Detroit Lakes, MN
8/21/2021











                                                          YOUNG LIFE TRIATHLON
                                      Detroit Lakes City Park - Detroit Lake, MN - August 21, 2021
                                                OLYMPIC: 1.5K Swim - 40K Bike - 10K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/7      46 David Lewis             Nevis              MN  47 M    11 26:00  1:36  1:21    2 1:04:33 23.1  1:04    1   38:21  6:11 2:11:17 
    2   1/6      54 Mario Minelli           Kasson             MN  50 M    22 28:40  1:45  1:28    1 1:02:46 23.8  1:07    5   40:33  6:32 2:14:32 
    3   1/17     10 James Botnen            Kindred            ND  34 M    13 26:30  1:37  1:33    5 1:08:24 21.8  1:22    3   40:01  6:27 2:17:49 
    4   2/17     79 Marshall Tanner         Thief River Falls  MN  38 M    21 28:28  1:45  1:38    3 1:06:24 22.5  1:44    6   41:42  6:43 2:19:54 
    5   2/7      20 Eric Flyen              Lake Park          MN  45 M    27 29:22  1:48  1:53    6 1:09:18 21.6  1:17    7   41:52  6:45 2:23:41 
    6   1/10     64 Brandon Quibell         Fargo              ND  26 M    24 29:00  1:47  1:51   10 1:11:05 21.0  1:53    4   40:02  6:27 2:23:49 
    7   3/17     86 Jordan Weir             Fargo              ND  34 M    38 32:03  1:58  2:06    4 1:07:46 22.0  1:39    8   42:10  6:48 2:25:42 
    8   1/2      98 Moah Johnson            Rochester          MN  13 M     9 25:49  1:35  0:50   18 1:14:34 20.0  1:17    9   43:59  7:05 2:26:27 
    9   2/2      71 Tommy Runkle            Sartell            MN  13 M    10 25:49  1:35  0:49   19 1:14:35 20.0  1:17   10   44:00  7:05 2:26:27 
   10   1/3      84 Marnie Walth            Bismarck           ND  52 F    19 28:03  1:43  2:01    7 1:10:15 21.3  1:19   17   47:33  7:39 2:29:09 
   11   4/17     88 Brett Winkelman         Fargo              ND  35 M     8 25:39  1:34  1:23   11 1:11:22 20.9  1:03   29   50:16  8:06 2:29:41 
   12   2/6      12 Jeremy Brekke           Fargo              ND  50 M    20 28:04  1:43  1:25   13 1:12:33 20.6  1:01   23   48:14  7:46 2:31:15 
   13   5/17     80 Sean Tostenson          West Fargo         ND  32 M    15 27:05  1:40  1:48   15 1:12:51 20.5  2:01   22   47:59  7:44 2:31:43 
   14   6/17     74 Matthew Soper           Medina             MN  37 M    29 29:49  1:50  2:09   29 1:18:44 19.0  2:01    2   39:39  6:23 2:32:20 
   15   3/7      78 Jay Tanner              Their River Falls  MN  42 M    25 29:03  1:47  2:52    9 1:11:00 21.0  1:23   24   48:17  7:47 2:32:33 
   16   7/17     32 Craig Isakson           Audubon            MN  39 M    39 32:17  1:59  1:52    8 1:10:54 21.1  1:38   12   46:30  7:29 2:33:09 
   17   1/8      85 Robyn Wangberg          Winona             MN  42 F    12 26:14  1:36  1:41   21 1:14:51 20.0  1:24   26   49:07  7:55 2:33:15 
   18   2/8      40 Joellen Kohlman-Petrick Fergus Falls       MN  43 F    17 27:20  1:40  1:44   28 1:18:03 19.1  1:21   16   47:20  7:37 2:35:45 
   19   3/6       4 Tag Anderson            Bismarck           ND  57 M    26 29:09  1:47  2:05   12 1:12:27 20.6  1:54   32   51:01  8:13 2:36:34 
   20   2/10     33 Nathan Jacobson         Rochert            MN  26 M     7 25:28  1:34  1:57   33 1:21:42 18.3  1:17   15   47:12  7:36 2:37:33 
   21   1/6      16 Tom Clow                Fargo              ND  60 M    28 29:33  1:49  1:35   26 1:16:37 19.5  0:59   27   49:12  7:56 2:37:55 
   22   8/17     11 David Boura             Grand Forks        ND  33 M    40 32:24  1:59  1:56   23 1:15:23 19.8  1:36   13   46:45  7:32 2:38:02 
   23   4/7      17 Adam Defoe              West Fargo         ND  40 M    30 29:59  1:50  3:31   32 1:20:00 18.7  1:45   11   44:07  7:06 2:39:19 
   24   3/10     23 Mitch Gullickson        Fargo              ND  25 M    48 34:00  2:05  1:50   22 1:15:03 19.9  1:49   14   47:08  7:35 2:39:49 
   25   4/6      60 Brent Peterson          St. Louis Park     MN  54 M    49 34:13  2:06  2:11   17 1:14:05 20.2  2:18   19   47:40  7:41 2:40:25 
   26   9/17     31 Michael Isaak           Thief River Falls  MN  32 M    37 31:57  1:57  3:20   14 1:12:39 20.6  2:47   30   50:24  8:07 2:41:05 
   27   1/4      15 Liz Cheli               Bismarck           ND  24 F    33 30:14  1:51  2:07   42 1:24:29 17.7  0:44   20   47:53  7:43 2:45:25 
   28   5/6      59 Mark Olson              Enderlin           ND  52 M    35 31:06  1:54  2:27   31 1:19:48 18.7  1:36   31   50:34  8:09 2:45:30 
