Clearwater, MN
6/26/2021











                                                    GRANITEMAN CLEARWATER TRIATHLON
                                                    Clearwater - MN - June 26, 2021
                                         SPRINT: .44 Mile Swim - 14.33 Mile Bike - 3.1 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/6    1193 Kevin O'Connor          Hamel              MN  50 M     2 10:10  1:19  0:53    1   34:58 24.6  0:53    2   18:53  6:06 1:05:45 
    2   1/7    1197 Jacob Orvis             Minneapolis        MN  32 M    31 14:09  1:50  1:07    2   35:47 24.0  1:03    3   19:17  6:14 1:11:22 
    3   2/7    1179 Isaac Muscanto          Saint Paul         MN  30 M     5 11:56  1:33  1:15   10   39:48 21.6  1:34    5   20:02  6:28 1:14:33 
    4   1/11   1217 Bette Rowley            Burnsville         MN  36 F     7 12:16  1:35  1:03    6   38:42 22.2  0:49   13   22:07  7:08 1:14:55 
    5   3/7    1243 Colin Stemper           Falcon Heights     MN  32 M    14 12:42  1:39  0:56    3   37:53 22.7  1:04   15   22:36  7:18 1:15:09 
    6   1/11   1122 Craig Petersonn         Bemidji            MN  58 M     9 12:30  1:37  0:47    5   38:28 22.4  0:56   17   22:50  7:22 1:15:29 
    7   1/6    1106 Macy Iyer               Edina              MN  17 F    10 12:30  1:37  0:39   25   41:51 20.5  0:53    4   19:49  6:24 1:15:39 
    8   1/5    1134 Jason Larson            Minneapolis        MN  37 M    16 12:58  1:41  1:37   14   40:15 21.4  1:11    6   20:14  6:32 1:16:13 
    9   1/9    1188 Chris Nichols           Osseo              MN  42 M    17 13:07  1:42  1:00    7   38:59 22.1  1:00   14   22:19  7:12 1:16:22 
   10   2/9    1228 Josh Sell               Waconia            MN  42 M    15 12:53  1:40  2:02   11   39:48 21.6  1:21    8   21:00  6:47 1:17:03 
   11   1/2    1151 Noah Mahoney            Monticello         MN  15 M     8 12:29  1:37  1:11   62   45:15 19.0  0:50    1   17:48  5:45 1:17:31 
   12   1/7    1272 Mike Wayman             Anoka              MN  47 M    26 13:49  1:47  1:22    8   39:28 21.8  1:59   26   23:55  7:43 1:20:30 
   13   2/6    1279 Todd White              Saint Paul         MN  54 M     4 11:30  1:30  1:01   24   41:15 20.8  1:19   42   25:31  8:14 1:20:34 
   14   2/7    1199 Craig Parker            Victoria           MN  45 M    40 14:27  1:52  1:20   39   42:55 20.0  1:32   11   21:37  6:59 1:21:50 
   15   1/14   1018 Sarah Berseth           Minneapolis        MN  40 F    50 14:47  1:55  1:27   27   42:00 20.5  1:31   16   22:45  7:21 1:22:28 
   16   4/7    1039 Nicholas Cook-Rostie    Waite Park         MN  30 M    51 14:49  1:55  1:48   12   39:51 21.6  1:54   29   24:09  7:48 1:22:29 
   17   1/2    1034 Cayden Christianson     Big Lake           MN  20 M     1  9:10  1:12  2:56   59   45:04 19.1  1:31   27   23:57  7:44 1:22:36 
   18   1/8    1088 Luke Harned             Saint Paul         MN  68 M    37 14:24  1:52  1:26   21   41:06 20.9  1:21   30   24:26  7:53 1:22:42 
   19   2/6    1012 Morgan Bell             Osseo              MN  18 F    35 14:21  1:52  1:34   19   40:46 21.1  1:04   38   25:03  8:05 1:22:46 
   20   1/2    1015 Cameron Bentz           Saint Paul         MN  28 M    72 16:09  2:06  2:23   16   40:28 21.2  1:27   20   23:00  7:25 1:23:25 
   21   1/9    1180 Jim Nack                Madison Lake       MN  61 M    13 12:39  1:38  1:50   13   40:14 21.4  1:22   66   27:29  8:52 1:23:32 
   22   3/9    1104 Paul Hydukovich         Saint Michael      MN  40 M    18 13:10  1:43  1:40   45   43:30 19.8  1:14   28   24:08  7:47 1:23:40 
   23   2/9    1107 Ken Janda               Saint Paul         MN  60 M    58 15:07  1:58  2:09   18   40:46 21.1  1:29   31   24:34  7:56 1:24:04 
   24   2/11   1171 Jenna Mitchler          Minneapolis        MN  37 F    62 15:21  1:59  1:35   74   45:59 18.7  1:05    7   20:18  6:33 1:24:15 
   25   2/5    1058 James Dunleap           Osseo              MN  38 M    36 14:24  1:52  1:22    9   39:47 21.6  1:23   63   27:26  8:51 1:24:19 
   26   5/7    1143 Jon Lenz                Saint Paul         MN  33 M    42 14:30  1:53  2:13   65   45:28 18.9  1:10    9   21:16  6:52 1:24:35 
   27   3/7    1113 Paul Johnson            Excelsior          MN  48 M    46 14:39  1:54  2:35   15   40:27 21.3  1:36   40   25:21  8:11 1:24:36 
   28   2/14   1189 Sarah Nichols           Osseo              MN  43 F    23 13:35  1:46  0:52   42   43:22 19.8  1:09   46   25:41  8:18 1:24:38 
   29   2/8    1216 George Ross             Delano             MN  65 M    78 16:30  2:08  1:35   17   40:29 21.2  1:21   37   25:01  8:05 1:24:54 
   30   1/7    1008 Cheri Bates             Rice               MN  49 F    80 16:33  2:09  1:49    4   38:12 22.5  1:56   53   26:34  8:35 1:25:03 
   31   3/11   1092 Meghan Henry            Champlin           MN  36 F    47 14:42  1:54  1:52   49   43:46 19.6  1:19   22   23:33  7:36 1:25:10 
   32   4/9    1086 Bryan Hanson            Minneapolis        MN  42 M    94 17:28  2:16  2:34   28   42:00 20.5  1:45   12   21:48  7:02 1:25:33 
   33   6/7    1164 Ryan McKilligan         Saint Paul         MN  30 M    38 14:24  1:52  2:37   53   44:24 19.4  2:04   18   22:55  7:24 1:26:22 
   34   1/4    1213 Thomas Rohman           South Haven        MN  74 M    59 15:08  1:58  1:25   29   42:00 20.5  1:27   60   27:16  8:48 1:27:14 
   35   4/11   1174 Casey Mork              Becker             MN  37 F    86 17:05  2:13  1:18   55   44:32 19.3  1:14   21   23:25  7:33 1:27:32 
   36   2/11   1115 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  56 M    11 12:30  1:37  3:23   31   42:28 20.2  1:50   71   27:39  8:55 1:27:49 
   37   3/11   1160 Pete McConnell          Minneapolis        MN  55 M    52 14:54  1:56  2:20   37   42:51 20.1  2:22   45   25:39  8:17 1:28:04 
   38   3/8    1156 James Martenson         Rochester          MN  66 M    79 16:32  2:09  1:24   20   41:00 21.0  1:32   75   27:50  8:59 1:28:16 
   39   5/9    1266 David Von Ruden         Bloomington        MN  40 M    64 15:27  2:00  1:46   23   41:13 20.9  2:19   68   27:34  8:54 1:28:17 
   40   6/9    1140 Jesse Leblanc           Sartell            MN  40 M    24 13:35  1:46  2:09   61   45:10 19.0  1:16   52   26:22  8:31 1:28:30 
   41   3/9    1252 David Thoma             Annandale          MN  60 M    19 13:27  1:45  1:58   50   44:03 19.5  1:27   81   28:00  9:02 1:28:54 
   42   1/1    1124 Daniel Kirk             Blaine             MN  75 M    49 14:46  1:55  1:59   33   42:32 20.2  1:57   76   27:50  8:59 1:29:02 
   43   4/7    1128 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  48 M    71 16:03  2:05  2:33   35   42:34 20.2  2:00   48   25:56  8:22 1:29:05 
   44   4/11   1095 Kevin Hileman           Rochester          MN  56 M    81 16:37  2:09  1:36   30   42:10 20.4  1:52   56   26:53  8:41 1:29:07 
   45   1/4    1273 Megan Webster           Minneapolis        MN  66 F    65 15:27  2:00  1:32   22   41:09 20.9  1:41   93   29:22  9:29 1:29:08 
   46   5/11   1133 Dwight Larsen           Minneapolis        MN  58 M    57 15:06  1:57  1:43   47   43:40 19.7  1:14   65   27:28  8:52 1:29:09 
   47   4/8    1170 Bill Minge              St. Louis Park     MN  69 M   107 18:16  2:22  2:47   34   42:32 20.2  2:01   25   23:51  7:42 1:29:25 
   48   3/6    1240 Mark Sorenson           Big Lake           MN  53 M    56 15:05  1:57  1:44   44   43:26 19.8  1:32   73   27:44  8:57 1:29:30 
   49   5/11   1229 Andrea Sherban          Eden Prairie       MN  39 F    29 14:08  1:50  2:11   64   45:21 19.0  1:13   57   26:57  8:42 1:29:49 
   50   5/8    1069 Greg Fletcher           Chanhassen         MN  66 M    22 13:33  1:45  2:18   36   42:41 20.1  2:05   91   29:15  9:26 1:29:50 
   51   3/5    1176 Matthew Mork            Becker             MN  38 M    75 16:13  2:06  1:48   40   43:03 20.0  1:22   72   27:40  8:56 1:30:04 
   52   5/7    1033 Eric Chen               Edina              MN  46 M    44 14:35  1:53  2:07   38   42:54 20.0  2:18   86   28:35  9:14 1:30:26 
