Alexandria, MN
1/28/2020











                        Central Lakes Conference Championship Nordic Ski Meet
                                            Alexandria, MN
                                           January 28, 2020
                                       JUNIOR VARSITY BOYS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.   398  Brainerd                           
=============================================
  1    100  Mitchell Neumann                S 
  2    100  Nicholas Renner                 C 
  3     99  Bennet Capelle                  C 
  4     99  Ethan Klisch                    S 

  2.   370  Fergus Falls                       
=============================================
  1     95  Nicholas Flugstad               S 
  2     94  Bryce Adams                     C 
  3     93  Dillen Jaros                    C 
  4     88  Jackson Lysne                   S 























---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: CLASSIC
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                Time  Tot Di   
===== ======== ====== ==== ===================== ===== =================================== ===== ===== 
    1   1/5       100 1768 Nicholas Renner       11    Brainerd                            17:05       
    2   2/5        99 1751 Bennet Capelle        10    Brainerd                            17:43  0:38 
    3   3/5        98 1754 Benjamin Guida        10    Brainerd                            19:39  2:34 
    4   1/1        63 1911 Andrew Reller         8     Willmar                             20:09  3:04 
    5   1/1        62  988 Cyler Coauette        8     Alexandria                          20:30  3:25 
    6   4/5        95 1774 Marcel Wargocki       12    Brainerd                            21:37  4:32 
    7   1/3        94 1793 Bryce Adams           10    Fergus Falls                        21:44  4:39 
    8   2/3        93 1799 Dillen Jaros          10    Fergus Falls                        23:31  6:26 
    9   5/5        92 1748 Charles Beasley       12    Brainerd                            23:50  6:45 
   10   3/3        91 1801 Alex Lindgren         10    Fergus Falls                        27:24 10:19 

---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: SKATE
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  Points No.  Name                  Grade Team                                Time  Tot Di   
===== ======== ====== ==== ===================== ===== =================================== ===== ===== 
    1   1/15      100 1763 Mitchell Neumann      10    Brainerd                            14:26       
    2   2/15       99 1758 Ethan Klisch          11    Brainerd                            16:12  1:46 
    3   3/15       98 1771 Zachary Schaeffer     10    Brainerd                            16:12  1:46 
    4   4/15       97 1749 Adam Cady             10    Brainerd                            16:35  2:09 
    5   5/15       96 1772 Jake Stockinger       9     Brainerd                            16:36  2:10 
    6   1/6        95 1797 Nicholas Flugstad     9     Fergus Falls                        16:52  2:26 
    7   6/15       94 1753 Joseph Figliuzzi      11    Brainerd                            17:21  2:55 
    8   1/5        93 1854 Owen Scanlon          9     Sartell-Cathedral                   17:22  2:56 
    9   7/15       92 1747 Karlton Anderson      9     Brainerd                            17:35  3:09 
   10   8/15       91 1764 Trenton Norlin        10    Brainerd                            17:40  3:14 
   11   1/5        90  994 Bryant Johnson        11    Alexandria                          17:50  3:24 
   12   9/15       89 1755 Elijah Hallgren       9     Brainerd                            17:54  3:28 
   13   2/6        88 1802 Jackson Lysne         8     Fergus Falls                        18:02  3:36 
   14   1/4        87 1895 Finn Wilknitz         12    St. Cloud Tech                      18:14  3:48 
   15  10/15       86 1756 Elijah Hanson         10    Brainerd                            18:29  4:03 
   16  11/15       85 1745 Jacob Aanes           12    Brainerd                            18:48  4:22 
   17   2/5        84 1843 Will Kopka            9     Sartell-Cathedral                   18:54  4:28 
   18   3/6        83 1805 Benjamin Schierer     10    Fergus Falls                        18:57  4:31 
   19   2/5        82  990 Kyle Feldhake         11    Alexandria                          19:05  4:39 
   20   4/6        81 1808 Oliver Thorson        10    Fergus Falls                        19:07  4:41 
   21   3/5        80 1846 Max Meyer             10    Sartell-Cathedral                   19:07  4:41 
   22   2/4        79 1885 Ryan Grossback        12    St. Cloud Tech                      19:23  4:57 
   23  12/15       78 1757 Benjamin Karlgaard    10    Brainerd                            19:23  4:57 
   24   4/5        77 1840 Anthony Berndt        10    Sartell-Cathedral                   19:44  5:18 
   25   3/5        76  991 Owen Gilbertson       8     Alexandria                          20:02  5:36 
   26  13/15       75 1762 Ethan Nash            9     Brainerd                            20:37  6:11 
   27   1/4        74 1910 Jacob Peterson        8     Willmar                             20:54  6:28 
   28   3/4        73 1888 Truman Kluempke       11    St. Cloud Tech                      20:54  6:28 
   29   5/5        72 1847 Jakob Navratil        12    Sartell-Cathedral                   21:30  7:04 
   30   5/6        71 1795 Logan Bredenberg      7     Fergus Falls                        21:43  7:17 
   31   4/4        70 1884 Joe Anderson          11    St. Cloud Tech                      22:09  7:43 
   32   4/5        69  993 Gabe Hoven            9     Alexandria                          22:16  7:50 
   33   6/6        68 1800 Jonathan Krava        7     Fergus Falls                        22:44  8:18 
   34  14/15       67 1746 Nathan Aanes          9     Brainerd                            22:55  8:29 
   35   2/4        66 1908 Timothy Halvorson     7     Willmar                             24:52 10:26 
   36   3/4        65 1906 Mateo Engan           8     Willmar                             24:56 10:30 
   37  15/15       64 1761 Nicholas Moore        10    Brainerd                            25:47 11:21 
        4/4        63 1911 Andrew Reller         8     Willmar                                         
        5/5        62  988 Cyler Coauette        8     Alexandria