   29   3/8      75 Ciara Stockeland        Grand Forks        ND  42 F    31 30:02  1:50  2:43   24 1:16:19 19.6  2:20   42   54:16  8:44 2:45:39 
   30   4/10     36 Jacob Johnson           Fridley            MN  20 M     6 25:17  1:33  2:10   54 1:28:58 16.8  0:50   28   50:04  8:04 2:47:18 
   31  10/17     28 Don Henderson           Grand Forks        ND  39 M     3 24:38  1:31  2:26   16 1:13:28 20.3  2:16   64 1:05:14 10:30 2:48:00 
   32   2/4       8 Abby Astrup             Fargo              ND  26 F    16 27:16  1:40  1:56   50 1:26:51 17.2  0:49   33   51:25  8:17 2:48:16 
   33  11/17     72 Robert Selb             Woodbury           MN  39 M    42 32:34  2:00  3:13   27 1:17:03 19.4  2:35   39   53:46  8:40 2:49:09 
   34   4/8      45 Stacy Lee               Thief River Falls  MN  47 F    14 27:05  1:40  1:52   44 1:24:47 17.6  1:15   52   58:32  9:26 2:53:30 
   35   5/10     18 Christian Elmer         Moorhead           MN  20 M    47 33:43  2:04  1:44   35 1:22:03 18.2  1:24   43   55:10  8:53 2:54:02 
   36  12/17      9 Zach Banister           West Fargo         ND  34 M    51 35:39  2:11  1:50   39 1:23:18 17.9  0:46   35   52:42  8:29 2:54:13 
   37   6/10     82 Jake Uglem              Fargo              ND  27 M    43 32:51  2:01  4:35   34 1:21:53 18.2  2:37   38   53:45  8:39 2:55:38 
   38   2/6      35 Greg Johnson            Detroit Lakes      MN  62 M    23 28:53  1:46  2:34   40 1:24:04 17.8  2:25   51   58:16  9:23 2:56:10 
   39   1/6      68 Lisa Richter            West Fargo         ND  39 F    58 39:21  2:24  1:49   48 1:26:28 17.3  1:38   18   47:34  7:40 2:56:48 
   40   5/7      44 Christopher Larson      Edina              MN  43 M    53 35:49  2:11  3:38   30 1:19:11 18.9  2:10   45   56:14  9:03 2:57:00 
   41  13/17     13 Jeremy Brudevold        Fort Ransom        ND  39 M    50 34:54  2:08  3:27   38 1:22:57 18.0  2:20   36   53:28  8:37 2:57:04 
   42  14/17     50 Ryan MacMaster          Horace             ND  33 M     5 25:14  1:33  2:22   45 1:24:48 17.6  2:09   61 1:03:07 10:10 2:57:39 
   43   2/3      29 Jane Hutzol             Arvilla            ND  56 F    18 28:03  1:43  2:46   41 1:24:10 17.8  3:16   55 1:00:36  9:46 2:58:48 
   44   3/4       3 Madeleine Anderson      Fargo              ND  26 F     4 24:39  1:31  3:22   51 1:27:27 17.1  2:32   60 1:02:08 10:00 3:00:06 
   45   3/6      55 Bruce Money             Fergus Falls       MN  65 M    57 38:24  2:21  3:16   37 1:22:18 18.2  2:24   40   53:48  8:40 3:00:07 
   46   3/3      14 Kari Callahan           Fargo              ND  57 F    45 32:55  2:01  1:55   47 1:25:52 17.4  1:29   50   58:09  9:22 3:00:19 
   47   7/10     73 John-Luke Singh         Hanover            MN  25 M    65 42:26  2:36  1:26   36 1:22:07 18.2  1:01   37   53:30  8:37 3:00:28 
   48  15/17     61 Jake Peterson           Grand Forks        ND  36 M    55 37:21  2:17  3:11   57 1:30:14 16.6  2:23   21   47:58  7:44 3:01:06 
   49   5/8      81 Sara Tungseth           Moorhead           MN  41 F    32 30:08  1:51  2:12   61 1:34:07 15.9  1:41   41   54:07  8:43 3:02:13 
   50   6/8      58 Michelle Nyhus          Bismarck           ND  40 F    62 39:53  2:26  3:24   53 1:27:49 17.0  2:13   25   49:00  7:54 3:02:16 
   51   6/7      76 Jim Stockeland          Grand Forks        ND  45 M    34 30:51  1:53  3:14   25 1:16:21 19.6  3:31   66 1:08:38 11:03 3:02:32 
   52   2/6      22 Tara Fontaine           Fargo              ND  36 F    56 37:56  2:19  2:52   43 1:24:45 17.6  2:10   44   56:10  9:03 3:03:51 
   53   8/10      6 Mitchell Annis          Rogers             MN  25 M    41 32:31  1:59  2:35   46 1:25:10 17.5  3:20   58 1:01:28  9:54 3:05:01 
   54   3/6      49 Reggie MacMaster        Horace             ND  32 F    44 32:52  2:01  3:48   55 1:29:26 16.7  2:50   46   56:23  9:05 3:05:17 
   55  16/17     89 Scott Wischnak          Perham             MN  38 M    67 47:55  2:56  3:01   20 1:14:51 20.0  1:49   53   59:15  9:33 3:06:49 
   56   4/6      56 Alison Monke            Dilworth           MN  35 F    54 36:36  2:14  2:53   49 1:26:47 17.2  1:29   56 1:00:54  9:49 3:08:38 
   57   9/10     83 Tony Uglem              Grand Forks        ND  26 M    46 33:26  2:03  2:55   52 1:27:31 17.1  2:54   63 1:04:35 10:24 3:11:19 
   58   5/6      97 Kylie Herland           Moorhead           MN  31 F     1 20:37  1:16  3:34   59 1:32:59 16.1  2:26   68 1:12:09 11:37 3:11:43 