   53   6/7    1300 Peder Anderson          Prior Lake         MN  48 M    76 16:20  2:07  2:52   58   44:44 19.2  1:58   36   25:01  8:04 1:30:53 
   54   3/6    1011 Macy Bell               Osseo              MN  16 F    55 15:02  1:57  1:19   83   47:09 18.2  0:52   54   26:36  8:35 1:30:56 
   55   4/9    1006 Robert Badger           Annandale          MN  61 M    43 14:31  1:53  1:31   46   43:38 19.7  2:10   94   29:27  9:30 1:31:15 
   56   7/9    1212 Dan Reitsma             Carver             MN  43 M    97 17:46  2:18  2:17   26   41:58 20.5  2:03   61   27:18  8:49 1:31:21 
   57   6/11   1305 Polo Portilla           Woodbury           MN  58 M   104 18:03  2:20  2:09   51   44:07 19.5  1:58   44   25:35  8:15 1:31:50 
   58   2/7    1291 Rebecca Zadroga         Minneapolis        MN  45 F    53 15:01  1:57  1:34   95   48:59 17.6  1:13   39   25:21  8:11 1:32:06 
   59   1/4    1050 Jacki Devine            Little Falls       MN  59 F    92 17:23  2:15  2:04   85   47:32 18.1  1:53   24   23:36  7:37 1:32:26 
   60   3/14   1256 Sarah Thompson          Rogers             MN  40 F    85 17:02  2:12  2:48   32   42:30 20.2  2:10   80   28:00  9:02 1:32:28 
   61   1/5    1110 Veronika Jedryka        Minneapolis        MN  26 F     6 11:59  1:33  2:10   96   49:00 17.5  1:34   83   28:17  9:08 1:32:58 
   62   6/11   1187 Chauntae Nichols        Saint Paul         MN  39 F    91 17:23  2:15  2:26   66   45:30 18.9  1:46   50   26:08  8:26 1:33:11 
   63   4/14   1258 Jamie Toste             Apple Valley       MN  42 F    48 14:46  1:55  2:33   57   44:39 19.3  2:45   88   28:46  9:17 1:33:27 
   64   7/11   1118 Peter Kaul              Eagan              MN  55 M   103 17:57  2:20  2:52   60   45:06 19.1  2:08   41   25:26  8:13 1:33:27 
   65   8/11   1148 Paul Lundeen            Buffalo            MN  58 M    82 16:39  2:10  1:56   70   45:40 18.8  1:32   79   28:00  9:02 1:33:45 
   66   2/5    1283 Hallee Willis           Minneapolis        MN  27 F    25 13:40  1:46  2:20   77   46:27 18.5  1:04  100   30:24  9:49 1:33:53 
   67   6/8    1023 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  67 M   105 18:09  2:21  2:34   41   43:17 19.9  1:30   85   28:32  9:13 1:34:01 
   68   2/4    1043 Mary Crookston          Lakeville          MN  57 F    88 17:11  2:14  3:34   48   43:44 19.7  2:01   70   27:39  8:55 1:34:07 
   69   5/14   1152 Marissa Mahowald        Sartell            MN  44 F    67 15:39  2:02  2:02   67   45:30 18.9  1:23   95   29:40  9:34 1:34:11 
   70   3/5    1205 Kelsey Porter           Saint Paul         MN  25 F    89 17:18  2:15  1:49  116   52:36 16.3  1:04   10   21:29  6:56 1:34:15 
   71   3/4    1020 Patty Billmeyer         Minneapolis        MN  58 F    68 15:46  2:03  2:06   56   44:36 19.3  2:57   89   29:03  9:23 1:34:27 
   72   4/6    1175 Grace Mork              Becker             MN  11 F    12 12:35  1:38  1:56  122   53:09 16.2  1:20   43   25:34  8:15 1:34:31 
   73   6/14   1041 Katy Corrigan           Albertville        MN  41 F    63 15:23  2:00  2:07   72   45:50 18.8  1:59   92   29:21  9:28 1:34:38 
   74   3/7    1100 Anne Hoeschen           Freeport           MN  47 F   101 17:56  2:19  1:09   68   45:32 18.9  1:30   87   28:42  9:16 1:34:47 
   75   1/2    1108 Rachel Janssen          Saint Cloud        MN  24 F    60 15:19  1:59  2:24   87   47:43 18.0  1:29   78   27:55  9:01 1:34:48 
   76   1/4    1239 Sarah Solyntjes         Stewartville       MN  35 F    21 13:29  1:45  2:05   89   48:12 17.8  1:23   98   29:56  9:40 1:35:03 
   77   8/9    1208 Tom Prior               Richmond           MN  44 M    98 17:46  2:18  2:18   90   48:13 17.8  1:01   47   25:48  8:20 1:35:04 
   78   2/2    1112 Marshall Johnson        Minneapolis        MN  26 M    73 16:10  2:06  2:19   88   48:02 17.9  0:56   74   27:45  8:57 1:35:10 
   79   2/4    1306 Tom Amundson            Minneapolis        MN  70 M    41 14:28  1:53  1:32   80   46:49 18.4  1:42  108   31:12 10:04 1:35:40 
   80   7/14   1304 Jennifer Stano          Prior Lake         MN  40 F   122 19:40  2:33  2:47   79   46:35 18.5  2:04   34   24:49  8:01 1:35:53 
   81   7/7    1225 Jonathan Seaberg        Saint Paul         MN  32 M   135 23:57  3:06  2:12   69   45:38 18.8  1:11   19   22:58  7:25 1:35:53 
   82   4/7    1131 Tara Lahaye             Prior Lake         MN  46 F    84 17:00  2:12  1:43   63   45:16 19.0  1:35  103   30:37  9:53 1:36:10 
   83   5/9    1054 Steven Donen            Chanhassen         MN  63 M    83 16:50  2:11  1:35   43   43:23 19.8  2:10  117   32:36 10:31 1:36:32 
   84   5/6    1067 Phoebe Figenshau        Big Lake           MN  11 F    20 13:28  1:45  1:28  124   53:20 16.1  0:57   67   27:32  8:53 1:36:42 
   85   1/5    1111 Alexa Johnson           Minneapolis        MN  30 F    30 14:09  1:50  1:51  123   53:18 16.1  1:25   49   26:05  8:25 1:36:47 
   86   9/9    1251 Erik Theisen            Minneapolis        MN  40 M   118 19:24  2:31  3:08   54   44:25 19.4  2:17   77   27:52  9:00 1:37:05 
   87   4/5    1155 Robert Marshall         Elk River          MN  38 M    93 17:26  2:16  2:13  110   51:09 16.8  0:37   55   26:52  8:40 1:38:14 
   88   6/9    1255 Micheal Thompson        Saint Paul         MN  62 M   106 18:09  2:21  3:34   52   44:15 19.4  2:36   97   29:56  9:40 1:38:27 
   89   8/14   1005 Amber Asmus             Saint Paul         MN  43 F   124 20:08  2:36  2:41   93   48:50 17.6  2:14   35   24:58  8:04 1:38:49 
   90   5/7    1136 Andrea Lawrence         Clearwater         MN  45 F    99 17:51  2:19  2:10   98   49:22 17.4  2:23   59   27:14  8:47 1:38:58 
   91   4/5    1200 Kelly Peterson          Minneapolis        MN  28 F    45 14:37  1:54  2:34  118   52:49 16.3  1:41   62   27:22  8:50 1:39:02 
   92   7/11   1081 Courtney Guldseth       Big Lake           MN  38 F    70 15:56  2:04  4:12   99   49:33 17.4  2:28   64   27:26  8:51 1:39:34 
   93   1/2    1309 Kevin Christenson       Minnetonka         MN  53 M    27 13:55  1:48  1:49   78   46:30 18.5  2:22  125   35:00 11:18 1:39:35 
   94   4/6    1271 Ryan Wateland           Saint Cloud        MN  54 M   117 19:24  2:31  3:54  101   49:46 17.3  2:00   33   24:47  8:00 1:39:49 
   95   8/11   1288 Christy Yoon            Maple Grove        MN  39 F    90 17:19  2:15  2:47  103   49:59 17.2  1:44   84   28:18  9:08 1:40:04 
   96   7/9    1036 Tom Coles               Apple Valley       MN  60 M    28 13:59  1:49  2:49   75   46:16 18.6  5:05  113   31:58 10:19 1:40:04 
   97   9/14   1278 Jennifer Wetteland      Minneapolis        MN  43 F    61 15:20  1:59  1:34  102   49:50 17.3  1:08  116   32:29 10:29 1:40:19 
   98   3/4    1042 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  72 M    87 17:06  2:13  2:28   81   46:49 18.4  3:01  114   32:06 10:22 1:41:29 
   99   8/9    1028 Bill Burns              Moorhead           MN  63 M   121 19:40  2:33  3:00   84   47:15 18.2  2:25   90   29:13  9:26 1:41:31 
  100   2/2    1053 Hunter Doherty          White Bear Twp     MN  18 M    77 16:21  2:07  2:24  105   50:26 17.0  1:35  107   31:11 10:04 1:41:55 
  101   9/11   1075 Hana Gilbertson         Montevideo         MN  35 F    33 14:13  1:51  3:27  108   50:57 16.9  2:04  112   31:55 10:18 1:42:34 
  102   1/1    1150 Jill Macioch            White Bear Twp     MN  54 F    95 17:35  2:17  2:36   92   48:49 17.6  2:09  110   31:39 10:13 1:42:46 
  103  10/14   1265 Angela Viere            Richmond           MN  42 F   119 19:26  2:31  2:26   91   48:24 17.8  1:34  109   31:12 10:04 1:43:01 
  104  10/11   1238 Jennifer Smith          Big Lake           MN  38 F    34 14:19  1:51  4:48  115   52:10 16.5  1:21  106   31:01 10:01 1:43:38 
  105   2/4    1220 Mary Ryan               Minnetrista        MN  65 F   112 18:33  2:24  3:04  114   52:07 16.5  2:24   69   27:35  8:54 1:43:42 
  106   5/5    1274 Dustin Weege            Becker             MN  35 M   138 25:12  3:16  3:05  109   50:58 16.9  1:01   23   23:35  7:37 1:43:49 
