Minneapolis, MN
5/28/2018

race logo










   


---------------------------------------------------------------------------
                    Brian Kraft Memorial 5K
                      Overall Female Teams
---------------------------------------------------------------------------


  1. 1:32:52.09 Run N Fun (30-0380)                               (  18:34.41)
============================================================
  1    18:09.27  Marit Sonnesyn                            24 Minneapolis        MN 
  2    18:14.46  Colette Celichowski                       25 Shorewood          MN 
  3    18:40.49  Alex Fossum                               22 St. Paul           MN 
  4    18:44.26  Angie Voight                              41 St Paul            MN 
  5    19:03.61  Kiley Green                               24 Minneapolis        MN 
  6 (  19:07.76) Lacey Bourgois                            31 Minneapolis        MN 
  7 (  19:20.66) Eleanor Waddle                            22 Minneapolis        MN 
  8 (  19:27.03) Abbey Singleton                           24 Minneapolis        MN 
  9 (  20:19.09) Suzie Fox                                 34 Chaska             MN 
 10 (  20:33.33) Lindsay Conrad                            36 Lino Lakes         MN 
 11 (  20:36.31) Alicia Mansur                             29 St. Paul           MN 
 12 (  20:36.50) Darla O'Connor                            50 Woodbury           MN 
 13 (  21:04.72) Joyce Bourassa                            50 Lakeville          MN 
 14 (  21:21.25) Bonnie Sons                               52 Shorewood          MN 
 15 (  21:37.20) Tracy Serreyn                             54 Lakeville          MN 
 16 (  22:14.25) Katie Zuehlke                             42 Annandale          MN 
 17 (  23:35.72) Pamela Weier                              58 Mahtomedi          MN 
 18 (  23:42.02) Laurie M King                             58 Lakeville          MN 
 19 (  24:35.26) Kristin Miller                            55 West Lakeland      MN 
 20 (  31:49.74) Ann Haugejorde                            64 Minneapolis        MN 
 21 (  47:25.19) Mary Hiatt                                71 Minneapolis        MN 

  2. 1:35:53.85 Mill City Running (30-0457)                       (  19:10.77)
============================================================
  1    17:52.42  Nikki Paradis                             29 Alexandria         MN 
  2    19:00.08  Emma Koenig                               24 Minneapolis        MN 
  3    19:33.22  Moriah Novacinski                         26 Minneapolis        MN 
  4    19:38.73  Rebekah Metzdorff                         33 Saint Paul         MN 
  5    19:49.40  Kimberly Bonner                           31 Falcon Heights     MN 
  6 (  20:35.29) Kiera Depies                              24 Minneapolis        MN 
  7 (  21:36.61) Anna Sneltjes                             24 Shoreview          MN 
  8 (  22:02.36) Brenna Kennedy                            24 Saint Paul         MN 
  9 (  23:25.55) Susie Galiano                             42 Minneapolis        MN 
 10 (  23:29.83) Angie Hirsch                              42 Minneapolis        MN 
 11 (  23:59.17) Kelly Swenson                             27 Alexandria         MN 
 12 (  24:00.53) Sarah McCulloch                           40 Minneapolis        MN 
 13 (  24:13.21) Sarah Baude                               48 Maplewood          MN 
 14 (  24:18.96) Mary Yetzer                               58 Lakeville          MN 
 15 (  24:39.64) Nicole Rubis                              42 Rosemount          MN 
 16 (  24:41.40) Helen Juffer                              27 Minneapolis        MN 
 17 (  24:43.38) Ailsa McCulloch                           28 Minneapolis        MN 
 18 (  25:12.23) Nissa Larson                              40 Golden Valley      MN 
 19 (  25:25.65) Carrie Miller                             34 Minneapolis        MN 
 20 (  25:31.28) Jane Bolla                                60 Minneapolis        MN 
 21 (  26:44.80) Amy Sissala                               32 Hopkins            MN 
 22 (  26:45.66) Barb Leininger                            65 Minneapolis        MN 
 23 (  27:34.35) Tara Rourke                               39 Saint Paul         MN 
 24 (  28:39.81) Maddie Welter                             25 St. Paul           MN 
 25 (  28:50.34) Emily Debevec                             32 Saint Paul         MN 
 26 (  30:36.36) Nicole Johnson                            42 Richfield          MN 
 27 (  32:14.47) Adelheid Koski                            49 Minneapolis        MN 
 28 (  32:43.01) Sarah Box                                 40 Minneapolis        MN 
 29 (  35:35.24) Kelly Usitalo                             33 Minneapolis        MN 
 30 (  35:52.70) Erika Rotto                               27 St. Paul           MN 
 31 (  38:18.32) Angela Rice-Beckman                       42 Oakdale            MN 
 32 (  41:14.92) Alicia Wold                               53 St. Paul           MN 