   59   7/8      48 Heather Lund            Horace             ND  40 F    60 39:27  2:25  2:08   58 1:32:42 16.1  1:15   47   57:13  9:13 3:12:43 
   60   4/4      70 Rachel Rowenhorst       Cloquet            MN  27 F    52 35:40  2:11  3:14   56 1:29:55 16.6  2:44   57 1:01:24  9:53 3:12:56 
   61   1/1      34 Chelsy Johnson          Audubon            MN  19 F     2 24:10  1:29  2:35   68 1:48:56 13.7  1:53   54 1:00:26  9:44 3:17:57 
   62   4/6      69 Dan Rogers              Guthrie            MN  60 M    63 41:38  2:33  5:00   62 1:34:38 15.8  1:47   59 1:01:37  9:55 3:24:39 
   63   6/6      47 John Long               Fargo              ND  57 M    36 31:26  1:55  5:45   60 1:33:45 15.9  4:47   67 1:11:30 11:31 3:27:12 
   64  10/10      7 Jeremiah Asmund         New York Mills     MN  23 M    66 45:46  2:48  4:10   66 1:46:56 14.0  1:48   34   52:09  8:24 3:30:47 
   65   5/6       2 Vijay Gaba              Fargo              ND  60 M    69 50:16  3:04  5:31   65 1:43:06 14.5  5:06   48   57:20  9:14 3:41:17 
   66  17/17     41 Adam Kramvik            Fergus Falls       MN  35 M    59 39:25  2:25  3:07   69 1:55:33 12.9  0:56   62 1:03:17 10:12 3:42:17 
   67   7/7      24 Matthew Gurath          Moorhead           MN  46 M    70 54:43  3:21  7:07   64 1:42:10 14.6  1:59   49   57:37  9:17 3:43:35 
   68   6/6      26 Mark Hagen              Hawley             MN  69 M    61 39:34  2:25  3:36   63 1:41:18 14.7  2:51   70 1:17:27 12:28 3:44:44 
   69   6/6      19 Lacey Erickson          Page               ND  36 F    64 42:13  2:35  4:39   67 1:47:13 13.9  5:49   69 1:12:32 11:41 3:52:24 
   70   8/8      25 Sara Gurath             Moorhead           MN  47 F    68 49:14  3:01  8:28   70 1:56:33 12.8  3:01   65 1:08:08 10:58 4:05:21 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1   95 Speedy Dinos                                     3 23:46  1:27  0:50    1 1:15:47 19.7  0:35    1   37:36  6:04 2:18:32 
           Sam Schulze , Brooks Matetich , Nicholas Youso         
    2   91 Frozen                                           5 26:13  1:36  0:51    2 1:16:05 19.6  0:47    4   53:36  8:38 2:37:31 
           Breah Weisz , Anthony Kramer , Jamie Zettel            
    3   92 Givin it a Tri                                   4 25:29  1:34  1:31    3 1:25:29 17.5  0:51    3   48:19  7:47 2:41:37 
           Thomas A Erickson , Paul Olson , Jeff Zander           
    4   94 MAD Trio                                         1  5:08  0:19  1:11    5 2:10:19 11.5  0:50    2   41:21  6:40 2:58:47 
           Andrew Terrell , Michael Thorsgaard , Devin Walker     
    5   96 Wilkie                                           2 11:06  0:41  1:17    4 1:50:29 13.5  1:08    5 1:02:58 10:08 3:06:56 
           Christy Wilkie , Eric Langness , Jenna Fischer         


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: OLYMPIC
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  77 Ethan Stumpf            Grand Forks        ND  25 M      2 50:15  3:04  4:59    1 1:30:23 16.5  3:03    1 1:04:29 10:23 3:33:07 
  30 Bryn Irey               West Fargi         ND  25 F      1 30:55  1:54                                                          

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Kylie Herland           Moorhead           MN  31 F   20:37  1:16 
    2 Chelsy Johnson          Audubon            MN  19 F   24:10  1:29 
    3 Don Henderson           Grand Forks        ND  39 M   24:38  1:31 
    4 Madeleine Anderson      Fargo              ND  26 F   24:39  1:31 
    5 Ryan MacMaster          Horace             ND  33 M   25:14  1:33 
    6 Jacob Johnson           Fridley            MN  20 M   25:17  1:33 
    7 Nathan Jacobson         Rochert            MN  26 M   25:28  1:34 
    8 Brett Winkelman         Fargo              ND  35 M   25:39  1:34 
    9 Moah Johnson            Rochester          MN  13 M   25:49  1:35 
   10 Tommy Runkle            Sartell            MN  13 M   25:49  1:35 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Mario Minelli           Kasson             MN  50 M 1:02:46 23.8 
    2 David Lewis             Nevis              MN  47 M 1:04:33 23.1 
    3 Marshall Tanner         Thief River Falls  MN  38 M 1:06:24 22.5 
    4 Jordan Weir             Fargo              ND  34 M 1:07:46 22.0 
    5 James Botnen            Kindred            ND  34 M 1:08:24 21.8 
