Fergus Falls, MN
9/30/2021











                John Hermes Invitational Cross Country Meet
                             Fergus Falls, MN
                            September 30, 2021
                         JUNIOR VARSITY BOYS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    18  Moorhead                  (  19:22.2  1:36:50.8   0:44.8)
========================================
  1      1  Cole Darling                    18:58.1
  2      2  Evan Fankhanel                  19:19.1
  3      3  Jonathan Krogstad               19:21.4
  4      5  Brock Noyes                     19:29.3
  5      7  Jack Kupitz                     19:42.9
  6   ( 12) Nathan Helgeson                 19:49.8
  7   ( 18) Andy Koffa                      20:38.5

  2.    56  Fargo North               (  20:09.5  1:40:47.2   1:15.4)
========================================
  1      4  Christian Pochmara              19:21.4
  2      6  David Olson                     19:39.6
  3     14  Tyan Nordstrom                  20:33.6
  4     15  Jethro Nettum                   20:35.8
  5     17  Ian Rasmussen                   20:36.8
  6   ( 20) Lucas Rutten                    20:56.1
  7   ( 22) Will Dorsher                    21:08.2

  3.    59  Alexandria                (  19:58.4  1:39:52.0   0:50.0)
========================================
  1      9  Luke Panther                    19:46.1
  2     10  Payton Gessford                 19:47.6
  3     11  Cameron Simon                   19:49.3
  4     13  Nick Meyers                     19:52.9
  5     16  Hunter Mohr                     20:36.1
  6   ( 24) Owen Jensen                     21:19.5
  7   ( 30) Khelden Ritter                  21:44.1

  4.   101  Fergus Falls              (  20:52.9  1:44:24.4   1:50.5)
========================================
  1      8  Alex Burrows                    19:43.9
  2     19  Aaron Shern                     20:39.0
  3     21  Micah Mouser                    21:05.0
  4     26  Oliver Thorson                  21:22.1
  5     27  Jackson Lysne                   21:34.4
  6   ( 28) Camden Skjeret                  21:41.5
  7   ( 29) Landon Votava                   21:42.3

  5.   144  Ottertail Central         (  22:15.5  1:51:17.3   3:41.7)
========================================
  1     23  Noah Mansker                    21:11.2
  2     25  Aiden Heggem                    21:20.6
  3     31  Nathan Russ                     21:48.5
  4     32  Norman Hoff                     22:04.1
  5     33  Quin Condiff                    24:52.9
  6   ( 34) Cayden Mansker                  26:44.7