  107   2/5    1142 Hillary Lenz            Mendota Heights    MN  34 F    32 14:10  1:50  1:44  113   51:54 16.6  2:02  121   34:03 10:59 1:43:51 
  108   9/11   1161 Tracy McDonald          Maple Grove        MN  58 M   100 17:52  2:19  4:36   97   49:01 17.5  2:13   99   30:23  9:48 1:44:04 
  109   3/4    1102 Susan Holt              Plymouth           MN  65 F    54 15:01  1:57  2:59   94   48:51 17.6  2:12  126   35:19 11:24 1:44:21 
  110   7/7    1292 Scot Ziessman           Osseo              MN  48 M    69 15:51  2:03  4:14  119   52:51 16.3  1:44   96   29:47  9:37 1:44:25 
  111   6/7    1066 Heather Farrar          Saint Paul         MN  48 F   111 18:30  2:24  2:48  121   53:07 16.2  1:56   82   28:08  9:05 1:44:28 
  112   2/4    1074 Natasha Gerwing         Becker             MN  38 F   113 19:04  2:28  2:48   82   46:58 18.3  2:11  119   33:48 10:54 1:44:47 
  113  11/11   1116 Amanda Juelson          Minneapolis        MN  36 F   108 18:22  2:23  2:12  107   50:55 16.9  1:31  115   32:08 10:22 1:45:07 
  114  11/14   1117 Janelle Katzner         Rogers             MN  42 F    74 16:12  2:06  3:10  111   51:14 16.8  2:53  111   31:44 10:14 1:45:10 
  115   2/2    1062 Alyssa Eckstein         Big Lake           MN  20 F     3 11:09  1:27  2:53  129   57:53 14.9  1:02  118   33:12 10:43 1:46:07 
  116   7/7    1123 Lea Kirdatt             Minneapolis        MN  46 F    39 14:26  1:52  2:02   71   45:45 18.8  2:37  135   42:19 13:39 1:47:07 
  117   5/6    1139 Nate Lebeck             Sartell            MN  50 M   120 19:39  2:33  1:54   86   47:37 18.1  3:07  124   34:57 11:17 1:47:12 
  118  10/11   1275 John Weeks              Burnsville         MN  59 M   132 23:34  3:03  7:51   76   46:21 18.6  2:44   58   27:08  8:45 1:47:36 
  119   6/6    1024 Kayla Braun             Foley              MN  17 F   125 20:10  2:37  3:18  126   57:11 15.0  1:08   51   26:21  8:30 1:48:06 
  120   2/2    1253 Daniel Thomas           New Munich         MN  21 M   127 20:35  2:40  1:51  132 1:00:55 14.1  1:40   32   24:40  7:58 1:49:38 
  121   3/4    1206 Andrea Potyondy-Smith   Brooklyn Park      MN  44 F   109 18:26  2:23  2:42   73   45:51 18.8  1:52  133   41:26 13:22 1:50:16 
  122  12/14   1269 Nicole Walerius         Albertville        MN  40 F   116 19:12  2:29  2:47  125   54:47 15.7  3:18  101   30:25  9:49 1:50:27 
  123   6/6    1013 Neil Bengtson           Annandale          MN  50 M   115 19:08  2:29  2:51  104   50:19 17.1  1:19  131   37:06 11:59 1:50:41 
  124   1/1    1154 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  62 F   136 24:01  3:07  1:54  106   50:30 17.0  1:14  120   33:54 10:56 1:51:31 
  125  11/11   1215 Joel Rosenthal          Osseo              MN  57 M   102 17:56  2:19  4:35  100   49:36 17.3  3:23  128   36:16 11:42 1:51:44 
  126   7/8    1230 Dave Sibley             Saint Michael      MN  69 M   131 23:32  3:03  4:41  112   51:15 16.8  2:03  104   30:47  9:56 1:52:17 
  127   5/5    1045 Ashley Danler           Minneapolis        MN  28 F    66 15:34  2:01  2:51  130   59:45 14.4  1:26  123   34:37 11:10 1:54:11 
  128   4/4    1218 Coleen Rowley           Saint Paul         MN  66 F   133 23:38  3:04  2:35  117   52:45 16.3  1:17  130   36:53 11:54 1:57:06 
  129   8/8    1168 Herb Miller             Minneapolis        MN  66 M   114 19:07  2:29  5:13  120   53:04 16.2  5:04  132   37:56 12:14 2:00:22 
  130  13/14   1070 Elizabeth Flynn         Sartell            MN  42 F   137 24:05  3:07  2:34  135 1:02:27 13.8  1:26  105   30:58 10:00 2:01:28 
  131  14/14   1094 Stacy Heuer             Zimmerman          MN  40 F   128 22:12  2:53  2:59  133 1:01:12 14.0  2:11  122   34:04 11:00 2:02:35 
  132   3/5    1262 Sarah Van Rooy          Rochester          MN  33 F   129 22:35  2:55  4:55  137 1:03:54 13.5  1:39  102   30:33  9:52 2:03:35 
  133   4/5    1173 Ashley Monson           Pierz              MN  32 F   123 19:50  2:34  3:42  131   59:53 14.4  1:40  134   41:27 13:23 2:06:30 
  134   9/9    1277 Tom Wentz               Burnsville         MN  63 M   110 18:30  2:24  4:45  128   57:30 15.0  3:17  137   43:49 14:08 2:07:49 
  135   4/4    1227 Deborah Seitz           Northfield         MN  59 F   134 23:39  3:04  6:13  134 1:01:46 13.9  1:42  129   36:29 11:47 2:09:47 
  136   2/2    1248 Elgin Switzer           Minneapolis        MN  49 M   130 23:18  3:01  3:52  127   57:25 15.0  2:20  138   47:36 15:22 2:14:28 
  137   5/5    1184 Kelsey Nelson           Clearwater         MN  33 F    96 17:41  2:17  2:26  139 1:11:23 12.0  1:41  136   43:12 13:57 2:16:20 
  138   4/4    1276 Richard Weil            Saint Paul         MN  70 M   139 31:36  4:05  6:27  136 1:03:44 13.5  3:16  127   35:38 11:30 2:20:39 
  139   4/4    1232 Allyn Silver            Corcoran           MN  56 F   126 20:16  2:38  4:19  138 1:04:26 13.3  4:49  139   51:24 16:35 2:25:12 
  140   1/1    1182 Lindsay Nauen           St Paul            MN  70 F   140 41:04  5:19  6:36  140 1:11:38 12.0  4:43  140   56:25 18:12 3:00:25 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1 1297 Tortugas                                         2 14:25  1:52  0:34    1   53:13 16.2  1:12    1   28:11  9:06 1:37:33 
           Aimee Bates , Sophia Bates ,                           
    2 1294 Megs and Jaz                                     1 13:08  1:42  2:38    2 1:00:13 14.3  1:09    3   30:27  9:50 1:47:35 
           Meghan Nowariak , Jasmine Webber ,                     
    3 1295 Rockin the 30s                                   3 20:39  2:40  0:45    3 1:07:45 12.7  1:06    2   28:51  9:19 1:59:04 
           Renae Imholte , Rachel Calvert ,                       


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1 1298 Try Kelsey, Kori and Will                        1 14:14  1:51  0:30    2   42:35 20.2  0:45    2   24:29  7:54 1:22:32 
           Kori Ludwig-Duglosch , Kelsey Cheney , William Clark   
    2 1293 Are We There Yet?                                3 17:57  2:20  0:40    1   38:03 22.6  0:58    3   26:11  8:27 1:23:47 
           Robert Musielewicz , Vikki Johannes , Oliver Johannes  
    3 1299 Will test your Worth                             2 15:07  1:58  0:28    3   43:51 19.6  2:17    1   22:27  7:15 1:24:08 
           Sean Willey , Sara Ellingsworth ,                      


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
1311 Euler Evangelista       Plymouth           MN  45 M      1  7:17  0:57  0:44    3 1:11:01 12.1  1:10    1   33:29 10:49 1:53:40 
1016 Thomas Bergren          Blaine             MN  64 M      3 13:22  1:44  1:35    1   38:54 22.1                                  
1172 Tyson Molitor           Belgrade           MN  32 M      2 12:26  1:37  1:16    2   39:04 22.0                                  

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Cayden Christianson     Big Lake           MN  20 M    9:10  1:12 
    2 Kevin O'Connor          Hamel              MN  50 M   10:10  1:19 
    3 Alyssa Eckstein         Big Lake           MN  20 F   11:09  1:27 
    4 Todd White              Saint Paul         MN  54 M   11:30  1:30 
    5 Isaac Muscanto          Saint Paul         MN  30 M   11:56  1:33 
    6 Veronika Jedryka        Minneapolis        MN  26 F   11:59  1:33 
    7 Bette Rowley            Burnsville         MN  36 F   12:16  1:35 
    8 Tyson Molitor           Belgrade           MN  32 M   12:26  1:37 
    9 Noah Mahoney            Monticello         MN  15 M   12:29  1:37 
   10 Craig Petersonn         Bemidji            MN  58 M   12:30  1:37 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Kevin O'Connor          Hamel              MN  50 M   34:58 24.6 
    2 Jacob Orvis             Minneapolis        MN  32 M   35:47 24.0 
    3 Colin Stemper           Falcon Heights     MN  32 M   37:53 22.7 
    4 Cheri Bates             Rice               MN  49 F   38:12 22.5 
    5 Craig Petersonn         Bemidji            MN  58 M   38:28 22.4 