    6 Eric Flyen              Lake Park          MN  45 M 1:09:18 21.6 
    7 Marnie Walth            Bismarck           ND  52 F 1:10:15 21.3 
    8 Craig Isakson           Audubon            MN  39 M 1:10:54 21.1 
    9 Jay Tanner              Their River Falls  MN  42 M 1:11:00 21.0 
   10 Brandon Quibell         Fargo              ND  26 M 1:11:05 21.0 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 David Lewis             Nevis              MN  47 M   38:21  6:11 
    2 Matthew Soper           Medina             MN  37 M   39:39  6:23 
    3 James Botnen            Kindred            ND  34 M   40:01  6:27 
    4 Brandon Quibell         Fargo              ND  26 M   40:02  6:27 
    5 Mario Minelli           Kasson             MN  50 M   40:33  6:32 
    6 Marshall Tanner         Thief River Falls  MN  38 M   41:42  6:43 
    7 Eric Flyen              Lake Park          MN  45 M   41:52  6:45 
    8 Jordan Weir             Fargo              ND  34 M   42:10  6:48 
    9 Moah Johnson            Rochester          MN  13 M   43:59  7:05 
   10 Tommy Runkle            Sartell            MN  13 M   44:00  7:05 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   46 David Lewis             Nevis              MN  47    8 26:00  1:36  1:21    2 1:04:33 23.1  1:04    1   38:21  6:11 2:11:17 
    2   54 Mario Minelli           Kasson             MN  50   13 28:40  1:45  1:28    1 1:02:46 23.8  1:07    5   40:33  6:32 2:14:32 
    3   10 James Botnen            Kindred            ND  34    9 26:30  1:37  1:33    5 1:08:24 21.8  1:22    3   40:01  6:27 2:17:49 
    4   79 Marshall Tanner         Thief River Falls  MN  38   12 28:28  1:45  1:38    3 1:06:24 22.5  1:44    6   41:42  6:43 2:19:54 
    5   20 Eric Flyen              Lake Park          MN  45   18 29:22  1:48  1:53    6 1:09:18 21.6  1:17    7   41:52  6:45 2:23:41 
    6   64 Brandon Quibell         Fargo              ND  26   15 29:00  1:47  1:51    9 1:11:05 21.0  1:53    4   40:02  6:27 2:23:49 
    7   86 Jordan Weir             Fargo              ND  34   26 32:03  1:58  2:06    4 1:07:46 22.0  1:39    8   42:10  6:48 2:25:42 
    8   98 Moah Johnson            Rochester          MN  13    6 25:49  1:35  0:50   17 1:14:34 20.0  1:17    9   43:59  7:05 2:26:27 
    9   71 Tommy Runkle            Sartell            MN  13    7 25:49  1:35  0:49   18 1:14:35 20.0  1:17   10   44:00  7:05 2:26:27 
   10   88 Brett Winkelman         Fargo              ND  35    5 25:39  1:34  1:23   10 1:11:22 20.9  1:03   23   50:16  8:06 2:29:41 
   11   12 Jeremy Brekke           Fargo              ND  50   11 28:04  1:43  1:25   12 1:12:33 20.6  1:01   19   48:14  7:46 2:31:15 
   12   80 Sean Tostenson          West Fargo         ND  32   10 27:05  1:40  1:48   14 1:12:51 20.5  2:01   18   47:59  7:44 2:31:43 
   13   74 Matthew Soper           Medina             MN  37   20 29:49  1:50  2:09   25 1:18:44 19.0  2:01    2   39:39  6:23 2:32:20 
   14   78 Jay Tanner              Their River Falls  MN  42   16 29:03  1:47  2:52    8 1:11:00 21.0  1:23   20   48:17  7:47 2:32:33 
   15   32 Craig Isakson           Audubon            MN  39   27 32:17  1:59  1:52    7 1:10:54 21.1  1:38   12   46:30  7:29 2:33:09 
   16    4 Tag Anderson            Bismarck           ND  57   17 29:09  1:47  2:05   11 1:12:27 20.6  1:54   26   51:01  8:13 2:36:34 
   17   33 Nathan Jacobson         Rochert            MN  26    4 25:28  1:34  1:57   29 1:21:42 18.3  1:17   15   47:12  7:36 2:37:33 
   18   16 Tom Clow                Fargo              ND  60   19 29:33  1:49  1:35   23 1:16:37 19.5  0:59   21   49:12  7:56 2:37:55 
   19   11 David Boura             Grand Forks        ND  33   28 32:24  1:59  1:56   21 1:15:23 19.8  1:36   13   46:45  7:32 2:38:02 
   20   17 Adam Defoe              West Fargo         ND  40   21 29:59  1:50  3:31   28 1:20:00 18.7  1:45   11   44:07  7:06 2:39:19 
   21   23 Mitch Gullickson        Fargo              ND  25   34 34:00  2:05  1:50   20 1:15:03 19.9  1:49   14   47:08  7:35 2:39:49 
   22   60 Brent Peterson          St. Louis Park     MN  54   35 34:13  2:06  2:11   16 1:14:05 20.2  2:18   16   47:40  7:41 2:40:25 
   23   31 Michael Isaak           Thief River Falls  MN  32   25 31:57  1:57  3:20   13 1:12:39 20.6  2:47   24   50:24  8:07 2:41:05 
   24   59 Mark Olson              Enderlin           ND  52   23 31:06  1:54  2:27   27 1:19:48 18.7  1:36   25   50:34  8:09 2:45:30 