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/23   1952 Cole Darling             11 Moorhead                  18:58.1  6:07 
    2   2/23   1958 Evan Fankhanel           12 Moorhead                  19:19.1  6:14 
    3   3/23   1973 Jonathan Krogstad         9 Moorhead                  19:21.4  6:14 
    4   1/14   1829 Christian Pochmara        9 Fargo North               19:21.4  6:14 
    5   4/23   1990 Brock Noyes              10 Moorhead                  19:29.3  6:17 
    6   2/14   2071 David Olson              12 Fargo North               19:39.6  6:20 
    7   5/23   1974 Jack Kupitz               9 Moorhead                  19:42.9  6:21 
    8   1/13   1864 Alex Burrows              9 Fergus Falls              19:43.9  6:22 
    9   1/15    295 Luke Panther             11 Alexandria                19:46.1  6:22 
   10   2/15    289 Payton Gessford          10 Alexandria                19:47.6  6:23 
   11   3/15    301 Cameron Simon            10 Alexandria                19:49.3  6:23 
   12   6/23   1966 Nathan Helgeson          12 Moorhead                  19:49.8  6:23 
   13   4/15    293 Nick Meyers              10 Alexandria                19:52.9  6:24 
   14   3/14   2070 Tyan Nordstrom           11 Fargo North               20:33.6  6:38 
   15   4/14   1825 Jethro Nettum            10 Fargo North               20:35.8  6:38 
   16   5/15    294 Hunter Mohr              10 Alexandria                20:36.1  6:38 
   17   5/14   1831 Ian Rasmussen             9 Fargo North               20:36.8  6:39 
   18   7/23   1971 Andy Koffa                9 Moorhead                  20:38.5  6:39 
   19   2/13   1885 Aaron Shern               9 Fergus Falls              20:39.0  6:39 
   20   8/23   1988 Jeremy Murray            12 Moorhead                  20:51.9  6:43 
   21   6/14   1832 Lucas Rutten             11 Fargo North               20:56.1  6:45 
   22   9/23   1956 Lee Ellingsburg          10 Moorhead                  21:02.0  6:47 
   23   3/13   1875 Micah Mouser              8 Fergus Falls              21:05.0  6:48 
   24  10/23   1980 Elliot Lien               9 Moorhead                  21:06.6  6:48 
   25   7/14   1295 Will Dorsher              9 Fargo North               21:08.2  6:49 
   26   8/14   1292 Isaac Cerney              8 Fargo North               21:08.5  6:49 
   27   1/6    2033 Noah Mansker             12 Ottertail Central         21:11.2  6:50 
   28   6/15    291 Owen Jensen              10 Alexandria                21:19.5  6:52 
   29   2/6    2027 Aiden Heggem              9 Ottertail Central         21:20.6  6:53 
   30   4/13   1889 Oliver Thorson           11 Fergus Falls              21:22.1  6:53 
   31   5/13   1873 Jackson Lysne            10 Fergus Falls              21:34.4  6:57 
   32  11/23   1981 Lewis Long               11 Moorhead                  21:35.6  6:57 
   33   6/13   1886 Camden Skjeret            9 Fergus Falls              21:41.5  6:59 
   34   7/13   1891 Landon Votava             8 Fergus Falls              21:42.3  7:00 
   35   7/15    298 Khelden Ritter           10 Alexandria                21:44.1  7:00 
   36   8/15    303 Micah Walswick            9 Alexandria                21:44.6  7:00 
   37   9/15    297 Zach Richards             9 Alexandria                21:44.7  7:00 
   38   8/13   1888 Eric Swanson              8 Fergus Falls              21:47.2  7:01 
   39  12/23   1959 Evan Froslie              9 Moorhead                  21:48.0  7:01 
   40   3/6    2036 Nathan Russ              10 Ottertail Central         21:48.5  7:02 
   41   9/14   1840 Evan Watkin              12 Fargo North               21:53.7  7:03 
   42  10/15    288 Connor Garrison          10 Alexandria                21:57.3  7:04 
   43   4/6    2028 Norman Hoff              12 Ottertail Central         22:04.1  7:07 
   44  13/23   2003 Reece Spieker-Softing     9 Moorhead                  22:06.2  7:07 
   45  11/15    300 Cooper Running            9 Alexandria                22:07.0  7:08 
   46   9/13   1883 Tucker Rowlan            12 Fergus Falls              22:16.0  7:11 
   47  14/23   2006 Ben Thiel                 9 Moorhead                  22:19.5  7:12 
   48   1/1    2065 Simon Moritz              9 West Central Area         22:19.7  7:12 
   49  12/15    283 Izaya Bruso              11 Alexandria                22:21.5  7:12 
   50  15/23   2002 Anders Skunberg          10 Moorhead                  22:24.4  7:13 
   51   1/2     334 Ethan Lauritsen          10 Breckenridge/wahpeton     22:28.9  7:15 
   52  16/23   2001 Nick Shirley              9 Moorhead                  22:29.0  7:15 
   53  10/14   1297 Finn Gravalin             9 Fargo North               22:39.5  7:18 
   54  10/13   1863 Braden Bucher             9 Fergus Falls              22:41.6  7:19 
   55  17/23   1983 Ethan Lundberg            9 Moorhead                  22:54.4  7:23 
   56  11/13   1871 Aiden Lindgren           11 Fergus Falls              23:05.9  7:27 
   57  11/14   1299 Joshua Koehler           10 Fargo North               23:14.9  7:29 
   58  12/13   1861 Adrian Blondeau          10 Fergus Falls              23:16.0  7:30 
   59  18/23   1996 Sam Rein-Strutz           9 Moorhead                  23:16.8  7:30 
   60  13/15    284 Keenan Bruso             11 Alexandria                23:22.1  7:32 
   61  12/14   1842 Mark Yokom                9 Fargo North               23:22.2  7:32 
   62  19/23   1995 Rylan Pettigrew           9 Moorhead                  23:36.5  7:36 
   63   1/3     716 Declan Jessen             9 Detroit Lakes             23:51.9  7:41 
   64  13/14   1834 Sam Sagvold              12 Fargo North               23:55.4  7:42 
   65  20/23   1949 Daniel Coomala           10 Moorhead                  24:04.5  7:45 
   66  21/23   1994 Oscar Peterson            9 Moorhead                  24:05.4  7:46 
   67   5/6    2022 Quin Condiff              9 Ottertail Central         24:52.9  8:01 
   68  14/15    287 Myles Frueh               9 Alexandria                25:08.9  8:06 
   69  22/23   1962 Ezra Gomez               10 Moorhead                  25:18.1  8:09 
   70   2/3     719 Carter Mouw               9 Detroit Lakes             25:19.3  8:09 
   71  13/13   1877 William Nuss             10 Fergus Falls              25:24.9  8:11 
   72   3/3     714 Avery Browen             10 Detroit Lakes             25:25.0  8:11 
   73  23/23   1991 Killian Olson            11 Moorhead                  26:12.6  8:27 
   74   6/6    2032 Cayden Mansker            9 Ottertail Central         26:44.7  8:37 
   75  14/14   1291 Sam Boser                10 Fargo North               28:29.5  9:11 
   76   2/2     330 Hayden Erdmann           12 Breckenridge/wahpeton     30:08.7  9:43 
   77  15/15    285 Owen Ecker               10 Alexandria                31:54.0 10:17