    6 Bette Rowley            Burnsville         MN  36 F   38:42 22.2 
    7 Thomas Bergren          Blaine             MN  64 M   38:54 22.1 
    8 Chris Nichols           Osseo              MN  42 M   38:59 22.1 
    9 Tyson Molitor           Belgrade           MN  32 M   39:04 22.0 
   10 Mike Wayman             Anoka              MN  47 M   39:28 21.8 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Noah Mahoney            Monticello         MN  15 M   17:48  5:45 
    2 Kevin O'Connor          Hamel              MN  50 M   18:53  6:06 
    3 Jacob Orvis             Minneapolis        MN  32 M   19:17  6:14 
    4 Macy Iyer               Edina              MN  17 F   19:49  6:24 
    5 Isaac Muscanto          Saint Paul         MN  30 M   20:02  6:28 
    6 Jason Larson            Minneapolis        MN  37 M   20:14  6:32 
    7 Jenna Mitchler          Minneapolis        MN  37 F   20:18  6:33 
    8 Josh Sell               Waconia            MN  42 M   21:00  6:47 
    9 Jon Lenz                Saint Paul         MN  33 M   21:16  6:52 
   10 Kelsey Porter           Saint Paul         MN  25 F   21:29  6:56 


                      GRANITEMAN CLEARWATER TRIATHLON
                      Clearwater - MN - June 26, 2021

----------------------------------------------------------------------------
                        CORPORATE TEAM CHALLENGE
----------------------------------------------------------------------------




================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1 1193 Kevin O'Connor          Hamel              MN  50    2 10:10  1:19  0:53    1   34:58 24.6  0:53    2   18:53  6:06 1:05:45 
    2 1197 Jacob Orvis             Minneapolis        MN  32   21 14:09  1:50  1:07    2   35:47 24.0  1:03    3   19:17  6:14 1:11:22 
    3 1179 Isaac Muscanto          Saint Paul         MN  30    4 11:56  1:33  1:15   10   39:48 21.6  1:34    4   20:02  6:28 1:14:33 
    4 1243 Colin Stemper           Falcon Heights     MN  32   10 12:42  1:39  0:56    3   37:53 22.7  1:04   11   22:36  7:18 1:15:09 
    5 1122 Craig Petersonn         Bemidji            MN  58    7 12:30  1:37  0:47    4   38:28 22.4  0:56   12   22:50  7:22 1:15:29 
    6 1134 Jason Larson            Minneapolis        MN  37   12 12:58  1:41  1:37   14   40:15 21.4  1:11    5   20:14  6:32 1:16:13 
    7 1188 Chris Nichols           Osseo              MN  42   13 13:07  1:42  1:00    6   38:59 22.1  1:00   10   22:19  7:12 1:16:22 
    8 1228 Josh Sell               Waconia            MN  42   11 12:53  1:40  2:02   11   39:48 21.6  1:21    6   21:00  6:47 1:17:03 
    9 1151 Noah Mahoney            Monticello         MN  15    6 12:29  1:37  1:11   51   45:15 19.0  0:50    1   17:48  5:45 1:17:31 
   10 1272 Mike Wayman             Anoka              MN  47   19 13:49  1:47  1:22    8   39:28 21.8  1:59   18   23:55  7:43 1:20:30 
   11 1279 Todd White              Saint Paul         MN  54    3 11:30  1:30  1:01   22   41:15 20.8  1:19   30   25:31  8:14 1:20:34 
   12 1199 Craig Parker            Victoria           MN  45   25 14:27  1:52  1:20   34   42:55 20.0  1:32    8   21:37  6:59 1:21:50 
   13 1039 Nicholas Cook-Rostie    Waite Park         MN  30   32 14:49  1:55  1:48   12   39:51 21.6  1:54   21   24:09  7:48 1:22:29 
   14 1034 Cayden Christianson     Big Lake           MN  20    1  9:10  1:12  2:56   48   45:04 19.1  1:31   19   23:57  7:44 1:22:36 
   15 1088 Luke Harned             Saint Paul         MN  68   23 14:24  1:52  1:26   20   41:06 20.9  1:21   22   24:26  7:53 1:22:42 
   16 1015 Cameron Bentz           Saint Paul         MN  28   41 16:09  2:06  2:23   16   40:28 21.2  1:27   15   23:00  7:25 1:23:25 
   17 1180 Jim Nack                Madison Lake       MN  61    9 12:39  1:38  1:50   13   40:14 21.4  1:22   43   27:29  8:52 1:23:32 
   18 1104 Paul Hydukovich         Saint Michael      MN  40   14 13:10  1:43  1:40   39   43:30 19.8  1:14   20   24:08  7:47 1:23:40 
   19 1107 Ken Janda               Saint Paul         MN  60   36 15:07  1:58  2:09   18   40:46 21.1  1:29   23   24:34  7:56 1:24:04 
   20 1058 James Dunleap           Osseo              MN  38   22 14:24  1:52  1:22    9   39:47 21.6  1:23   41   27:26  8:51 1:24:19 
   21 1143 Jon Lenz                Saint Paul         MN  33   27 14:30  1:53  2:13   52   45:28 18.9  1:10    7   21:16  6:52 1:24:35 
   22 1113 Paul Johnson            Excelsior          MN  48   30 14:39  1:54  2:35   15   40:27 21.3  1:36   28   25:21  8:11 1:24:36 
   23 1216 George Ross             Delano             MN  65   46 16:30  2:08  1:35   17   40:29 21.2  1:21   27   25:01  8:05 1:24:54 
   24 1086 Bryan Hanson            Minneapolis        MN  42   53 17:28  2:16  2:34   24   42:00 20.5  1:45    9   21:48  7:02 1:25:33 
   25 1164 Ryan McKilligan         Saint Paul         MN  30   24 14:24  1:52  2:37   45   44:24 19.4  2:04   13   22:55  7:24 1:26:22 
   26 1213 Thomas Rohman           South Haven        MN  74   37 15:08  1:58  1:25   25   42:00 20.5  1:27   39   27:16  8:48 1:27:14 
   27 1115 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  56    8 12:30  1:37  3:23   27   42:28 20.2  1:50   45   27:39  8:55 1:27:49 
   28 1160 Pete McConnell          Minneapolis        MN  55   33 14:54  1:56  2:20   32   42:51 20.1  2:22   32   25:39  8:17 1:28:04 
   29 1156 James Martenson         Rochester          MN  66   47 16:32  2:09  1:24   19   41:00 21.0  1:32   49   27:50  8:59 1:28:16 
   30 1266 David Von Ruden         Bloomington        MN  40   38 15:27  2:00  1:46   21   41:13 20.9  2:19   44   27:34  8:54 1:28:17 
   31 1140 Jesse Leblanc           Sartell            MN  40   18 13:35  1:46  2:09   50   45:10 19.0  1:16   35   26:22  8:31 1:28:30 
   32 1252 David Thoma             Annandale          MN  60   16 13:27  1:45  1:58   42   44:03 19.5  1:27   53   28:00  9:02 1:28:54 
   33 1124 Daniel Kirk             Blaine             MN  75   31 14:46  1:55  1:59   28   42:32 20.2  1:57   50   27:50  8:59 1:29:02 
   34 1128 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  48   40 16:03  2:05  2:33   30   42:34 20.2  2:00   34   25:56  8:22 1:29:05 
   35 1095 Kevin Hileman           Rochester          MN  56   48 16:37  2:09  1:36   26   42:10 20.4  1:52   37   26:53  8:41 1:29:07 
   36 1133 Dwight Larsen           Minneapolis        MN  58   35 15:06  1:57  1:43   41   43:40 19.7  1:14   42   27:28  8:52 1:29:09 
   37 1170 Bill Minge              St. Louis Park     MN  69   62 18:16  2:22  2:47   29   42:32 20.2  2:01   17   23:51  7:42 1:29:25 
   38 1240 Mark Sorenson           Big Lake           MN  53   34 15:05  1:57  1:44   38   43:26 19.8  1:32   47   27:44  8:57 1:29:30 
   39 1069 Greg Fletcher           Chanhassen         MN  66   17 13:33  1:45  2:18   31   42:41 20.1  2:05   57   29:15  9:26 1:29:50 
   40 1176 Matthew Mork            Becker             MN  38   43 16:13  2:06  1:48   35   43:03 20.0  1:22   46   27:40  8:56 1:30:04 
   41 1033 Eric Chen               Edina              MN  46   29 14:35  1:53  2:07   33   42:54 20.0  2:18   55   28:35  9:14 1:30:26 
   42 1300 Peder Anderson          Prior Lake         MN  48   44 16:20  2:07  2:52   47   44:44 19.2  1:58   26   25:01  8:04 1:30:53 
   43 1006 Robert Badger           Annandale          MN  61   28 14:31  1:53  1:31   40   43:38 19.7  2:10   58   29:27  9:30 1:31:15 
   44 1212 Dan Reitsma             Carver             MN  43   54 17:46  2:18  2:17   23   41:58 20.5  2:03   40   27:18  8:49 1:31:21 
   45 1305 Polo Portilla           Woodbury           MN  58   59 18:03  2:20  2:09   43   44:07 19.5  1:58   31   25:35  8:15 1:31:50 
   46 1118 Peter Kaul              Eagan              MN  55   58 17:57  2:20  2:52   49   45:06 19.1  2:08   29   25:26  8:13 1:33:27 
   47 1148 Paul Lundeen            Buffalo            MN  58   49 16:39  2:10  1:56   54   45:40 18.8  1:32   52   28:00  9:02 1:33:45 
   48 1023 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  67   60 18:09  2:21  2:34   36   43:17 19.9  1:30   54   28:32  9:13 1:34:01 