   25   36 Jacob Johnson           Fridley            MN  20    3 25:17  1:33  2:10   40 1:28:58 16.8  0:50   22   50:04  8:04 2:47:18 
   26   28 Don Henderson           Grand Forks        ND  39    1 24:38  1:31  2:26   15 1:13:28 20.3  2:16   45 1:05:14 10:30 2:48:00 
   27   72 Robert Selb             Woodbury           MN  39   30 32:34  2:00  3:13   24 1:17:03 19.4  2:35   32   53:46  8:40 2:49:09 
   28   18 Christian Elmer         Moorhead           MN  20   33 33:43  2:04  1:44   31 1:22:03 18.2  1:24   34   55:10  8:53 2:54:02 
   29    9 Zach Banister           West Fargo         ND  34   37 35:39  2:11  1:50   35 1:23:18 17.9  0:46   28   52:42  8:29 2:54:13 
   30   82 Jake Uglem              Fargo              ND  27   31 32:51  2:01  4:35   30 1:21:53 18.2  2:37   31   53:45  8:39 2:55:38 
   31   35 Greg Johnson            Detroit Lakes      MN  62   14 28:53  1:46  2:34   36 1:24:04 17.8  2:25   38   58:16  9:23 2:56:10 
   32   44 Christopher Larson      Edina              MN  43   38 35:49  2:11  3:38   26 1:19:11 18.9  2:10   35   56:14  9:03 2:57:00 
   33   13 Jeremy Brudevold        Fort Ransom        ND  39   36 34:54  2:08  3:27   34 1:22:57 18.0  2:20   29   53:28  8:37 2:57:04 
   34   50 Ryan MacMaster          Horace             ND  33    2 25:14  1:33  2:22   37 1:24:48 17.6  2:09   42 1:03:07 10:10 2:57:39 
   35   55 Bruce Money             Fergus Falls       MN  65   40 38:24  2:21  3:16   33 1:22:18 18.2  2:24   33   53:48  8:40 3:00:07 
   36   73 John-Luke Singh         Hanover            MN  25   44 42:26  2:36  1:26   32 1:22:07 18.2  1:01   30   53:30  8:37 3:00:28 
   37   61 Jake Peterson           Grand Forks        ND  36   39 37:21  2:17  3:11   41 1:30:14 16.6  2:23   17   47:58  7:44 3:01:06 
   38   76 Jim Stockeland          Grand Forks        ND  45   22 30:51  1:53  3:14   22 1:16:21 19.6  3:31   46 1:08:38 11:03 3:02:32 
   39    6 Mitchell Annis          Rogers             MN  25   29 32:31  1:59  2:35   38 1:25:10 17.5  3:20   40 1:01:28  9:54 3:05:01 
   40   89 Scott Wischnak          Perham             MN  38   46 47:55  2:56  3:01   19 1:14:51 20.0  1:49   39   59:15  9:33 3:06:49 
   41   83 Tony Uglem              Grand Forks        ND  26   32 33:26  2:03  2:55   39 1:27:31 17.1  2:54   44 1:04:35 10:24 3:11:19 
   42   69 Dan Rogers              Guthrie            MN  60   43 41:38  2:33  5:00   43 1:34:38 15.8  1:47   41 1:01:37  9:55 3:24:39 
   43   47 John Long               Fargo              ND  57   24 31:26  1:55  5:45   42 1:33:45 15.9  4:47   47 1:11:30 11:31 3:27:12 
   44    7 Jeremiah Asmund         New York Mills     MN  23   45 45:46  2:48  4:10   47 1:46:56 14.0  1:48   27   52:09  8:24 3:30:47 
   45    2 Vijay Gaba              Fargo              ND  60   47 50:16  3:04  5:31   46 1:43:06 14.5  5:06   36   57:20  9:14 3:41:17 
   46   41 Adam Kramvik            Fergus Falls       MN  35   41 39:25  2:25  3:07   48 1:55:33 12.9  0:56   43 1:03:17 10:12 3:42:17 
   47   24 Matthew Gurath          Moorhead           MN  46   48 54:43  3:21  7:07   45 1:42:10 14.6  1:59   37   57:37  9:17 3:43:35 
   48   26 Mark Hagen              Hawley             MN  69   42 39:34  2:25  3:36   44 1:41:18 14.7  2:51   48 1:17:27 12:28 3:44:44 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   84 Marnie Walth            Bismarck           ND  52    9 28:03  1:43  2:01    1 1:10:15 21.3  1:19    2   47:33  7:39 2:29:09 
    2   85 Robyn Wangberg          Winona             MN  42    4 26:14  1:36  1:41    2 1:14:51 20.0  1:24    6   49:07  7:55 2:33:15 
    3   40 Joellen Kohlman-Petrick Fergus Falls       MN  43    7 27:20  1:40  1:44    4 1:18:03 19.1  1:21    1   47:20  7:37 2:35:45 
    4   15 Liz Cheli               Bismarck           ND  24   12 30:14  1:51  2:07    6 1:24:29 17.7  0:44    4   47:53  7:43 2:45:25 
    5   75 Ciara Stockeland        Grand Forks        ND  42   10 30:02  1:50  2:43    3 1:16:19 19.6  2:20    9   54:16  8:44 2:45:39 
    6    8 Abby Astrup             Fargo              ND  26    6 27:16  1:40  1:56   12 1:26:51 17.2  0:49    7   51:25  8:17 2:48:16 
    7   45 Stacy Lee               Thief River Falls  MN  47    5 27:05  1:40  1:52    8 1:24:47 17.6  1:15   14   58:32  9:26 2:53:30 
    8   68 Lisa Richter            West Fargo         ND  39   19 39:21  2:24  1:49   10 1:26:28 17.3  1:38    3   47:34  7:40 2:56:48 
