Golden Valley, MN
3/3/2021











 
 
                      SECTION 5 - SKATE RESULTS - BOYS
                             Theodore Wirth Park
                          03/03/21 - 3.5 Kilometers
 
 Place Bib  Name                    Grade Team                Classic  Race2   Ska Both      Poi State    
 ===== ==== ======================= ===== =================== ======== ======= === ========= === ===== 
     1   11 Ben Lewis                  10 Blaine                9:11.9  8:21.2   1   17:33.1 100 IND   
     2    9 Myles Brown                11 Maple Grove           9:15.1  8:41.7   5   17:56.8  99 TEAM  
     3   16 Nicholas Trzynka           12 Osseo                 9:22.4  8:35.3   2   17:57.7  98 IND   
     4   29 Tommy Mulford              11 Mora                  9:39.9  8:41.2   4   18:21.1  97 IND   
     5   12 Vaughn Ruska               12 Osseo                 9:24.4  8:58.1   9   18:22.5  96 IND   
     6   13 Parker Koland              11 Maple Grove           9:35.0  8:49.3   6   18:24.3  95 TEAM  
     7   17 Matthew Broderson          10 Maple Grove           9:48.0  8:51.6   7   18:39.6  94 TEAM  
     8    5 Kirk Carlson               11 Maple Grove           9:44.7  9:01.0  10   18:45.7  93 TEAM  
     9   32 Lucas Liabraaten           11 Anoka                 9:39.0  9:08.4  13   18:47.4  92 IND   
    10   42 Aaron Casey                10 Coon Rapids           9:46.6  9:06.9  12   18:53.5  91 IND   
    11   18 Alex Heidorn               12 Rogers                9:43.3  9:11.6  15   18:54.9  90 TEAM  
    12   65 Calvin Fiala               12 Andover               9:55.3  9:03.0  11   18:58.3  89       
    13   10 Hayden O'Connor            12 Rogers                9:37.1  9:22.6  19   18:59.7  88 TEAM  
    14   14 Ryan Davis                 12 Rogers               10:03.8  8:56.3   8   19:00.1  87 TEAM  
    15   33 Zethan Schultz             10 Mora                 10:28.2  8:38.0   3   19:06.2  86       
    16   62 Matthew Binsfeld           11 Elk River Zimmerman  10:00.2  9:26.6  23   19:26.8  85       
    17   39 Ethan Ibarra               10 Champlin Park        10:06.7  9:21.1  18   19:27.8  84       
    18    7 Tyler Jacobson             10 Blaine                9:59.1  9:35.2  29   19:34.3  83       
    19   35 Keegan Poston              11 Champlin Park        10:12.4  9:22.8  20   19:35.2  82       
    20   22 Aj Back                     9 Rogers               10:25.6  9:14.2  17   19:39.8  81 TEAM  
    21    6 Nick Manthei               11 Rogers               10:26.0  9:14.1  16   19:40.1  80 TEAM  
    22   40 Trevor Larson              12 Anoka                10:31.5  9:11.3  14   19:42.8  79       
    23   26 Andy Huber                 11 Rogers               10:12.7  9:34.8  28   19:47.5  78 TEAM  
    24   36 Micah Hanson               12 Anoka                10:17.1  9:32.0  26   19:49.1  77       
    25   15 Isaac Sorvari              12 Blaine               10:09.3  9:40.1  33   19:49.4  76       
    26   34 Peyton Martinek            10 Coon Rapids          10:13.8  9:36.9  30   19:50.7  75       
    27   37 Ted Anderson                9 Mora                 10:26.9  9:25.8  21   19:52.7  74       
    28    8 Aj Miller                  10 Osseo                10:24.8  9:30.4  25   19:55.2  73       
    29   30 Josh Thoen                 11 Coon Rapids          10:13.8  9:41.5  35   19:55.3  72       
    30   31 Tyler Kyes                 10 Champlin Park        10:33.9  9:28.3  24   20:02.2  71       
    31   68 Collin Lief                11 Spring Lake Park -   10:21.5  9:41.2  34   20:02.7  70       
    32   71 Cole Beattie               12 Park Center          10:31.1  9:38.9  31   20:10.0  69       
    33   41 Dane Halverson             12 Mora                 10:32.3  9:45.5  36   20:17.8  68       
    34    4 Colin Vaughn               10 Osseo                10:34.1  9:45.8  37   20:19.9  67       
    35   23 Cameron Horst              12 Blaine               10:34.3  9:46.7  38   20:21.0  66       
    36   38 Ryan Powley                11 Coon Rapids          10:17.0 10:06.0  46   20:23.0  65       
    37    1 Isaac Mikkola              11 Maple Grove          10:49.1  9:34.3  27   20:23.4  64 TEAM  
    38   43 Kyle Ostendorf             12 Champlin Park        10:18.6 10:05.9  45   20:24.5  63       
    39   21 Joe Ream                   11 Maple Grove          11:02.0  9:26.4  22   20:28.4  62 TEAM  
    40   58 Eliott Swanson             10 Elk River Zimmerman  10:32.6 10:03.0  43   20:35.6  61       