   49 1208 Tom Prior               Richmond           MN  44   55 17:46  2:18  2:18   62   48:13 17.8  1:01   33   25:48  8:20 1:35:04 
   50 1112 Marshall Johnson        Minneapolis        MN  26   42 16:10  2:06  2:19   61   48:02 17.9  0:56   48   27:45  8:57 1:35:10 
   51 1306 Tom Amundson            Minneapolis        MN  70   26 14:28  1:53  1:32   57   46:49 18.4  1:42   64   31:12 10:04 1:35:40 
   52 1225 Jonathan Seaberg        Saint Paul         MN  32   73 23:57  3:06  2:12   53   45:38 18.8  1:11   14   22:58  7:25 1:35:53 
   53 1054 Steven Donen            Chanhassen         MN  63   50 16:50  2:11  1:35   37   43:23 19.8  2:10   67   32:36 10:31 1:36:32 
   54 1251 Erik Theisen            Minneapolis        MN  40   67 19:24  2:31  3:08   46   44:25 19.4  2:17   51   27:52  9:00 1:37:05 
   55 1155 Robert Marshall         Elk River          MN  38   52 17:26  2:16  2:13   69   51:09 16.8  0:37   36   26:52  8:40 1:38:14 
   56 1255 Micheal Thompson        Saint Paul         MN  62   61 18:09  2:21  3:34   44   44:15 19.4  2:36   60   29:56  9:40 1:38:27 
   57 1271 Ryan Wateland           Saint Cloud        MN  54   66 19:24  2:31  3:54   65   49:46 17.3  2:00   25   24:47  8:00 1:39:49 
   58 1036 Tom Coles               Apple Valley       MN  60   20 13:59  1:49  2:49   55   46:16 18.6  5:05   65   31:58 10:19 1:40:04 
   59 1042 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  72   51 17:06  2:13  2:28   58   46:49 18.4  3:01   66   32:06 10:22 1:41:29 
   60 1028 Bill Burns              Moorhead           MN  63   69 19:40  2:33  3:00   59   47:15 18.2  2:25   56   29:13  9:26 1:41:31 
   61 1053 Hunter Doherty          White Bear Twp     MN  18   45 16:21  2:07  2:24   67   50:26 17.0  1:35   63   31:11 10:04 1:41:55 
   62 1274 Dustin Weege            Becker             MN  35   74 25:12  3:16  3:05   68   50:58 16.9  1:01   16   23:35  7:37 1:43:49 
   63 1161 Tracy McDonald          Maple Grove        MN  58   56 17:52  2:19  4:36   63   49:01 17.5  2:13   61   30:23  9:48 1:44:04 
   64 1292 Scot Ziessman           Osseo              MN  48   39 15:51  2:03  4:14   71   52:51 16.3  1:44   59   29:47  9:37 1:44:25 
   65 1139 Nate Lebeck             Sartell            MN  50   68 19:39  2:33  1:54   60   47:37 18.1  3:07   68   34:57 11:17 1:47:12 
   66 1275 John Weeks              Burnsville         MN  59   72 23:34  3:03  7:51   56   46:21 18.6  2:44   38   27:08  8:45 1:47:36 
   67 1253 Daniel Thomas           New Munich         MN  21   70 20:35  2:40  1:51   74 1:00:55 14.1  1:40   24   24:40  7:58 1:49:38 
   68 1013 Neil Bengtson           Annandale          MN  50   65 19:08  2:29  2:51   66   50:19 17.1  1:19   71   37:06 11:59 1:50:41 
   69 1215 Joel Rosenthal          Osseo              MN  57   57 17:56  2:19  4:35   64   49:36 17.3  3:23   70   36:16 11:42 1:51:44 
   70 1230 Dave Sibley             Saint Michael      MN  69   71 23:32  3:03  4:41   70   51:15 16.8  2:03   62   30:47  9:56 1:52:17 
   71 1168 Herb Miller             Minneapolis        MN  66   64 19:07  2:29  5:13   72   53:04 16.2  5:04   72   37:56 12:14 2:00:22 
   72 1277 Tom Wentz               Burnsville         MN  63   63 18:30  2:24  4:45   73   57:30 15.0  3:17   73   43:49 14:08 2:07:49 
   73 1276 Richard Weil            Saint Paul         MN  70   75 31:36  4:05  6:27   75 1:03:44 13.5  3:16   69   35:38 11:30 2:20:39 
      1016 Thomas Bergren          Blaine             MN  64   15 13:22  1:44  1:35    5   38:54 22.1                                  
      1172 Tyson Molitor           Belgrade           MN  32    5 12:26  1:37  1:16    7   39:04 22.0                                  

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1 1217 Bette Rowley            Burnsville         MN  36    3 12:16  1:35  1:03    2   38:42 22.2  0:49    4   22:07  7:08 1:14:55 
    2 1106 Macy Iyer               Edina              MN  17    4 12:30  1:37  0:39    5   41:51 20.5  0:53    1   19:49  6:24 1:15:39 
    3 1018 Sarah Berseth           Minneapolis        MN  40   19 14:47  1:55  1:27    6   42:00 20.5  1:31    5   22:45  7:21 1:22:28 
    4 1012 Morgan Bell             Osseo              MN  18   14 14:21  1:52  1:34    3   40:46 21.1  1:04   11   25:03  8:05 1:22:46 
    5 1171 Jenna Mitchler          Minneapolis        MN  37   25 15:21  1:59  1:35   21   45:59 18.7  1:05    2   20:18  6:33 1:24:15 
    6 1189 Sarah Nichols           Osseo              MN  43    7 13:35  1:46  0:52    8   43:22 19.8  1:09   14   25:41  8:18 1:24:38 
    7 1008 Cheri Bates             Rice               MN  49   33 16:33  2:09  1:49    1   38:12 22.5  1:56   18   26:34  8:35 1:25:03 
    8 1092 Meghan Henry            Champlin           MN  36   17 14:42  1:54  1:52   10   43:46 19.6  1:19    7   23:33  7:36 1:25:10 
    9 1174 Casey Mork              Becker             MN  37   36 17:05  2:13  1:18   11   44:32 19.3  1:14    6   23:25  7:33 1:27:32 
   10 1273 Megan Webster           Minneapolis        MN  66   27 15:27  2:00  1:32    4   41:09 20.9  1:41   36   29:22  9:29 1:29:08 
   11 1229 Andrea Sherban          Eden Prairie       MN  39    9 14:08  1:50  2:11   15   45:21 19.0  1:13   20   26:57  8:42 1:29:49 
   12 1011 Macy Bell               Osseo              MN  16   22 15:02  1:57  1:19   24   47:09 18.2  0:52   19   26:36  8:35 1:30:56 
   13 1291 Rebecca Zadroga         Minneapolis        MN  45   20 15:01  1:57  1:34   31   48:59 17.6  1:13   12   25:21  8:11 1:32:06 
   14 1050 Jacki Devine            Little Falls       MN  59   41 17:23  2:15  2:04   25   47:32 18.1  1:53    8   23:36  7:37 1:32:26 
   15 1256 Sarah Thompson          Rogers             MN  40   35 17:02  2:12  2:48    7   42:30 20.2  2:10   28   28:00  9:02 1:32:28 
   16 1110 Veronika Jedryka        Minneapolis        MN  26    2 11:59  1:33  2:10   32   49:00 17.5  1:34   30   28:17  9:08 1:32:58 
   17 1187 Chauntae Nichols        Saint Paul         MN  39   40 17:23  2:15  2:26   16   45:30 18.9  1:46   16   26:08  8:26 1:33:11 
   18 1258 Jamie Toste             Apple Valley       MN  42   18 14:46  1:55  2:33   13   44:39 19.3  2:45   33   28:46  9:17 1:33:27 
   19 1283 Hallee Willis           Minneapolis        MN  27    8 13:40  1:46  2:20   22   46:27 18.5  1:04   38   30:24  9:49 1:33:53 
   20 1043 Mary Crookston          Lakeville          MN  57   37 17:11  2:14  3:34    9   43:44 19.7  2:01   26   27:39  8:55 1:34:07 
   21 1152 Marissa Mahowald        Sartell            MN  44   29 15:39  2:02  2:02   17   45:30 18.9  1:23   37   29:40  9:34 1:34:11 
   22 1205 Kelsey Porter           Saint Paul         MN  25   38 17:18  2:15  1:49   44   52:36 16.3  1:04    3   21:29  6:56 1:34:15 
   23 1020 Patty Billmeyer         Minneapolis        MN  58   30 15:46  2:03  2:06   12   44:36 19.3  2:57   34   29:03  9:23 1:34:27 
   24 1175 Grace Mork              Becker             MN  11    5 12:35  1:38  1:56   48   53:09 16.2  1:20   13   25:34  8:15 1:34:31 
   25 1041 Katy Corrigan           Albertville        MN  41   26 15:23  2:00  2:07   20   45:50 18.8  1:59   35   29:21  9:28 1:34:38 
   26 1100 Anne Hoeschen           Freeport           MN  47   45 17:56  2:19  1:09   18   45:32 18.9  1:30   32   28:42  9:16 1:34:47 
   27 1108 Rachel Janssen          Saint Cloud        MN  24   23 15:19  1:59  2:24   26   47:43 18.0  1:29   27   27:55  9:01 1:34:48 
   28 1304 Jennifer Stano          Prior Lake         MN  40   51 19:40  2:33  2:47   23   46:35 18.5  2:04    9   24:49  8:01 1:35:53 
   29 1131 Tara Lahaye             Prior Lake         MN  46   34 17:00  2:12  1:43   14   45:16 19.0  1:35   41   30:37  9:53 1:36:10 
   30 1067 Phoebe Figenshau        Big Lake           MN  11    6 13:28  1:45  1:28   50   53:20 16.1  0:57   24   27:32  8:53 1:36:42 
   31 1111 Alexa Johnson           Minneapolis        MN  30   10 14:09  1:50  1:51   49   53:18 16.1  1:25   15   26:05  8:25 1:36:47 