    9   29 Jane Hutzol             Arvilla            ND  56    8 28:03  1:43  2:46    5 1:24:10 17.8  3:16   16 1:00:36  9:46 2:58:48 
   10    3 Madeleine Anderson      Fargo              ND  26    3 24:39  1:31  3:22   13 1:27:27 17.1  2:32   19 1:02:08 10:00 3:00:06 
   11   14 Kari Callahan           Fargo              ND  57   15 32:55  2:01  1:55    9 1:25:52 17.4  1:29   13   58:09  9:22 3:00:19 
   12   81 Sara Tungseth           Moorhead           MN  41   11 30:08  1:51  2:12   19 1:34:07 15.9  1:41    8   54:07  8:43 3:02:13 
   13   58 Michelle Nyhus          Bismarck           ND  40   21 39:53  2:26  3:24   14 1:27:49 17.0  2:13    5   49:00  7:54 3:02:16 
   14   22 Tara Fontaine           Fargo              ND  36   18 37:56  2:19  2:52    7 1:24:45 17.6  2:10   10   56:10  9:03 3:03:51 
   15   49 Reggie MacMaster        Horace             ND  32   14 32:52  2:01  3:48   15 1:29:26 16.7  2:50   11   56:23  9:05 3:05:17 
   16   56 Alison Monke            Dilworth           MN  35   17 36:36  2:14  2:53   11 1:26:47 17.2  1:29   17 1:00:54  9:49 3:08:38 
   17   97 Kylie Herland           Moorhead           MN  31    1 20:37  1:16  3:34   18 1:32:59 16.1  2:26   21 1:12:09 11:37 3:11:43 
   18   48 Heather Lund            Horace             ND  40   20 39:27  2:25  2:08   17 1:32:42 16.1  1:15   12   57:13  9:13 3:12:43 
   19   70 Rachel Rowenhorst       Cloquet            MN  27   16 35:40  2:11  3:14   16 1:29:55 16.6  2:44   18 1:01:24  9:53 3:12:56 
   20   34 Chelsy Johnson          Audubon            MN  19    2 24:10  1:29  2:35   21 1:48:56 13.7  1:53   15 1:00:26  9:44 3:17:57 
   21   19 Lacey Erickson          Page               ND  36   22 42:13  2:35  4:39   20 1:47:13 13.9  5:49   22 1:12:32 11:41 3:52:24 
   22   25 Sara Gurath             Moorhead           MN  47   23 49:14  3:01  8:28   22 1:56:33 12.8  3:01   20 1:08:08 10:58 4:05:21 
        30 Bryn Irey               West Fargi         ND  25   13 30:55  1:54                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  12 - UNDER (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  12 - UNDER (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  13 - 19 (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   98 Moah Johnson            Rochester          MN  13    1 25:49  1:35  0:50    1 1:14:34 20.0  1:17    1   43:59  7:05 2:26:27 
    2   71 Tommy Runkle            Sartell            MN  13    2 25:49  1:35  0:49    2 1:14:35 20.0  1:17    2   44:00  7:05 2:26:27 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  13 - 19 (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   34 Chelsy Johnson          Audubon            MN  19    1 24:10  1:29  2:35    1 1:48:56 13.7  1:53    1 1:00:26  9:44 3:17:57 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29 (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   64 Brandon Quibell         Fargo              ND  26    3 29:00  1:47  1:51    1 1:11:05 21.0  1:53    1   40:02  6:27 2:23:49 
    2   33 Nathan Jacobson         Rochert            MN  26    2 25:28  1:34  1:57    3 1:21:42 18.3  1:17    3   47:12  7:36 2:37:33 
    3   23 Mitch Gullickson        Fargo              ND  25    8 34:00  2:05  1:50    2 1:15:03 19.9  1:49    2   47:08  7:35 2:39:49 
    4   36 Jacob Johnson           Fridley            MN  20    1 25:17  1:33  2:10    9 1:28:58 16.8  0:50    4   50:04  8:04 2:47:18 
    5   18 Christian Elmer         Moorhead           MN  20    7 33:43  2:04  1:44    5 1:22:03 18.2  1:24    8   55:10  8:53 2:54:02 
    6   82 Jake Uglem              Fargo              ND  27    5 32:51  2:01  4:35    4 1:21:53 18.2  2:37    7   53:45  8:39 2:55:38 
    7   73 John-Luke Singh         Hanover            MN  25    9 42:26  2:36  1:26    6 1:22:07 18.2  1:01    6   53:30  8:37 3:00:28 
    8    6 Mitchell Annis          Rogers             MN  25    4 32:31  1:59  2:35    7 1:25:10 17.5  3:20    9 1:01:28  9:54 3:05:01 
    9   83 Tony Uglem              Grand Forks        ND  26    6 33:26  2:03  2:55    8 1:27:31 17.1  2:54   10 1:04:35 10:24 3:11:19 
   10    7 Jeremiah Asmund         New York Mills     MN  23   10 45:46  2:48  4:10   10 1:46:56 14.0  1:48    5   52:09  8:24 3:30:47 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29 (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   15 Liz Cheli               Bismarck           ND  24    3 30:14  1:51  2:07    1 1:24:29 17.7  0:44    1   47:53  7:43 2:45:25 