  3. 1:41:27.13 TC Running Company (03-0402)                      (  20:17.42)
============================================================
  1    19:30.28  Sandra McClellan                          39 Chanhassen         MN 
  2    20:21.99  Claire McComb                             26 Eden Prairie       MN 
  3    20:25.58  Koby Jeschkeit-Hagen                      34 Minneapolis        MN 
  4    20:26.48  Sonya Decker                              51 Minneapolis        MN 
  5    20:42.80  Krisana Hoff                              41 Excelsior          MN 
  6 (  21:03.63) Danielle Gordanier                        47 Saint Paul         MN 
  7 (  21:10.01) Heather Himler                            43 Shakopee           MN 
  8 (  22:05.85) Kate Davis                                52 Mounds View        MN 
  9 (  22:17.66) Linda Kobilarcsik                         54 Chanhassen         MN 
 10 (  22:36.32) Laurie Hanscom                            54 Eden Prairie       MN 
 11 (  22:43.50) Tracy Sciacca                             38 St. Paul           MN 
 12 (  23:07.01) Joelle Nelson                             50 Minneapolis        MN 
 13 (  23:52.56) Nordica Stocker                           32 St. Paul           MN 
 14 (  23:57.68) Nicole Cueno                              38 Minneapolis        MN 

  4. 1:57:05.45 Calhoun Beach Running Club (30-0455)              (  23:25.09)
============================================================
  1    20:45.76  Nora McCall                               28 Minneapolis        MN 
  2    23:05.15  Kristen Keller                            31 Minneapolis        MN 
  3    23:18.27  Laura Donnelly                            31 Minneapolis        MN 
  4    24:54.32  Sarah Anderson                            22 Minneapolis        MN 
  5    25:01.95  Klara Manning                             24 Minneapolis        MN 

  5. 2:02:39.00 Northstar Running (30-0469)                       (  24:31.80)
============================================================
  1    20:55.88  Elaina Wild                               31 St Louis Park      MN 
  2    24:50.01  Melissa Jacobson                          35 Montrose           MN 
  3    25:15.66  Jeannie Economy                           50 Victoria           MN 
  4    25:32.07  Carolyn Brochman                          60 Saint Paul         MN 
  5    26:05.38  Kate Kelly                                42 Minneapolis        MN 
  6 (  31:45.55) Ellen Kendall                             50 St Louis Park      MN 
  7 (  31:52.61) Ann Davenport                             42 Minneapolis        MN 
  8 (  35:10.79) Mary Sarafolean                           60 Saint Paul         MN 
  9 (  39:21.96) Meghan Doherty                            33 Maple Grove        MN 

  6. 2:06:41.73 MDRA (30-0301)                                    (  25:20.34)
============================================================
  1    23:14.96  Marise Widmer                             58 Saint Paul         MN 
  2    23:34.05  Annie Melek                               46 Shakopee           MN 
  3    25:48.02  Jenny Jaakola                             53 Eagan              MN 
  4    26:49.21  Kristen Kinnear-Ohlmann                   42 Bloomington        MN 
  5    27:15.49  Kristal Hendrickson                       40 Golden Valley      MN 
  6 (  29:11.74) Kathleen Shea                             70 Northfield         MN 
  7 (  30:21.95) Tuyet-Anh Tran                            57 Minnetonka         MN 
  8 (  30:43.87) Sandra Dalquist                           77 Rochester          MN 
  9 (  33:34.49) Rosemary Harnly                           71 Red Wing           MN 
 10 (  34:04.13) Candy Patrin                              70 Marine On St. Croi MN 
 11 (  44:43.79) Dorothy Marden                            81 Minneapolis        MN 