   32 1005 Amber Asmus             Saint Paul         MN  43   53 20:08  2:36  2:41   29   48:50 17.6  2:14   10   24:58  8:04 1:38:49 
   33 1136 Andrea Lawrence         Clearwater         MN  45   44 17:51  2:19  2:10   33   49:22 17.4  2:23   21   27:14  8:47 1:38:58 
   34 1200 Kelly Peterson          Minneapolis        MN  28   16 14:37  1:54  2:34   46   52:49 16.3  1:41   22   27:22  8:50 1:39:02 
   35 1081 Courtney Guldseth       Big Lake           MN  38   31 15:56  2:04  4:12   34   49:33 17.4  2:28   23   27:26  8:51 1:39:34 
   36 1288 Christy Yoon            Maple Grove        MN  39   39 17:19  2:15  2:47   36   49:59 17.2  1:44   31   28:18  9:08 1:40:04 
   37 1278 Jennifer Wetteland      Minneapolis        MN  43   24 15:20  1:59  1:34   35   49:50 17.3  1:08   49   32:29 10:29 1:40:19 
   38 1075 Hana Gilbertson         Montevideo         MN  35   12 14:13  1:51  3:27   39   50:57 16.9  2:04   47   31:55 10:18 1:42:34 
   39 1150 Jill Macioch            White Bear Twp     MN  54   42 17:35  2:17  2:36   28   48:49 17.6  2:09   45   31:39 10:13 1:42:46 
   40 1265 Angela Viere            Richmond           MN  42   50 19:26  2:31  2:26   27   48:24 17.8  1:34   44   31:12 10:04 1:43:01 
   41 1238 Jennifer Smith          Big Lake           MN  38   13 14:19  1:51  4:48   43   52:10 16.5  1:21   43   31:01 10:01 1:43:38 
   42 1220 Mary Ryan               Minnetrista        MN  65   48 18:33  2:24  3:04   42   52:07 16.5  2:24   25   27:35  8:54 1:43:42 
   43 1142 Hillary Lenz            Mendota Heights    MN  34   11 14:10  1:50  1:44   41   51:54 16.6  2:02   52   34:03 10:59 1:43:51 
   44 1102 Susan Holt              Plymouth           MN  65   21 15:01  1:57  2:59   30   48:51 17.6  2:12   55   35:19 11:24 1:44:21 
   45 1066 Heather Farrar          Saint Paul         MN  48   47 18:30  2:24  2:48   47   53:07 16.2  1:56   29   28:08  9:05 1:44:28 
   46 1116 Amanda Juelson          Minneapolis        MN  36   46 18:22  2:23  2:12   38   50:55 16.9  1:31   48   32:08 10:22 1:45:07 
   47 1117 Janelle Katzner         Rogers             MN  42   32 16:12  2:06  3:10   40   51:14 16.8  2:53   46   31:44 10:14 1:45:10 
   48 1062 Alyssa Eckstein         Big Lake           MN  20    1 11:09  1:27  2:53   53   57:53 14.9  1:02   50   33:12 10:43 1:46:07 
   49 1123 Lea Kirdatt             Minneapolis        MN  46   15 14:26  1:52  2:02   19   45:45 18.8  2:37   59   42:19 13:39 1:47:07 
   50 1024 Kayla Braun             Foley              MN  17   54 20:10  2:37  3:18   52   57:11 15.0  1:08   17   26:21  8:30 1:48:06 
   51 1269 Nicole Walerius         Albertville        MN  40   49 19:12  2:29  2:47   51   54:47 15.7  3:18   39   30:25  9:49 1:50:27 
   52 1154 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  62   59 24:01  3:07  1:54   37   50:30 17.0  1:14   51   33:54 10:56 1:51:31 
   53 1045 Ashley Danler           Minneapolis        MN  28   28 15:34  2:01  2:51   54   59:45 14.4  1:26   54   34:37 11:10 1:54:11 
   54 1218 Coleen Rowley           Saint Paul         MN  66   57 23:38  3:04  2:35   45   52:45 16.3  1:17   57   36:53 11:54 1:57:06 
   55 1070 Elizabeth Flynn         Sartell            MN  42   60 24:05  3:07  2:34   58 1:02:27 13.8  1:26   42   30:58 10:00 2:01:28 
   56 1094 Stacy Heuer             Zimmerman          MN  40   55 22:12  2:53  2:59   56 1:01:12 14.0  2:11   53   34:04 11:00 2:02:35 
   57 1262 Sarah Van Rooy          Rochester          MN  33   56 22:35  2:55  4:55   59 1:03:54 13.5  1:39   40   30:33  9:52 2:03:35 
   58 1173 Ashley Monson           Pierz              MN  32   52 19:50  2:34  3:42   55   59:53 14.4  1:40   58   41:27 13:23 2:06:30 
   59 1227 Deborah Seitz           Northfield         MN  59   58 23:39  3:04  6:13   57 1:01:46 13.9  1:42   56   36:29 11:47 2:09:47 
   60 1184 Kelsey Nelson           Clearwater         MN  33   43 17:41  2:17  2:26   60 1:11:23 12.0  1:41   60   43:12 13:57 2:16:20 
   61 1182 Lindsay Nauen           St Paul            MN  70   61 41:04  5:19  6:36   61 1:11:38 12.0  4:43   61   56:25 18:12 3:00:25 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1 1151 Noah Mahoney            Monticello         MN  15    1 12:29  1:37  1:11    1   45:15 19.0  0:50    1   17:48  5:45 1:17:31 
    2 1053 Hunter Doherty          White Bear Twp     MN  18    2 16:21  2:07  2:24    2   50:26 17.0  1:35    2   31:11 10:04 1:41:55 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1 1106 Macy Iyer               Edina              MN  17    1 12:30  1:37  0:39    2   41:51 20.5  0:53    1   19:49  6:24 1:15:39 
    2 1012 Morgan Bell             Osseo              MN  18    4 14:21  1:52  1:34    1   40:46 21.1  1:04    2   25:03  8:05 1:22:46 
    3 1011 Macy Bell               Osseo              MN  16    5 15:02  1:57  1:19    3   47:09 18.2  0:52    5   26:36  8:35 1:30:56 
    4 1175 Grace Mork              Becker             MN  11    2 12:35  1:38  1:56    4   53:09 16.2  1:20    3   25:34  8:15 1:34:31 
    5 1067 Phoebe Figenshau        Big Lake           MN  11    3 13:28  1:45  1:28    5   53:20 16.1  0:57    6   27:32  8:53 1:36:42 
    6 1024 Kayla Braun             Foley              MN  17    6 20:10  2:37  3:18    6   57:11 15.0  1:08    4   26:21  8:30 1:48:06 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1 1034 Cayden Christianson     Big Lake           MN  20    1  9:10  1:12  2:56    1   45:04 19.1  1:31    1   23:57  7:44 1:22:36 
    2 1253 Daniel Thomas           New Munich         MN  21    2 20:35  2:40  1:51    2 1:00:55 14.1  1:40    2   24:40  7:58 1:49:38 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1 1108 Rachel Janssen          Saint Cloud        MN  24    2 15:19  1:59  2:24    1   47:43 18.0  1:29    1   27:55  9:01 1:34:48 
    2 1062 Alyssa Eckstein         Big Lake           MN  20    1 11:09  1:27  2:53    2   57:53 14.9  1:02    2   33:12 10:43 1:46:07 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1 1015 Cameron Bentz           Saint Paul         MN  28    1 16:09  2:06  2:23    1   40:28 21.2  1:27    1   23:00  7:25 1:23:25 
    2 1112 Marshall Johnson        Minneapolis        MN  26    2 16:10  2:06  2:19    2   48:02 17.9  0:56    2   27:45  8:57 1:35:10 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1 1110 Veronika Jedryka        Minneapolis        MN  26    1 11:59  1:33  2:10    2   49:00 17.5  1:34    3   28:17  9:08 1:32:58 
    2 1283 Hallee Willis           Minneapolis        MN  27    2 13:40  1:46  2:20    1   46:27 18.5  1:04    4   30:24  9:49 1:33:53 
    3 1205 Kelsey Porter           Saint Paul         MN  25    5 17:18  2:15  1:49    3   52:36 16.3  1:04    1   21:29  6:56 1:34:15 
    4 1200 Kelly Peterson          Minneapolis        MN  28    3 14:37  1:54  2:34    4   52:49 16.3  1:41    2   27:22  8:50 1:39:02 
    5 1045 Ashley Danler           Minneapolis        MN  28    4 15:34  2:01  2:51    5   59:45 14.4  1:26    5   34:37 11:10 1:54:11 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1 1197 Jacob Orvis             Minneapolis        MN  32    4 14:09  1:50  1:07    1   35:47 24.0  1:03    1   19:17  6:14 1:11:22 
    2 1179 Isaac Muscanto          Saint Paul         MN  30    1 11:56  1:33  1:15    4   39:48 21.6  1:34    2   20:02  6:28 1:14:33 
    3 1243 Colin Stemper           Falcon Heights     MN  32    3 12:42  1:39  0:56    2   37:53 22.7  1:04    4   22:36  7:18 1:15:09 
    4 1039 Nicholas Cook-Rostie    Waite Park         MN  30    7 14:49  1:55  1:48    5   39:51 21.6  1:54    7   24:09  7:48 1:22:29 
    5 1143 Jon Lenz                Saint Paul         MN  33    6 14:30  1:53  2:13    7   45:28 18.9  1:10    3   21:16  6:52 1:24:35 
    6 1164 Ryan McKilligan         Saint Paul         MN  30    5 14:24  1:52  2:37    6   44:24 19.4  2:04    5   22:55  7:24 1:26:22 
    7 1225 Jonathan Seaberg        Saint Paul         MN  32    8 23:57  3:06  2:12    8   45:38 18.8  1:11    6   22:58  7:25 1:35:53 