    2    8 Abby Astrup             Fargo              ND  26    2 27:16  1:40  1:56    2 1:26:51 17.2  0:49    2   51:25  8:17 2:48:16 
    3    3 Madeleine Anderson      Fargo              ND  26    1 24:39  1:31  3:22    3 1:27:27 17.1  2:32    4 1:02:08 10:00 3:00:06 
    4   70 Rachel Rowenhorst       Cloquet            MN  27    5 35:40  2:11  3:14    4 1:29:55 16.6  2:44    3 1:01:24  9:53 3:12:56 
        30 Bryn Irey               West Fargi         ND  25    4 30:55  1:54                                                          

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39 (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   10 James Botnen            Kindred            ND  34    4 26:30  1:37  1:33    3 1:08:24 21.8  1:22    2   40:01  6:27 2:17:49 
    2   79 Marshall Tanner         Thief River Falls  MN  38    6 28:28  1:45  1:38    1 1:06:24 22.5  1:44    3   41:42  6:43 2:19:54 
    3   86 Jordan Weir             Fargo              ND  34    9 32:03  1:58  2:06    2 1:07:46 22.0  1:39    4   42:10  6:48 2:25:42 
    4   88 Brett Winkelman         Fargo              ND  35    3 25:39  1:34  1:23    5 1:11:22 20.9  1:03    9   50:16  8:06 2:29:41 
    5   80 Sean Tostenson          West Fargo         ND  32    5 27:05  1:40  1:48    7 1:12:51 20.5  2:01    8   47:59  7:44 2:31:43 
    6   74 Matthew Soper           Medina             MN  37    7 29:49  1:50  2:09   12 1:18:44 19.0  2:01    1   39:39  6:23 2:32:20 
    7   32 Craig Isakson           Audubon            MN  39   10 32:17  1:59  1:52    4 1:10:54 21.1  1:38    5   46:30  7:29 2:33:09 
    8   11 David Boura             Grand Forks        ND  33   11 32:24  1:59  1:56   10 1:15:23 19.8  1:36    6   46:45  7:32 2:38:02 
    9   31 Michael Isaak           Thief River Falls  MN  32    8 31:57  1:57  3:20    6 1:12:39 20.6  2:47   10   50:24  8:07 2:41:05 
   10   28 Don Henderson           Grand Forks        ND  39    1 24:38  1:31  2:26    8 1:13:28 20.3  2:16   17 1:05:14 10:30 2:48:00 
   11   72 Robert Selb             Woodbury           MN  39   12 32:34  2:00  3:13   11 1:17:03 19.4  2:35   13   53:46  8:40 2:49:09 
   12    9 Zach Banister           West Fargo         ND  34   14 35:39  2:11  1:50   14 1:23:18 17.9  0:46   11   52:42  8:29 2:54:13 
   13   13 Jeremy Brudevold        Fort Ransom        ND  39   13 34:54  2:08  3:27   13 1:22:57 18.0  2:20   12   53:28  8:37 2:57:04 
   14   50 Ryan MacMaster          Horace             ND  33    2 25:14  1:33  2:22   15 1:24:48 17.6  2:09   15 1:03:07 10:10 2:57:39 
   15   61 Jake Peterson           Grand Forks        ND  36   15 37:21  2:17  3:11   16 1:30:14 16.6  2:23    7   47:58  7:44 3:01:06 
   16   89 Scott Wischnak          Perham             MN  38   17 47:55  2:56  3:01    9 1:14:51 20.0  1:49   14   59:15  9:33 3:06:49 
   17   41 Adam Kramvik            Fergus Falls       MN  35   16 39:25  2:25  3:07   17 1:55:33 12.9  0:56   16 1:03:17 10:12 3:42:17 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39 (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   68 Lisa Richter            West Fargo         ND  39    5 39:21  2:24  1:49    2 1:26:28 17.3  1:38    1   47:34  7:40 2:56:48 
    2   22 Tara Fontaine           Fargo              ND  36    4 37:56  2:19  2:52    1 1:24:45 17.6  2:10    2   56:10  9:03 3:03:51 
    3   49 Reggie MacMaster        Horace             ND  32    2 32:52  2:01  3:48    4 1:29:26 16.7  2:50    3   56:23  9:05 3:05:17 
    4   56 Alison Monke            Dilworth           MN  35    3 36:36  2:14  2:53    3 1:26:47 17.2  1:29    4 1:00:54  9:49 3:08:38 
    5   97 Kylie Herland           Moorhead           MN  31    1 20:37  1:16  3:34    5 1:32:59 16.1  2:26    5 1:12:09 11:37 3:11:43 
    6   19 Lacey Erickson          Page               ND  36    6 42:13  2:35  4:39    6 1:47:13 13.9  5:49    6 1:12:32 11:41 3:52:24 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49 (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   46 David Lewis             Nevis              MN  47    1 26:00  1:36  1:21    1 1:04:33 23.1  1:04    1   38:21  6:11 2:11:17 
    2   20 Eric Flyen              Lake Park          MN  45    3 29:22  1:48  1:53    2 1:09:18 21.6  1:17    2   41:52  6:45 2:23:41 
    3   78 Jay Tanner              Their River Falls  MN  42    2 29:03  1:47  2:52    3 1:11:00 21.0  1:23    4   48:17  7:47 2:32:33 
