Brainerd, MN
12/28/2021











                                      Brainerd Nordic Ski Invite
                                  Northland Arboretum - Brainerd, MN
                                          December 28, 2021

                                OFFICIAL RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.   474  Brainerd                           
=============================================
  1    120  Karlton Anderson                   19:06.82      7   (113) Joe Neumann                        21:41.52 
  2    119  Lance Hastings                     19:17.70      8   (110) Alex Lelwica                       22:24.46 
  3    118  Gabe Hallgren                      19:37.74      9   (105) Silas Osborne                      23:24.25 
  4    117  Leif Hoffman                       20:27.92     10   (103) Benjamin Guida                     23:29.67 
  5   (116) Ethan Nash                         21:28.89 
  6   (114) Hayden Hagen                       21:38.86 

  2.   396  Bemidji                            
=============================================
  1    107  Levi Renn                          23:10.45      7   ( 66) Collin Schaefer                    35:46.53 
  2    106  Jacopo Coin                        23:23.65      8   ( 65) Philip Hodapp                      35:48.93 
  3     97  Brady Riley                        25:16.52      9   ( 62) Jack Hildenbrand                   37:13.16 
  4     86  Kolton Meyer                       27:36.48     10   ( 60) Carter Stapleton                   37:25.29 
  5   ( 82) Kaeden Pollock                     29:13.07 
  6   ( 71) Quinn Morrissey                    33:18.14 

  3.   391  Mora                               
=============================================
  1    109  Braden McKinnon                    22:55.04      4     75  Jonah Jacobson                     31:43.24 
  2    108  Ivan Rivard                        23:06.02 
  3     99  Dakota Sand                        24:14.95 

  4.   378  Moorhead                           
=============================================
  1    111  Cole Darling                       22:23.45      4     77  Jack Holston                       31:01.55 
  2     98  Garret Biby                        24:55.97      5   ( 68) Cresin Muzzy                       34:31.28 
  3     92  Oscar Peterson                     26:53.67 

  5.   374  Alexandria                         
=============================================
  1    104  Colton Converse                    23:25.78      5   ( 81) Luke Walsh                         29:13.59 
  2     95  Nick Borden                        25:59.92      6   ( 76) Kahllin Franson                    31:17.84 
  3     88  Trey Johnson                       27:25.08 
  4     87  Gabe Hoven                         27:25.73 

  6.   365  St. Cloud                          
=============================================
  1    101  Sean Pickle                        23:56.06      6   ( 70) Sean Reagan                        34:02.62 
  2     94  Alex Heinks                        26:31.63      7   ( 69) Truman Kluempke                    34:19.44 
  3     91  Alex Walk                          27:03.71      8   ( 61) Oliver Schoenrock                  37:16.99 
  4     79  Josh Vogel                         29:56.64      9   ( 55) Aiden Rohde                        40:39.48 
  5   ( 72) Sam Butkowski                      32:46.63 

  7.   346  Saint John's Prep                  
=============================================
  1     90  Jackson Hoover                     27:05.06      6   ( 73) Cameron Thompson                   32:41.83 
  2     89  Patrick Duffy                      27:14.36      7   ( 57) Lincoln Vix                        38:58.52 
  3     84  Evan Danielson                     28:57.74      8   ( 54) Liam Spychala                      44:38.40 
  4     83  Owen Schleper                      29:03.52      9   ( 53) Stefan Muntifering                 55:37.70 
  5   ( 78) Blake Schaeffer                    30:00.70 

  8.   286  Little Falls                       
=============================================
  1    115  Antonio Becker                     21:38.52    
  2    112  Christian Oslund                   22:10.75    
  3     59  Austin Sikorski                    38:09.51 

  9.   130  Detroit Lakes                      
=============================================
  1     67  Bjorn Moors                        35:43.50    
  2     63  Hunter Olson                       37:08.84 


 10.    58  Willmar                            
=============================================
  1     58  Mateo Engan                        38:56.70    



 11.    56  Wadena-Deer Creek                  
=============================================
  1     56  Nate Heppner                       39:11.89    