      1172 Tyson Molitor           Belgrade           MN  32    2 12:26  1:37  1:16    3   39:04 22.0                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1 1111 Alexa Johnson           Minneapolis        MN  30    1 14:09  1:50  1:51    2   53:18 16.1  1:25    1   26:05  8:25 1:36:47 
    2 1142 Hillary Lenz            Mendota Heights    MN  34    2 14:10  1:50  1:44    1   51:54 16.6  2:02    3   34:03 10:59 1:43:51 
    3 1262 Sarah Van Rooy          Rochester          MN  33    5 22:35  2:55  4:55    4 1:03:54 13.5  1:39    2   30:33  9:52 2:03:35 
    4 1173 Ashley Monson           Pierz              MN  32    4 19:50  2:34  3:42    3   59:53 14.4  1:40    4   41:27 13:23 2:06:30 
    5 1184 Kelsey Nelson           Clearwater         MN  33    3 17:41  2:17  2:26    5 1:11:23 12.0  1:41    5   43:12 13:57 2:16:20 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1 1134 Jason Larson            Minneapolis        MN  37    1 12:58  1:41  1:37    2   40:15 21.4  1:11    1   20:14  6:32 1:16:13 
    2 1058 James Dunleap           Osseo              MN  38    2 14:24  1:52  1:22    1   39:47 21.6  1:23    4   27:26  8:51 1:24:19 
    3 1176 Matthew Mork            Becker             MN  38    3 16:13  2:06  1:48    3   43:03 20.0  1:22    5   27:40  8:56 1:30:04 
    4 1155 Robert Marshall         Elk River          MN  38    4 17:26  2:16  2:13    5   51:09 16.8  0:37    3   26:52  8:40 1:38:14 
    5 1274 Dustin Weege            Becker             MN  35    5 25:12  3:16  3:05    4   50:58 16.9  1:01    2   23:35  7:37 1:43:49 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1 1217 Bette Rowley            Burnsville         MN  36    1 12:16  1:35  1:03    1   38:42 22.2  0:49    2   22:07  7:08 1:14:55 
    2 1171 Jenna Mitchler          Minneapolis        MN  37    6 15:21  1:59  1:35    6   45:59 18.7  1:05    1   20:18  6:33 1:24:15 
    3 1092 Meghan Henry            Champlin           MN  36    5 14:42  1:54  1:52    2   43:46 19.6  1:19    4   23:33  7:36 1:25:10 
    4 1174 Casey Mork              Becker             MN  37    8 17:05  2:13  1:18    3   44:32 19.3  1:14    3   23:25  7:33 1:27:32 
    5 1229 Andrea Sherban          Eden Prairie       MN  39    2 14:08  1:50  2:11    4   45:21 19.0  1:13    6   26:57  8:42 1:29:49 
    6 1187 Chauntae Nichols        Saint Paul         MN  39   10 17:23  2:15  2:26    5   45:30 18.9  1:46    5   26:08  8:26 1:33:11 
    7 1081 Courtney Guldseth       Big Lake           MN  38    7 15:56  2:04  4:12    7   49:33 17.4  2:28    7   27:26  8:51 1:39:34 
    8 1288 Christy Yoon            Maple Grove        MN  39    9 17:19  2:15  2:47    8   49:59 17.2  1:44    8   28:18  9:08 1:40:04 
    9 1075 Hana Gilbertson         Montevideo         MN  35    3 14:13  1:51  3:27   10   50:57 16.9  2:04   10   31:55 10:18 1:42:34 
   10 1238 Jennifer Smith          Big Lake           MN  38    4 14:19  1:51  4:48   11   52:10 16.5  1:21    9   31:01 10:01 1:43:38 
   11 1116 Amanda Juelson          Minneapolis        MN  36   11 18:22  2:23  2:12    9   50:55 16.9  1:31   11   32:08 10:22 1:45:07 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1 1188 Chris Nichols           Osseo              MN  42    2 13:07  1:42  1:00    1   38:59 22.1  1:00    3   22:19  7:12 1:16:22 
    2 1228 Josh Sell               Waconia            MN  42    1 12:53  1:40  2:02    2   39:48 21.6  1:21    1   21:00  6:47 1:17:03 
    3 1104 Paul Hydukovich         Saint Michael      MN  40    3 13:10  1:43  1:40    6   43:30 19.8  1:14    4   24:08  7:47 1:23:40 
    4 1086 Bryan Hanson            Minneapolis        MN  42    6 17:28  2:16  2:34    5   42:00 20.5  1:45    2   21:48  7:02 1:25:33 
    5 1266 David Von Ruden         Bloomington        MN  40    5 15:27  2:00  1:46    3   41:13 20.9  2:19    8   27:34  8:54 1:28:17 
    6 1140 Jesse Leblanc           Sartell            MN  40    4 13:35  1:46  2:09    8   45:10 19.0  1:16    6   26:22  8:31 1:28:30 
    7 1212 Dan Reitsma             Carver             MN  43    7 17:46  2:18  2:17    4   41:58 20.5  2:03    7   27:18  8:49 1:31:21 
    8 1208 Tom Prior               Richmond           MN  44    8 17:46  2:18  2:18    9   48:13 17.8  1:01    5   25:48  8:20 1:35:04 
    9 1251 Erik Theisen            Minneapolis        MN  40    9 19:24  2:31  3:08    7   44:25 19.4  2:17    9   27:52  9:00 1:37:05 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1 1018 Sarah Berseth           Minneapolis        MN  40    3 14:47  1:55  1:27    1   42:00 20.5  1:31    1   22:45  7:21 1:22:28 
    2 1189 Sarah Nichols           Osseo              MN  43    1 13:35  1:46  0:52    3   43:22 19.8  1:09    4   25:41  8:18 1:24:38 
    3 1256 Sarah Thompson          Rogers             MN  40    8 17:02  2:12  2:48    2   42:30 20.2  2:10    5   28:00  9:02 1:32:28 
    4 1258 Jamie Toste             Apple Valley       MN  42    2 14:46  1:55  2:33    4   44:39 19.3  2:45    6   28:46  9:17 1:33:27 
    5 1152 Marissa Mahowald        Sartell            MN  44    6 15:39  2:02  2:02    5   45:30 18.9  1:23    8   29:40  9:34 1:34:11 
    6 1041 Katy Corrigan           Albertville        MN  41    5 15:23  2:00  2:07    6   45:50 18.8  1:59    7   29:21  9:28 1:34:38 
    7 1304 Jennifer Stano          Prior Lake         MN  40   11 19:40  2:33  2:47    7   46:35 18.5  2:04    2   24:49  8:01 1:35:53 
    8 1005 Amber Asmus             Saint Paul         MN  43   12 20:08  2:36  2:41    9   48:50 17.6  2:14    3   24:58  8:04 1:38:49 
    9 1278 Jennifer Wetteland      Minneapolis        MN  43    4 15:20  1:59  1:34   10   49:50 17.3  1:08   13   32:29 10:29 1:40:19 
   10 1265 Angela Viere            Richmond           MN  42   10 19:26  2:31  2:26    8   48:24 17.8  1:34   11   31:12 10:04 1:43:01 
   11 1117 Janelle Katzner         Rogers             MN  42    7 16:12  2:06  3:10   11   51:14 16.8  2:53   12   31:44 10:14 1:45:10 
   12 1269 Nicole Walerius         Albertville        MN  40    9 19:12  2:29  2:47   12   54:47 15.7  3:18    9   30:25  9:49 1:50:27 
   13 1070 Elizabeth Flynn         Sartell            MN  42   14 24:05  3:07  2:34   14 1:02:27 13.8  1:26   10   30:58 10:00 2:01:28 
   14 1094 Stacy Heuer             Zimmerman          MN  40   13 22:12  2:53  2:59   13 1:01:12 14.0  2:11   14   34:04 11:00 2:02:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1 1272 Mike Wayman             Anoka              MN  47    1 13:49  1:47  1:22    1   39:28 21.8  1:59    2   23:55  7:43 1:20:30 
    2 1199 Craig Parker            Victoria           MN  45    2 14:27  1:52  1:20    5   42:55 20.0  1:32    1   21:37  6:59 1:21:50 
    3 1113 Paul Johnson            Excelsior          MN  48    4 14:39  1:54  2:35    2   40:27 21.3  1:36    4   25:21  8:11 1:24:36 
    4 1128 Greg Koutoupas          Saint Joseph       MN  48    6 16:03  2:05  2:33    3   42:34 20.2  2:00    5   25:56  8:22 1:29:05 
    5 1033 Eric Chen               Edina              MN  46    3 14:35  1:53  2:07    4   42:54 20.0  2:18    6   28:35  9:14 1:30:26 
    6 1300 Peder Anderson          Prior Lake         MN  48    7 16:20  2:07  2:52    6   44:44 19.2  1:58    3   25:01  8:04 1:30:53 
    7 1292 Scot Ziessman           Osseo              MN  48    5 15:51  2:03  4:14    7   52:51 16.3  1:44    7   29:47  9:37 1:44:25 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1 1008 Cheri Bates             Rice               MN  49    3 16:33  2:09  1:49    1   38:12 22.5  1:56    2   26:34  8:35 1:25:03 
    2 1291 Rebecca Zadroga         Minneapolis        MN  45    2 15:01  1:57  1:34    5   48:59 17.6  1:13    1   25:21  8:11 1:32:06 
    3 1100 Anne Hoeschen           Freeport           MN  47    6 17:56  2:19  1:09    3   45:32 18.9  1:30    5   28:42  9:16 1:34:47 
    4 1131 Tara Lahaye             Prior Lake         MN  46    4 17:00  2:12  1:43    2   45:16 19.0  1:35    6   30:37  9:53 1:36:10 
    5 1136 Andrea Lawrence         Clearwater         MN  45    5 17:51  2:19  2:10    6   49:22 17.4  2:23    3   27:14  8:47 1:38:58 
