Golden Valley, MN
2/9/2022











 
 
                      SECTION 5 - SKATE RESULTS - BOYS
                             Theodore Wirth Park
                           02/09/22 - 5 Kilometers
 
 Place Bib  Name                    Grade Team                Classic  Race2   Ska Both      Poi State    
 ===== ==== ======================= ===== =================== ======== ======= === ========= === ===== 
     1  409 Ben Lewis                  11 Blaine               13:54.5 12:16.6   1   26:11.1  80       
     2  419 Myles Brown                12 Maple Grove          14:21.6 12:50.7   3   27:12.3  79       
     3  415 Aaron Casey                11 Coon Rapids          15:06.7 12:43.3   2   27:50.0  78       
     4  430 Tyler Kyes                 11 Champlin Park        15:05.3 12:54.6   4   27:59.9  77       
     5  418 Noah Besemann              11 Irondale             14:55.4 13:13.9   6   28:09.3  76       
     6  425 Reid Binsfeld              10 Elk River/zimmerman  14:57.9 13:12.0   5   28:09.9  75       
     7  433 Kirk Carlson               12 Maple Grove          15:01.3 13:22.1  10   28:23.4  74       
     8  454 Ethan Ibarra               11 Champlin Park        15:17.1 13:25.4  11   28:42.5  73       
     9  416 Lucas Liabraaten           12 Anoka                15:17.0 13:26.4  12   28:43.4  72       
    10  426 Keegan Poston              12 Champlin Park        15:29.6 13:17.1   8   28:46.7  71       
    11  417 Thomas Leuty               11 Andover              15:38.4 13:15.3   7   28:53.7  70       
    12  404 Matthew Broderson          11 Maple Grove          15:25.4 13:29.0  13   28:54.4  69       
    13  439 Josh Thoen                 12 Coon Rapids          15:36.4 13:38.4  16   29:14.8  68       
    14  442 Aidan McKeefry             12 Andover              15:21.3 13:54.7  18   29:16.0  67       
    15  423 Henry Pulling              10 Rogers               15:59.6 13:20.0   9   29:19.6  66       
    16  411 Will Campbell              10 Rogers               15:55.3 13:29.3  14   29:24.6  65       
    17  420 Tyler Jacobson             11 Blaine               16:13.1 13:32.6  15   29:45.7  63       
    18  455 Riley Mildebrandt          10 Maple Grove          15:28.9 14:16.8  24   29:45.7  64       
    19  413 Ryan Powley                12 Coon Rapids          16:08.3 13:46.5  17   29:54.8  62       
    20  434 Luke O'Rourke               9 Irondale             15:48.5 14:20.9  25   30:09.4  61       
    21  414 Charlie Hibbs              10 Champlin Park        16:01.3 14:15.5  23   30:16.8  60       
    22  441 Aj Back                    10 Rogers               16:38.9 14:08.6  21   30:47.5  59       
    23  429 Joel Bouley                11 Elk River/zimmerman  16:16.5 14:42.0  29   30:58.5  58       
    24  443 Peyton Honnoll             10 Rogers               16:35.4 14:27.9  26   31:03.3  57       
    25  447 Peyton Martinek            11 Coon Rapids          16:49.9 14:14.6  22   31:04.5  56       
    26  467 Declan Goddard             12 Anoka                17:22.1 13:58.1  19   31:20.2  55       
    27  449 Nicholas Becker            12 Anoka                17:14.8 14:06.3  20   31:21.1  54       
    28  407 Ethan Hennessey            12 Andover              16:30.9 14:52.9  33   31:23.8  53       
    29  435 Ian Miller                 10 Blaine               16:15.4 15:36.1  44   31:51.5  52       
    30  469 Isaac McKeon               12 Champlin Park        17:17.0 14:36.8  28   31:53.8  51       
    31  436 Adam Rietschel             10 Anoka                17:25.4 14:33.5  27   31:58.9  50       
    32  464 Mason Reitmeier            11 Maple Grove          16:57.6 15:03.6  38   32:01.2  49       
    33  403 Dustin Larson               9 Anoka                17:05.4 14:57.1  34   32:02.5  48       
    34  452 Finn Rodefeld               9 Irondale             17:26.7 14:51.0  30   32:17.7  47       
    35  412 Gabriel Arends             11 Osseo                17:35.1 14:52.2  32   32:27.3  46       
    36  445 Anders Olsen               12 Elk River/zimmerman  17:31.7 15:01.5  37   32:33.2  45       
    37  427 Taylor Grant               11 Osseo                17:27.9 15:20.7  39   32:48.6  44       
    38  461 Will Obrestad              12 Irondale             17:27.6 15:22.1  40   32:49.7  43       
    39  401 Corbin Vaale                9 Elk River/zimmerman  18:06.3 14:58.0  35   33:04.3  42       
    40  422 Sean Pickle                11 Apollo, Rocori, Tec  18:13.7 14:51.6  31   33:05.3  41       
    41  462 Jeffrey Wachholz           12 Osseo                17:36.9 15:34.1  43   33:11.0  40       
    42  458 Andy Huber                 12 Rogers               17:43.6 15:53.3  46   33:36.9  39       
    43  405 Gabe Hart                  10 Irondale             18:17.8 15:24.1  41   33:41.9  38       
    44  450 Jeremiah Groff             12 Osseo                18:10.6 15:31.5  42   33:42.1  37       
    45  453 Talan Spaniol               9 Blaine               18:15.1 15:41.6  45   33:56.7  36       
    46  437 Jacob Mattson              10 Osseo                19:03.9 14:58.3  36   34:02.2  35       
    47  466 Gavin Neubauer             12 Elk River/zimmerman  18:04.3 16:33.5  52   34:37.8  34       
    48  460 Andrew Geisel              10 Blaine               18:29.3 16:18.7  51   34:48.0  33       
    49  448 Gavin Hennessey            10 Andover              18:54.9 16:01.9  49   34:56.8  32       
    50  444 Drew Paape                 11 Park Center          19:02.4 15:59.7  48   35:02.1  31       
    51  432 Eli Sutton                  9 Apollo, Rocori, Tec  18:44.2 16:42.7  54   35:26.9  30       
    52  470 Eli Christiansen           12 Coon Rapids          19:50.9 16:12.7  50   36:03.6  29       
    53  406 Jacob Vogel                11 Apollo, Rocori, Tec  20:36.4 15:58.5  47   36:34.9  28       
    54  431 Dylan Olson                10 Park Center          20:43.3 16:37.6  53   37:20.9  27       
    55  421 Cole Peterson              11 Park Center          21:47.4 17:23.4  55   39:10.8  26       
    56  408 Ryan Reed                  12 Park Center          22:48.4 18:00.6  56   40:49.0  25       
    57  463 Ashton Foulke              11 Park Center          23:26.5 19:05.9  57   42:32.4  24       
    58  402 Simon Thompson             11 Sauk Rapids-Rice     25:47.0 23:49.2  58   49:36.2  21       
    2/09/2022  4:34PM
 results by Mtec Results        results posted at:  www.mtecresults.com