brainerd, MN
                                          February 20, 2021

                     OFFICIAL COMBINED RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS - 3.4K FREESTYLE
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.   394  Forestview                         
=============================================
  1    100  Taite Knapp                        10:24.46      7   ( 93) Caleb Cabrera                      12:07.72 
  2     99  Joseph Neumann                     10:59.24      8   ( 88) Lee Knapp                          12:35.70 
  3     98  Owen Robertson                     11:07.53      9   ( 87) Jackson Bogart                     12:37.37 
  4     97  Alexander Lelwica                  11:16.36     10   ( 86) Sawyer Riffle                      12:42.06 
  5   ( 96) Gabriel Hallgren                   11:46.13 
  6   ( 95) Wyatt Brown                        11:57.90 

  2.   346  Alexandria                         
=============================================
  1     92  Drew Englund                       12:21.82      6   ( 73) Isaiah Anderson                    14:50.24 
  2     89  Sullivan Rooney                    12:32.54      7   ( 72) Sawyer Larson                      14:53.04 
  3     84  Matty Soderholm                    13:21.15      8   ( 64) Kahllin Franson                    16:07.64 
  4     81  Nicholas Strauss                   13:38.75      9   ( 63) Elijah Kjolhaug                    16:22.36 
  5   ( 80) Logan Holtz                        13:38.81 

  3.   311  Little Falls                       
=============================================
  1     94  Isaac Eggerth                      12:07.41      5   ( 52) Jaxson Timmer                      19:31.91 
  2     91  Nicholas Sprang                    12:23.63      6   ( 50) Marshell Edgerton                  20:08.93 
  3     65  Cayden Olsen                       16:02.96 
  4     61  Owen Swisher                       16:26.30 

  4.   288  Moorhead                           
=============================================
  1     90  Jack Kupitz                        12:30.93      6   ( 51) Ian Schimmelfpennig                19:32.19 
  2     71  Logan Olson                        14:58.33      7   ( 49) Rasmus Hauge                       26:04.24 
  3     70  Oscar Peterson                     15:07.66      8   ( 48) Nick Spader                        28:57.34 
  4     57  Barret Hicks                       17:56.06 
  5   ( 54) Henry Theye                        18:27.67 