    6 1066 Heather Farrar          Saint Paul         MN  48    7 18:30  2:24  2:48    7   53:07 16.2  1:56    4   28:08  9:05 1:44:28 
    7 1123 Lea Kirdatt             Minneapolis        MN  46    1 14:26  1:52  2:02    4   45:45 18.8  2:37    7   42:19 13:39 1:47:07 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1 1193 Kevin O'Connor          Hamel              MN  50    1 10:10  1:19  0:53    1   34:58 24.6  0:53    1   18:53  6:06 1:05:45 
    2 1279 Todd White              Saint Paul         MN  54    2 11:30  1:30  1:01    2   41:15 20.8  1:19    3   25:31  8:14 1:20:34 
    3 1240 Mark Sorenson           Big Lake           MN  53    3 15:05  1:57  1:44    3   43:26 19.8  1:32    4   27:44  8:57 1:29:30 
    4 1271 Ryan Wateland           Saint Cloud        MN  54    5 19:24  2:31  3:54    5   49:46 17.3  2:00    2   24:47  8:00 1:39:49 
    5 1139 Nate Lebeck             Sartell            MN  50    6 19:39  2:33  1:54    4   47:37 18.1  3:07    5   34:57 11:17 1:47:12 
    6 1013 Neil Bengtson           Annandale          MN  50    4 19:08  2:29  2:51    6   50:19 17.1  1:19    6   37:06 11:59 1:50:41 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1 1150 Jill Macioch            White Bear Twp     MN  54    1 17:35  2:17  2:36    1   48:49 17.6  2:09    1   31:39 10:13 1:42:46 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1 1122 Craig Petersonn         Bemidji            MN  58    1 12:30  1:37  0:47    1   38:28 22.4  0:56    1   22:50  7:22 1:15:29 
    2 1115 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  56    2 12:30  1:37  3:23    3   42:28 20.2  1:50    8   27:39  8:55 1:27:49 
    3 1160 Pete McConnell          Minneapolis        MN  55    3 14:54  1:56  2:20    4   42:51 20.1  2:22    4   25:39  8:17 1:28:04 
    4 1095 Kevin Hileman           Rochester          MN  56    5 16:37  2:09  1:36    2   42:10 20.4  1:52    5   26:53  8:41 1:29:07 
    5 1133 Dwight Larsen           Minneapolis        MN  58    4 15:06  1:57  1:43    5   43:40 19.7  1:14    7   27:28  8:52 1:29:09 
    6 1305 Polo Portilla           Woodbury           MN  58   10 18:03  2:20  2:09    6   44:07 19.5  1:58    3   25:35  8:15 1:31:50 
    7 1118 Peter Kaul              Eagan              MN  55    9 17:57  2:20  2:52    7   45:06 19.1  2:08    2   25:26  8:13 1:33:27 
    8 1148 Paul Lundeen            Buffalo            MN  58    6 16:39  2:10  1:56    8   45:40 18.8  1:32    9   28:00  9:02 1:33:45 
    9 1161 Tracy McDonald          Maple Grove        MN  58    7 17:52  2:19  4:36   10   49:01 17.5  2:13   10   30:23  9:48 1:44:04 
   10 1275 John Weeks              Burnsville         MN  59   11 23:34  3:03  7:51    9   46:21 18.6  2:44    6   27:08  8:45 1:47:36 
   11 1215 Joel Rosenthal          Osseo              MN  57    8 17:56  2:19  4:35   11   49:36 17.3  3:23   11   36:16 11:42 1:51:44 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1 1050 Jacki Devine            Little Falls       MN  59    3 17:23  2:15  2:04    3   47:32 18.1  1:53    1   23:36  7:37 1:32:26 
    2 1043 Mary Crookston          Lakeville          MN  57    2 17:11  2:14  3:34    1   43:44 19.7  2:01    2   27:39  8:55 1:34:07 
    3 1020 Patty Billmeyer         Minneapolis        MN  58    1 15:46  2:03  2:06    2   44:36 19.3  2:57    3   29:03  9:23 1:34:27 
    4 1227 Deborah Seitz           Northfield         MN  59    4 23:39  3:04  6:13    4 1:01:46 13.9  1:42    4   36:29 11:47 2:09:47 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1 1180 Jim Nack                Madison Lake       MN  61    1 12:39  1:38  1:50    2   40:14 21.4  1:22    2   27:29  8:52 1:23:32 
    2 1107 Ken Janda               Saint Paul         MN  60    6 15:07  1:58  2:09    3   40:46 21.1  1:29    1   24:34  7:56 1:24:04 
    3 1252 David Thoma             Annandale          MN  60    3 13:27  1:45  1:58    6   44:03 19.5  1:27    3   28:00  9:02 1:28:54 
    4 1006 Robert Badger           Annandale          MN  61    5 14:31  1:53  1:31    5   43:38 19.7  2:10    5   29:27  9:30 1:31:15 
    5 1054 Steven Donen            Chanhassen         MN  63    7 16:50  2:11  1:35    4   43:23 19.8  2:10    8   32:36 10:31 1:36:32 
    6 1255 Micheal Thompson        Saint Paul         MN  62    8 18:09  2:21  3:34    7   44:15 19.4  2:36    6   29:56  9:40 1:38:27 
    7 1036 Tom Coles               Apple Valley       MN  60    4 13:59  1:49  2:49    8   46:16 18.6  5:05    7   31:58 10:19 1:40:04 
    8 1028 Bill Burns              Moorhead           MN  63   10 19:40  2:33  3:00    9   47:15 18.2  2:25    4   29:13  9:26 1:41:31 
    9 1277 Tom Wentz               Burnsville         MN  63    9 18:30  2:24  4:45   10   57:30 15.0  3:17    9   43:49 14:08 2:07:49 
      1016 Thomas Bergren          Blaine             MN  64    2 13:22  1:44  1:35    1   38:54 22.1                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1 1154 Joann Marshall          Sauk Rapids        MN  62    1 24:01  3:07  1:54    1   50:30 17.0  1:14    1   33:54 10:56 1:51:31 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1 1088 Luke Harned             Saint Paul         MN  68    2 14:24  1:52  1:26    3   41:06 20.9  1:21    2   24:26  7:53 1:22:42 
    2 1216 George Ross             Delano             MN  65    3 16:30  2:08  1:35    1   40:29 21.2  1:21    3   25:01  8:05 1:24:54 
    3 1156 James Martenson         Rochester          MN  66    4 16:32  2:09  1:24    2   41:00 21.0  1:32    4   27:50  8:59 1:28:16 
    4 1170 Bill Minge              St. Louis Park     MN  69    6 18:16  2:22  2:47    4   42:32 20.2  2:01    1   23:51  7:42 1:29:25 
    5 1069 Greg Fletcher           Chanhassen         MN  66    1 13:33  1:45  2:18    5   42:41 20.1  2:05    6   29:15  9:26 1:29:50 
    6 1023 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  67    5 18:09  2:21  2:34    6   43:17 19.9  1:30    5   28:32  9:13 1:34:01 
    7 1230 Dave Sibley             Saint Michael      MN  69    8 23:32  3:03  4:41    7   51:15 16.8  2:03    7   30:47  9:56 1:52:17 
    8 1168 Herb Miller             Minneapolis        MN  66    7 19:07  2:29  5:13    8   53:04 16.2  5:04    8   37:56 12:14 2:00:22 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1 1273 Megan Webster           Minneapolis        MN  66    2 15:27  2:00  1:32    1   41:09 20.9  1:41    2   29:22  9:29 1:29:08 
    2 1220 Mary Ryan               Minnetrista        MN  65    3 18:33  2:24  3:04    3   52:07 16.5  2:24    1   27:35  8:54 1:43:42 
    3 1102 Susan Holt              Plymouth           MN  65    1 15:01  1:57  2:59    2   48:51 17.6  2:12    3   35:19 11:24 1:44:21 
    4 1218 Coleen Rowley           Saint Paul         MN  66    4 23:38  3:04  2:35    4   52:45 16.3  1:17    4   36:53 11:54 1:57:06 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1 1213 Thomas Rohman           South Haven        MN  74    2 15:08  1:58  1:25    1   42:00 20.5  1:27    1   27:16  8:48 1:27:14 
    2 1306 Tom Amundson            Minneapolis        MN  70    1 14:28  1:53  1:32    2   46:49 18.4  1:42    2   31:12 10:04 1:35:40 
    3 1042 Tom Couillard           White Bear Lake    MN  72    3 17:06  2:13  2:28    3   46:49 18.4  3:01    3   32:06 10:22 1:41:29 
    4 1276 Richard Weil            Saint Paul         MN  70    4 31:36  4:05  6:27    4 1:03:44 13.5  3:16    4   35:38 11:30 2:20:39 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1 1182 Lindsay Nauen           St Paul            MN  70    1 41:04  5:19  6:36    1 1:11:38 12.0  4:43    1   56:25 18:12 3:00:25 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1 1124 Daniel Kirk             Blaine             MN  75    1 14:46  1:55  1:59    1   42:32 20.2  1:57    1   27:50  8:59 1:29:02 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        172
Total Number of Team Finishers:            6
Total Number of Individual Finishers:    140
Number of Male   Finishers:               75
Number of Female Finishers:               65
Did not Finish Race or Did Not Start:     25