  7. 2:18:54.26 YWCA of Minneapolis Endurance Sports (30-0475)    (  27:46.85)
============================================================
  1    27:29.24  Rose Teng Scheckman                       33 Minneapolis        MN 
  2    27:29.24  Joan Bennett                              34 Minneapolis        MN 
  3    27:36.48  Laurie Goudreault                         56 Minneapolis        MN 
  4    27:44.63  Rachael Weiker                            33 Minneapolis        MN 
  5    28:34.67  Andrea Bidelman                           49 Minneapolis        MN 




---------------------------------------------------------------------------
                    Brian Kraft Memorial 5K
                       Overall Male Teams
---------------------------------------------------------------------------


  1. 1:17:28.92 Run N Fun (30-0380)                               (  15:29.78)
============================================================
  1    14:55.46  Trevor Capra                              23 Lakeville          MN 
  2    15:11.64  Calvin Lehn                               24 Rosemount          MN 
  3    15:29.86  Brendan Sage                              22 St. Michael        MN 
  4    15:48.08  Jonathan Stoltman                         31 Llittle Falls      MN 
  5    16:03.88  Jacob Gallagher                           23 Mankato            MN 
  6 (  16:22.64) Patrick Parish                            33 Minneapolis        MN 
  7 (  16:23.30) Collin Buck                               23 Mankato            MN 
  8 (  17:09.88) Brad Moening                              49 Saint Paul         MN 
  9 (  17:29.05) Dallas White                              30 Minneapolis        MN 
 10 (  17:30.91) Jason Phillippi                           31 New Hope           MN 
 11 (  18:35.28) Daniel Johnson                            60 Crystal            MN 
 12 (  18:40.77) Bobby Paxton                              61 Minneapolis        MN 
 13 (  18:51.76) Michael Moulsoff                          55 Saint Paul         MN 
 14 (  18:56.47) Edward Nordstrom                          47 Eagan              MN 
 15 (  18:58.68) Greg Jaeger                               42 Woodbury           MN 
 16 (  19:22.65) Perry Bach                                61 Lakeville          MN 
 17 (  19:39.53) Tony Yang                                 54 Maplewood          MN 
 18 (  20:17.51) Kirt Goetzke                              57 Plymouth           MN 
 19 (  20:49.82) William Langhout                          60 Woodbury           MN 
 20 (  21:24.18) Stephen Chichester                        55 Minneapolis        MN 
 21 (  21:40.08) William Magdalene                         59 Minneapolis        MN 
 22 (  22:20.81) Charlie Roach                             60 Bloomington        MN 
 23 (  24:47.40) Dan Roden                                 60 Excelsior          MN 
 24 (  25:33.22) Timothy Obrien                            62 Minneapolis        MN 
 25 (  34:51.29) Carl Holmquist                            55 Minnetonka         MN 

  2. 1:19:25.15 Collegeville Track Club (30-0314)                 (  15:53.03)
============================================================
  1    14:50.11  Joe Coffey                                22 Minneapolis        MN 
  2    15:51.37  Leighton Becher                           25 Woodbury           MN 
  3    15:53.50  Jacob Eggers                              23 Minneapolis        MN 
  4    16:06.77  Adam Braun                                25 Minneapolis        MN 
  5    16:43.40  Bill Feyereisen                           31 St Louis Park      MN 
  6 (  16:46.39) Joseph Keenan                             38 Saint Paul         MN 
  7 (  16:58.36) Alex Cole                                 26 St. Louis Park     MN 
  8 (  17:20.78) Ryan Miller                               28 Minneapolis        MN 
  9 (  17:55.55) Brett Guy                                 34 St. Paul           MN 
 10 (  18:00.19) Tom Myers                                 36 Saint Paul         MN 
 11 (  19:14.45) Ryan Rapacz                               39 St. Paul           MN 