---------------------------------------------------------------------------
FREESTYLE INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                Time       Tot Dif       
===== ======== ====== ==== ===================== ===== =================================== ========== ========== 
    1   1/18      120  270 Karlton Anderson      10    Brainerd                              19:06.82            
    2   2/18      119  276 Lance Hastings        9     Brainerd                              19:17.70    0:10.88 
    3   3/18      118  274 Gabe Hallgren         9     Brainerd                              19:37.74    0:30.92 
    4   4/18      117  277 Leif Hoffman          9     Brainerd                              20:27.92    1:21.10 
    5   5/18      116  282 Ethan Nash            10    Brainerd                              21:28.89    2:22.07 
    6   1/3       115  465 Antonio Becker        10    Little Falls                          21:38.52    2:31.70 
    7   6/18      114  273 Hayden Hagen          9     Brainerd                              21:38.86    2:32.04 
    8   7/18      113  283 Joe Neumann           9     Brainerd                              21:41.52    2:34.70 
    9   2/3       112  464 Christian Oslund      11    Little Falls                          22:10.75    3:03.93 
   10   1/5       111  354 Cole Darling          11    Moorhead                              22:23.45    3:16.63 
   11   8/18      110  280 Alex Lelwica          9     Brainerd                              22:24.46    3:17.64 
   12   1/4       109  376 Braden McKinnon       9     Mora                                  22:55.04    3:48.22 
   13   2/4       108  377 Ivan Rivard           9     Mora                                  23:06.02    3:59.20 
   14   1/10      107  258 Levi Renn             9     Bemidji                               23:10.45    4:03.63 
   15   2/10      106  250 Jacopo Coin           12    Bemidji                               23:23.65    4:16.83 
   16   9/18      105  284 Silas Osborne         9     Brainerd                              23:24.25    4:17.43 
   17   1/6       104  219 Colton Converse       10    Alexandria                            23:25.78    4:18.96 
   18  10/18      103  272 Benjamin Guida        11    Brainerd                              23:29.67    4:22.85 
   19  11/18      102  278 Michael Howe          12    Brainerd                              23:52.33    4:45.51 
   20   1/9       101  393 Sean Pickle           11    St. Cloud                             23:56.06    4:49.24 
   21  12/18      100  287 Jake Stockinger       10    Brainerd                              24:01.74    4:54.92 
   22   3/4        99  378 Dakota Sand           11    Mora                                  24:14.95    5:08.13 
   23   2/5        98  353 Garret Biby           10    Moorhead                              24:55.97    5:49.15 
   24   3/10       97  259 Brady Riley           9     Bemidji                               25:16.52    6:09.70 
   25  13/18       96  275 Elijah Hanson         11    Brainerd                              25:35.25    6:28.43 
   26   2/6        95  218 Nick Borden           10    Alexandria                            25:59.92    6:53.10 
   27   2/9        94  391 Alex Heinks           10    St. Cloud                             26:31.63    7:24.81 
   28  14/18       93  286 Jaret Soxman          9     Brainerd                              26:42.43    7:35.61 
   29   3/5        92  359 Oscar Peterson        9     Moorhead                              26:53.67    7:46.85 
   30   3/9        91  399 Alex Walk             10    St. Cloud                             27:03.71    7:56.89 
   31   1/9        90  484 Jackson Hoover        9     Saint John's Prep                     27:05.06    7:58.24 
   32   2/9        89  483 Patrick Duffy         10    Saint John's Prep                     27:14.36    8:07.54 
   33   3/6        88  222 Trey Johnson          9     Alexandria                            27:25.08    8:18.26 
   34   4/6        87  221 Gabe Hoven            11    Alexandria                            27:25.73    8:18.91 
   35   4/10       86  255 Kolton Meyer          9     Bemidji                               27:36.48    8:29.66 
   36  15/18       85  279 Hudson Juel           9     Brainerd                              27:41.29    8:34.47 
   37   3/9        84  485 Evan Danielson        10    Saint John's Prep                     28:57.74    9:50.92 
   38   4/9        83  482 Owen Schleper         10    Saint John's Prep                     29:03.52    9:56.70 
   39   5/10       82  257 Kaeden Pollock        9     Bemidji                               29:13.07   10:06.25 
   40   5/6        81  223 Luke Walsh            10    Alexandria                            29:13.59   10:06.77 
   41  16/18       80  271 Truman Dirks          9     Brainerd                              29:24.45   10:17.63 
   42   4/9        79  398 Josh Vogel            9     St. Cloud                             29:56.64   10:49.82 
   43   5/9        78  486 Blake Schaeffer       9     Saint John's Prep                     30:00.70   10:53.88 
   44   4/5        77  356 Jack Holston          9     Moorhead                              31:01.55   11:54.73 
   45   6/6        76  220 Kahllin Franson       9     Alexandria                            31:17.84   12:11.02 
   46   4/4        75  375 Jonah Jacobson        10    Mora                                  31:43.24   12:36.42 
   47  17/18       74  281 Nicholas Moore        11    Brainerd                              32:34.12   13:27.30 
   48   6/9        73  727 Cameron Thompson      11    Saint John's Prep                     32:41.83   13:35.01 
   49   5/9        72  389 Sam Butkowski         10    St. Cloud                             32:46.63   13:39.81 
   50   6/10       71  256 Quinn Morrissey       9     Bemidji                               33:18.14   14:11.32 
   51   6/9        70  394 Sean Reagan           12    St. Cloud                             34:02.62   14:55.80 
   52   7/9        69  392 Truman Kluempke       12    St. Cloud                             34:19.44   15:12.62 
   53   5/5        68  358 Cresin Muzzy          9     Moorhead                              34:31.28   15:24.46 
   54   1/2        67  786 Bjorn Moors           9     Detroit Lakes                         35:43.50   16:36.68 
   55   7/10       66  260 Collin Schaefer       9     Bemidji                               35:46.53   16:39.71 
   56   8/10       65  252 Philip Hodapp         9     Bemidji                               35:48.93   16:42.11 
   57  18/18       64  285 Kyle Peterson         9     Brainerd                              37:06.92   18:00.10 
   58   2/2        63  791 Hunter Olson          9     Detroit Lakes                         37:08.84   18:02.02 
   59   9/10       62  251 Jack Hildenbrand      9     Bemidji                               37:13.16   18:06.34 
   60   8/9        61  396 Oliver Schoenrock     10    St. Cloud                             37:16.99   18:10.17 
   61  10/10       60  261 Carter Stapleton      9     Bemidji                               37:25.29   18:18.47 
   62   3/3        59  468 Austin Sikorski       9     Little Falls                          38:09.51   19:02.69 
   63   1/1        58  408 Mateo Engan           10    Willmar                               38:56.70   19:49.88 
   64   7/9        57  487 Lincoln Vix           10    Saint John's Prep                     38:58.52   19:51.70 
   65   1/1        56  404 Nate Heppner          11    Wadena-Deer Creek                     39:11.89   20:05.07 
   66   9/9        55  395 Aiden Rohde           10    St. Cloud                             40:39.48   21:32.66 
   67   8/9        54  489 Liam Spychala         9     Saint John's Prep                     44:38.40   25:31.58 
   68   9/9        53  488 Stefan Muntifering    9     Saint John's Prep                     55:37.70   36:30.88