    4   17 Adam Defoe              West Fargo         ND  40    4 29:59  1:50  3:31    6 1:20:00 18.7  1:45    3   44:07  7:06 2:39:19 
    5   44 Christopher Larson      Edina              MN  43    6 35:49  2:11  3:38    5 1:19:11 18.9  2:10    5   56:14  9:03 2:57:00 
    6   76 Jim Stockeland          Grand Forks        ND  45    5 30:51  1:53  3:14    4 1:16:21 19.6  3:31    7 1:08:38 11:03 3:02:32 
    7   24 Matthew Gurath          Moorhead           MN  46    7 54:43  3:21  7:07    7 1:42:10 14.6  1:59    6   57:37  9:17 3:43:35 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49 (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   85 Robyn Wangberg          Winona             MN  42    1 26:14  1:36  1:41    1 1:14:51 20.0  1:24    3   49:07  7:55 2:33:15 
    2   40 Joellen Kohlman-Petrick Fergus Falls       MN  43    3 27:20  1:40  1:44    3 1:18:03 19.1  1:21    1   47:20  7:37 2:35:45 
    3   75 Ciara Stockeland        Grand Forks        ND  42    4 30:02  1:50  2:43    2 1:16:19 19.6  2:20    5   54:16  8:44 2:45:39 
    4   45 Stacy Lee               Thief River Falls  MN  47    2 27:05  1:40  1:52    4 1:24:47 17.6  1:15    7   58:32  9:26 2:53:30 
    5   81 Sara Tungseth           Moorhead           MN  41    5 30:08  1:51  2:12    7 1:34:07 15.9  1:41    4   54:07  8:43 3:02:13 
    6   58 Michelle Nyhus          Bismarck           ND  40    7 39:53  2:26  3:24    5 1:27:49 17.0  2:13    2   49:00  7:54 3:02:16 
    7   48 Heather Lund            Horace             ND  40    6 39:27  2:25  2:08    6 1:32:42 16.1  1:15    6   57:13  9:13 3:12:43 
    8   25 Sara Gurath             Moorhead           MN  47    8 49:14  3:01  8:28    8 1:56:33 12.8  3:01    8 1:08:08 10:58 4:05:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59 (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   54 Mario Minelli           Kasson             MN  50    2 28:40  1:45  1:28    1 1:02:46 23.8  1:07    1   40:33  6:32 2:14:32 
    2   12 Jeremy Brekke           Fargo              ND  50    1 28:04  1:43  1:25    3 1:12:33 20.6  1:01    3   48:14  7:46 2:31:15 
    3    4 Tag Anderson            Bismarck           ND  57    3 29:09  1:47  2:05    2 1:12:27 20.6  1:54    5   51:01  8:13 2:36:34 
    4   60 Brent Peterson          St. Louis Park     MN  54    6 34:13  2:06  2:11    4 1:14:05 20.2  2:18    2   47:40  7:41 2:40:25 
    5   59 Mark Olson              Enderlin           ND  52    4 31:06  1:54  2:27    5 1:19:48 18.7  1:36    4   50:34  8:09 2:45:30 
    6   47 John Long               Fargo              ND  57    5 31:26  1:55  5:45    6 1:33:45 15.9  4:47    6 1:11:30 11:31 3:27:12 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59 (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   84 Marnie Walth            Bismarck           ND  52    2 28:03  1:43  2:01    1 1:10:15 21.3  1:19    1   47:33  7:39 2:29:09 
    2   29 Jane Hutzol             Arvilla            ND  56    1 28:03  1:43  2:46    2 1:24:10 17.8  3:16    3 1:00:36  9:46 2:58:48 
    3   14 Kari Callahan           Fargo              ND  57    3 32:55  2:01  1:55    3 1:25:52 17.4  1:29    2   58:09  9:22 3:00:19 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   16 Tom Clow                Fargo              ND  60    2 29:33  1:49  1:35    1 1:16:37 19.5  0:59    1   49:12  7:56 2:37:55 
    2   35 Greg Johnson            Detroit Lakes      MN  62    1 28:53  1:46  2:34    3 1:24:04 17.8  2:25    4   58:16  9:23 2:56:10 
    3   55 Bruce Money             Fergus Falls       MN  65    3 38:24  2:21  3:16    2 1:22:18 18.2  2:24    2   53:48  8:40 3:00:07 
    4   69 Dan Rogers              Guthrie            MN  60    5 41:38  2:33  5:00    4 1:34:38 15.8  1:47    5 1:01:37  9:55 3:24:39 
    5    2 Vijay Gaba              Fargo              ND  60    6 50:16  3:04  5:31    6 1:43:06 14.5  5:06    3   57:20  9:14 3:41:17 
    6   26 Mark Hagen              Hawley             MN  69    4 39:34  2:25  3:36    5 1:41:18 14.7  2:51    6 1:17:27 12:28 3:44:44 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP (Top 3 Awarded)
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                         94
Total Number of Team Finishers:            5
Total Number of Individual Finishers:     70
Number of Male   Finishers:               48
Number of Female Finishers:               22
Did not Finish Race or Did Not Start:     15