  3. 1:20:17.10 Mill City Running (30-0457)                       (  16:03.42)
============================================================
  1    15:50.58  Drew Paradis                              27 Alexandria         MN 
  2    15:50.62  Ryan Peterson                             24 Saint Paul         MN 
  3    16:03.03  Jeremy Reichenberger                      27 Minneapolis        MN 
  4    16:14.53  Teddy Westside                            28 Minneapolis        MN 
  5    16:18.34  Harrison Clark                            24 Minneapolis        MN 
  6 (  16:22.93) Doron Clark                               40 Minneapolis        MN 
  7 (  16:30.08) Pat Burns                                 27 Minneapolis        MN 
  8 (  16:45.23) Paul Swim                                 27 Minneapolis        MN 
  9 (  16:50.70) Dan Allen                                 30 Marshall           MN 
 10 (  16:54.16) Benjamin Drexler                          30 St Louis Park      MN 
 11 (  17:35.42) Paul Greenwood                            26 Minneapolis        MN 
 12 (  17:49.85) Thomas Hannon                             24 Minneapolis        MN 
 13 (  17:55.07) Dan Bier                                  32 Columbia Heights   MN 
 14 (  18:26.32) Andrew Towne                              36 Minneapolis        MN 
 15 (  18:36.36) Charlie Hannon                            28 St. Paul           MN 
 16 (  19:12.62) Alex Trevino                              28 Minneapolis        MN 
 17 (  19:27.54) Thomas Manley                             50 Spring Valley      WI 
 18 (  19:34.31) Albert Danielson                          23 Minneapolis        MN 
 19 (  19:54.32) Michael Jurasits                          38 Minneapolis        MN 
 20 (  19:55.01) Scotty Reynolds                           37 St. Paul           MN 
 21 (  20:06.49) David Nuetzman                            29 Roseville          MN 
 22 (  20:10.62) James Nichols                             38 Minneapolis        MN 
 23 (  20:12.96) Greg Pokorski                             32 Minneapolis        MN 
 24 (  21:19.28) Blair Aakre                               42 Rosemount          MN 
 25 (  21:27.44) Zachary Van Cleve                         27 Saint Paul         MN 
 26 (  21:38.86) Elliot Welter                             23 Hopkins            MN 
 27 (  21:58.26) George Hamm                               58 Minneapolis        MN 
 28 (  23:39.41) Christopher True                          43 Saint Paul         MN 
 29 (  23:41.17) Todd Collette                             46 Northfield         MN 
 30 (  25:33.10) Gregory Yetzer                            59 Lakeville          MN 
 31 (  27:55.09) Patrick Dowd                              35 Shoreview          MN 
 32 (  28:51.06) James Schwartz                            63 Brooklyn Park      MN 
 33 (  31:57.35) David Olson                               72 Bloomington        MN 

  4. 1:20:18.94 Run MN (30-0466)                                  (  16:03.78)
============================================================
  1    15:06.90  Eric Loeffler                             41 Minneapolis        MN 
  2    15:44.54  Kenny Miller                              41 Wadena             MN 
  3    16:05.98  Tim Hardy                                 43 North Mankato      MN 
  4    16:20.11  Sean Gaskell                              29 Duluth             MN 
  5    17:01.41  Matthew Waite                             50 Saint Paul         MN 
  6 (  17:06.11) Kelly Mortenson                           47 Saint Paul         MN 
  7 (  17:22.40) Patrick Billig                            55 Roseville          MN 
  8 (  17:27.76) Brent Roeger                              46 Minneapolis        MN 
  9 (  17:44.42) Michael Little                            41 Minneapolis        MN 
 10 (  18:34.08) Jim Larranaga                             52 Chanhassen         MN 

  5. 1:20:48.15 Twin Cities Track Club (30-0439)                  (  16:09.63)
============================================================
  1    15:36.08  Dan Greeno                                30 Richfield          MN 
  2    15:58.66  Matthew Wiersum                           30 Minneapolis        MN 
  3    16:09.57  Daniel Peters                             27 Minneapolis        MN 
  4    16:30.53  Kyle Genteman                             25 Minneapolis        MN 
  5    16:33.31  Chris Caron                               26 Maple Grove        MN 
  6 (  17:06.00) John Leaf                                 31 Minneapolis        MN 
  7 (  17:08.89) Drew Lannoye                              24 Minneapolis        MN 
  8 (  17:17.04) Eric Thies                                29 Apple Valley       MN 
  9 (  17:20.74) Andrew Baker                              27 Plymouth           MN 

  6. 1:28:10.44 TC Running Company (03-0402)                      (  17:38.08)
============================================================
  1    17:21.43  Dimitri Drekonja                          44 Minneapolis        MN 
  2    17:22.10  John Vandanacker                          55 Rockford           MN 
  3    17:34.82  Allan Severude                            52 Woodbury           MN 
  4    17:36.12  Allan Bohlke                              54 Woodbury           MN 
  5    18:15.97  Jim Holovnia                              54 Edina              MN 
  6 (  18:19.43) Doug Keller                               59 Plymouth           MN 
  7 (  18:51.71) Douglas Cowles                            44 Saint Paul         MN 
  8 (  26:00.29) Robert Britain                            60 Wayzata            MN 