---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                Time       Tot Dif       
===== ======== ====== ==== ===================== ===== =================================== ========== ========== 
    1   1/30      100  170 Taite Knapp           7     Forestview                            10:24.46            
    2   2/30       99  174 Joseph Neumann        8     Forestview                            10:59.24    0:34.78 
    3   3/30       98  178 Owen Robertson        7     Forestview                            11:07.53    0:43.07 
    4   4/30       97  172 Alexander Lelwica     7     Forestview                            11:16.36    0:51.90 
    5   5/30       96  164 Gabriel Hallgren      8     Forestview                            11:46.13    1:21.67 
    6   6/30       95  157 Wyatt Brown           7     Forestview                            11:57.90    1:33.44 
    7   1/6        94  186 Isaac Eggerth         7     Little Falls                          12:07.41    1:42.95 
    8   7/30       93  158 Caleb Cabrera         8     Forestview                            12:07.72    1:43.26 
    9   1/9        92   93 Drew Englund          7     Alexandria                            12:21.82    1:57.36 
   10   2/6        91  199 Nicholas Sprang       7     Little Falls                          12:23.63    1:59.17 
   11   1/8        90  222 Jack Kupitz           8     Moorhead                              12:30.93    2:06.47 
   12   2/9        89  105 Sullivan Rooney       7     Alexandria                            12:32.54    2:08.08 
   13   8/30       88  169 Lee Knapp             5     Forestview                            12:35.70    2:11.24 
   14   9/30       87  155 Jackson Bogart        7     Forestview                            12:37.37    2:12.91 
   15  10/30       86  177 Sawyer Riffle         7     Forestview                            12:42.06    2:17.60 
   16  11/30       85  153 Austin Asher          7     Forestview                            13:02.34    2:37.88 
   17   3/9        84  106 Matty Soderholm       6     Alexandria                            13:21.15    2:56.69 
   18  12/30       83  175 Silas Osborne         8     Forestview                            13:34.84    3:10.38 
   19  13/30       82  173 Carson Malloy         5     Forestview                            13:38.74    3:14.28 
   20   4/9        81  107 Nicholas Strauss      7     Alexandria                            13:38.75    3:14.29 
   21   5/9        80   97 Logan Holtz           7     Alexandria                            13:38.81    3:14.35 
   22  14/30       79  171 Brody Kovatovich      7     Forestview                            13:44.35    3:19.89 
   23  15/30       78  161 Jason Feigum          7     Forestview                            13:46.84    3:22.38 
   24  16/30       77  179 Wyatt Simonet         7     Forestview                            13:59.09    3:34.63 
   25  17/30       76  181 Jaret Soxman          8     Forestview                            14:10.17    3:45.71 
   26  18/30       75  152 Aiden Asche           7     Forestview                            14:10.29    3:45.83 
   27  19/30       74  166 Hudson Juel           8     Forestview                            14:13.34    3:48.88 
   28   6/9        73   86 Isaiah Anderson       7     Alexandria                            14:50.24    4:25.78 
   29   7/9        72  103 Sawyer Larson         7     Alexandria                            14:53.04    4:28.58 
   30   2/8        71  226 Logan Olson           7     Moorhead                              14:58.33    4:33.87 
   31   3/8        70  227 Oscar Peterson        8     Moorhead                              15:07.66    4:43.20 
   32  20/30       69  156 Mullen Bratney        9     Forestview                            15:19.27    4:54.81 
   33  21/30       68  154 Micah Biermaier       7     Forestview                            15:33.55    5:09.09 
   34  22/30       67  182 Jediah Soxman         7     Forestview                            15:39.67    5:15.21 
   35  23/30       66  168 Blake Klisch          7     Forestview                            15:54.25    5:29.79 
   36   3/6        65  192 Cayden Olsen          7     Little Falls                          16:02.96    5:38.50 
   37   8/9        64   95 Kahllin Franson       7     Alexandria                            16:07.64    5:43.18 
   38   9/9        63  102 Elijah Kjolhaug       7     Alexandria                            16:22.36    5:57.90 
   39  24/30       62  176 Kyle Peterson         8     Forestview                            16:22.76    5:58.30 
   40   4/6        61  202 Owen Swisher          7     Little Falls                          16:26.30    6:01.84 
   41  25/30       60  162 Ronan Fornshell       6     Forestview                            16:40.00    6:15.54 
   42  26/30       59  163 Kai Halbersma         5     Forestview                            16:54.79    6:30.33 
   43  27/30       58  160 Rylan Conkins         7     Forestview                            17:24.46    7:00.00 
   44   4/8        57  219 Barret Hicks          7     Moorhead                              17:56.06    7:31.60 
   45  28/30       56  165 Adam Harrington       7     Forestview                            18:06.45    7:41.99 
   46  29/30       55  167 Jonas Klicker         6     Forestview                            18:11.35    7:46.89 
   47   5/8        54  234 Henry Theye           7     Moorhead                              18:27.67    8:03.21 
   48  30/30       53  159 Henry Collins         5     Forestview                            18:55.09    8:30.63 
   49   5/6        52  203 Jaxson Timmer         6     Little Falls                          19:31.91    9:07.45 
   50   6/8        51  230 Ian Schimmelfpennig   7     Moorhead                              19:32.19    9:07.73 
   51   6/6        50  185 Marshell Edgerton     6     Little Falls                          20:08.93    9:44.47 
   52   7/8        49  217 Rasmus Hauge          7     Moorhead                              26:04.24   15:39.78 
   53   8/8        48  233 Nick Spader           8     Moorhead                              28:57.34   18:32.88 

---------------------------------------------------------------------------
NON QUALIFIED RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place No.  Name                  Grade Team                                Time          
===== ==== ===================== ===== =================================== ========== 
    1   90 Max Chinn             8     Alexandria                            12:02.75 
    2   87 Eric Bergerson        8     Alexandria                            12:04.08