    41   72 Milo Keyes                 11 Spring Lake Park -   10:40.7  9:56.3  40   20:37.0  60       
    42   53 Alex Williams               9 Mora                 11:03.9  9:39.9  32   20:43.8  59       
    43   47 Isaac McKeon               11 Champlin Park        10:30.4 10:15.3  49   20:45.7  58       
    44    2 Will Campbell               9 Rogers               10:48.2  9:59.5  41   20:47.7  57 TEAM  
    45   27 Tyler Bargman               9 Blaine               10:50.4 10:19.4  51   21:09.8  56       
    46   45 Jacob Johnson              12 Mora                 11:21.1  9:49.1  39   21:10.2  55       
    47   25 Evan Lovdahl               12 Maple Grove          11:01.1 10:10.1  47   21:11.2  54 TEAM  
    48   61 Aidan McKeefry             11 Andover              10:42.7 10:31.7  57   21:14.4  53       
    49   64 Art Duncan                 11 Spring Lake Park -   10:55.6 10:22.9  53   21:18.5  52       
    50   19 Ian Miller                  9 Blaine               10:46.3 10:33.8  59   21:20.1  51       
    51   49 Tanner Berry                9 Mora                 11:28.5  9:59.6  42   21:28.1  50       
    52   28 Jeffrey Wacholz            11 Osseo                10:59.1 10:31.3  56   21:30.4  49       
    53   50 Ricky Petroff              12 Coon Rapids          10:59.6 10:35.9  61   21:35.5  48       
    54   76 Philip Kram                 9 Spring Lake Park -   11:08.8 10:30.3  55   21:39.1  47       
    55    3 Sam Lewis                  12 Blaine               11:36.5 10:04.3  44   21:40.8  46       
    56   24 Matthew Oujiri             11 Osseo                11:11.9 10:32.2  58   21:44.1  45       
    57   56 Dustin Larson               8 Anoka                11:19.6 10:26.5  54   21:46.1  44       
    58   69 Thomas Leuty               10 Andover              11:31.1 10:20.1  52   21:51.2  43       
    59   48 Connor Greeler             12 Anoka                11:40.0 10:16.5  50   21:56.5  42       
    60   52 Adam Rietschel              9 Anoka                11:25.4 10:34.6  60   22:00.0  41       
    61   44 Tyler Nosko                11 Anoka                11:51.9 10:12.3  48   22:04.2  40       
    62   20 Gabriel Arends             10 Osseo                11:19.3 10:51.7  64   22:11.0  39       
    63   73 Nick Donner                11 Andover              11:40.4 10:43.4  63   22:23.8  38       
    64   77 Ethan Hennessy             11 Andover              11:25.2 11:10.3  70   22:35.5  37       
    65   51 Chase Poston                9 Champlin Park        11:34.9 11:07.1  69   22:42.0  36       
    66   66 Reid Binsfeld               9 Elk River Zimmerman  11:52.5 10:53.9  66   22:46.4  35       
    67   84 Collin Lay                 11 Spring Lake Park -   11:58.1 10:52.9  65   22:51.0  34       
    68   57 Jack Jendro                 9 Andover              12:17.4 10:41.6  62   22:59.0  33       
    69   81 Logan Meinert              12 Andover              11:07.5 11:59.3  77   23:06.8  32       
    70   55 Charlie Hibbs               9 Champlin Park        12:18.0 10:58.3  67   23:16.3  31       
    71   63 Nate Courchane             12 Park Center          12:04.2 11:19.5  71   23:23.7  30       
    72   46 Jennings Jurmu             12 Coon Rapids          12:21.1 11:02.8  68   23:23.9  29       
    73   74 Gavin Neubauer             11 Elk River Zimmerman  12:23.6 11:30.2  72   23:53.8  28       
    74   67 Drew Paape                 10 Park Center          12:29.6 11:32.2  73   24:01.8  27       
    75   54 Jacob Casey                12 Coon Rapids          12:32.7 11:47.1  75   24:19.8  26       
    76   60 Kieran Ulbee               11 Spring Lake Park -   13:19.5 11:58.8  76   25:18.3  25       
    77   59 Ezra Severin                9 Park Center          13:41.7 11:47.0  74   25:28.7  24       
    78   70 Anders Olsen               11 Elk River Zimmerman  13:35.0 12:16.2  78   25:51.2  23       
    79   80 Reilly Kopp                 9 Spring Lake Park -   13:23.4 12:59.5  80   26:22.9  22       
    80   78 Austin Kitzberger          11 Elk River Zimmerman  13:32.9 13:04.6  81   26:37.5  21       
    81   82 Cody Edman                  8 Elk River Zimmerman  14:04.1 12:59.0  79   27:03.1  20       
    82   75 Dylan Olson                 9 Park Center          15:29.1 13:47.2  82   29:16.3  19       
    83   83 Ashton Foulke              10 Park Center          15:28.1 14:56.1  83   30:24.2  18       
    84   79 Cole Peterson              10 Park Center          17:05.5 15:12.1  84   32:17.6  17       
    3/03/2021  1:16PM
 results by Mtec Results        results posted at:  www.mtecresults.com