  7. 1:29:54.45 Northstar Running (30-0469)                       (  17:58.89)
============================================================
  1    17:07.18  Anthony Fryer                             43 Minneapolis        MN 
  2    17:27.14  Brian Davenport                           43 Minneapolis        MN 
  3    17:38.06  Robert Economy                            54 Victoria           MN 
  4    18:45.28  Douglas Schroeder                         32 Minneapolis        MN 
  5    18:56.79  Matthew Schmidt                           45 Saint Paul         MN 
  6 (  18:59.75) Robert Day                                53 Medina             MN 
  7 (  20:07.31) Jeffrey Fuller                            45 Brooklyn Park      MN 
  8 (  24:41.23) Kevin Brochman                            58 Saint Paul         MN 
  9 (  41:40.69) Phillip Jonsson                           35 Monticello         MN 

  8. 1:30:07.55 Calhoun Beach Running Club (30-0455)              (  18:01.51)
============================================================
  1    15:57.66  Nicholas Wimmer                           27 Minneapolis        MN 
  2    18:02.37  Nick Roetker                              30 Edina              MN 
  3    18:06.94  Joel Wegener                              44 Minneapolis        MN 
  4    18:29.98  Ross Nelson                               40 Minneapolis        MN 
  5    19:30.60  Dustin Benson                             41 Minneapolis        MN 
  6 (  22:04.73) Eric Stevenson                            37 Minneapolis        MN 

  9. 1:30:28.61 MDRA (30-0301)                                    (  18:05.72)
============================================================
  1    17:29.68  Jason Chrudimsky                          41 Minneapolis        MN 
  2    17:31.06  Blair Hull                                37 Minneapolis        MN 
  3    17:38.06  Nathan Campeau                            39 Minneapolis        MN 
  4    18:24.45  James Rinek                               30 Lauderdale         MN 
  5    19:25.36  Eric Porte                                53 Minneapolis        MN 
  6 (  20:08.85) Daniel Baron                              51 Edina              MN 
  7 (  20:56.31) Dash Miller                               39 Minneapolis        MN 
  8 (  21:00.73) Craig Hagensick                           54 Saint Paul         MN 
  9 (  25:26.44) Arland Braaten-Lee                        69 Northfield         MN 
 10 (  28:31.33) Darrell Christensen                       80 Bloomington        MN 
 11 (  29:44.64) Edward Rousseau                           78 Minneapolis        MN 
 12 (  31:03.69) Rick Recker                               73 Minneapolis        MN 
 13 (  34:05.60) Don Wright                                77 Stillwater         MN 
 14 (  42:31.68) Rick Kleymn                               78 Plynouth           MN 

 10. 1:38:32.84 Molar Miles (30-0325)                             (  19:42.56)
============================================================
  1    16:43.45  Daniel Strike                             47 North Oaks         MN 
  2    19:20.48  William Sikorski                          48 Birchwood Village  MN 
  3    20:08.28  Marc Nosal                                52 Eden Prairie       MN 
  4    20:42.45  Michael Kennedy                           60 Coon Rapids        MN 
  5    21:38.18  Denny Jordan                              66 Eden Prairie       MN 
  6 (  23:00.32) John Naslund                              67 Bloomington        MN 
  7 (  23:16.13) Tom Ruen                                  50 Columbia Heights   MN 
  8 (  24:15.77) Rick Strand                               64 Maple Grove        MN 
  9 (  24:49.01) Michael Seaman                            67 Minneapolis        MN 
 10 (  26:48.16) Larry Thompson                            67 Woodbury           MN 
 11 (  27:33.59) Mark Leduc                                63 Coon Rapids        MN 

 11. 1:42:06.20 YWCA of Minneapolis Endurance Sports (30-0475)    (  20:25.24)
============================================================
  1    18:05.68  Niko Kubota                               30 Minneapolis        MN 
  2    18:08.72  Steve Stenzel                             37 St. Paul           MN 
  3    18:32.79  James Brand                               38 Minneapolis        MN 
  4    23:31.00  Michael Mann                              68 Minneapolis        MN 
  5    23:48.01  D Scott Dibble                            52 Minneapolis        MN 
  6 (  27:36.63) Tom Goudreault                            58 Minneapolis        MN