Grand Forks, ND
10/3/2020











   

 
                            Grand Forks Invite
                              Grand Forks, ND
                              October 3, 2020
                         JUNIOR VARSITY BOYS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    34  Davies                        
========================================
  1      4  Liam Steidl                18:55.35 
  2      5  Jake Coulter               19:00.98 
  3      7  Adam Brachman              19:03.53 
  4      8  Alex Hovdenes              19:06.81 
  5     10  Nate Anderson              19:17.69 
  6   ( 14) Sam Lucht                  19:25.79 
  7   ( 19) Karter Witte               19:44.61 
  8   ( 20) Ryan Drummond              19:47.34 
  9   ( 21) Leighton Steidl            19:50.21 
 10   ( 31) Wil Roberts                20:28.23 

  2.    50  Red River                     
========================================
  1      2  Jake Jenkins               18:21.57 
  2      3  Eliot Schumacher           18:50.20 
  3      9  Elijah Dafoe               19:07.61 
  4     11  Matthew Evans              19:19.54 
  5     25  David Radke                19:59.94 
  6   ( 27) Om Panda                   20:06.04 
  7   ( 34) Abram Hall                 20:44.11 
  8   ( 45) Isaac Schall               21:28.13 
  9   ( 47) Kael Berberich             21:32.35 
 10   ( 50) Owen Reilly                21:54.28 

  3.    85  Fargo North                   
========================================
  1     12  Nathan Young               19:25.00 
  2     13  Finnegan Lynch             19:25.24 
  3     15  Jack Thiel                 19:27.27 
  4     22  Tyan Nordstrom             19:51.15 
  5     23  Lucas Rutten               19:54.18 
  6   ( 29) Jethro Nettum              20:20.21 
  7   ( 30) Evan Watkin                20:25.29 
  8   ( 33) Jordan Weston              20:41.90 

  4.   107  West Fargo Sheyenne           
========================================
  1      1  Justin Carlson             18:13.25 
  2      6  Isaiah Robles              19:02.79 
  3     17  Oliver Dietz               19:38.77 
  4     40  Jaxson McQuillian          21:09.29 
  5     43  Brody Black                21:18.60 
  6   ( 49) Austin Staffne             21:46.34 

  5.   141  Grand Forks Central           
========================================
  1     16  Preston Diederich          19:31.87 
  2     18  Avery Harsell              19:39.12 
  3     28  Hayden Mack                20:19.35 
  4     35  Torrey Westereng           20:45.65 
  5     44  Jaden Schwan               21:21.70 
  6   ( 54) Levi Dallum                22:51.57 
  7   ( 58) Bradley Salberg            23:54.39 

  6.   172  West Fargo                    
========================================
  1     24  James Selberg              19:58.88 
  2     26  Hayden Pritchard           20:00.38 
  3     32  Brady Wohl                 20:40.16 
  4     37  Cole Marinucci             21:01.30 
  5     53  Caden Willows              22:35.03 
  6   ( 59) Gage Kluth                 24:56.86 

  7.   239  Shanley                       
========================================
  1     38  Nate Krause                21:02.25 
  2     46  Garrison Miller            21:28.85 
  3     48  Ben Bjerke                 21:44.01 
  4     52  Scott Nester               22:34.11 
  5     55  Richard Bailly             23:05.59 
  6   ( 56) Joshua Messelt             23:25.62 
  7   ( 60) Jason Jiang                26:25.52 

  8.   240  Valley City                   
========================================
  1     36  Buddy Scherr               20:57.19 
  2     39  Owen Plagens               21:03.46 
  3     42  Evan Mielke                21:15.76 
  4     61  Ghost 1                    30:00.00 
  5     62  Ghost 2                    30:00.00 

  9.   272  Fargo South                   
========================================
  1     41  Brady Sivers               21:12.32 
  2     51  Parker Liedahl             22:12.35 
  3     57  Gunnar Moody               23:37.43 
  4     61  Ghost 1                    30:00.00 
  5     62  Ghost 2                    30:00.00 



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                           Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ============================== ======= ===== 
    1   1/6     397 Justin Carlson           12 West Fargo Sheyenne            18:13.3  5:52 
    2   1/10    286 Jake Jenkins             10 Red River                      18:21.6  5:55 
    3   2/10    297 Eliot Schumacher         12 Red River                      18:50.2  6:04 
    4   1/10    137 Liam Steidl              12 Davies                         18:55.4  6:06 
    5   2/10    124 Jake Coulter              9 Davies                         19:01.0  6:08 
    6   2/6     407 Isaiah Robles             9 West Fargo Sheyenne            19:02.8  6:08 
    7   3/10    123 Adam Brachman             9 Davies                         19:03.6  6:09 
    8   4/10    128 Alex Hovdenes             9 Davies                         19:06.9  6:10 
    9   3/10    281 Elijah Dafoe              8 Red River                      19:07.7  6:10 
   10   5/10    120 Nate Anderson             8 Davies                         19:17.7  6:13 
   11   4/10    284 Matthew Evans            10 Red River                      19:19.6  6:14 
   12   1/8     199 Nathan Young             12 Fargo North                    19:25.0  6:15 
   13   2/8     184 Finnegan Lynch           10 Fargo North                    19:25.3  6:16 
   14   6/10    130 Sam Lucht                12 Davies                         19:25.8  6:16 
   15   3/8     194 Jack Thiel               11 Fargo North                    19:27.3  6:16 
   16   1/7     246 Preston Diederich         9 Grand Forks Central            19:31.9  6:18 
   17   3/6     400 Oliver Dietz             11 West Fargo Sheyenne            19:38.8  6:20 
   18   2/7     248 Avery Harsell            11 Grand Forks Central            19:39.2  6:20 
   19   7/10    139 Karter Witte             12 Davies                         19:44.7  6:22 
   20   8/10    125 Ryan Drummond            11 Davies                         19:47.4  6:23 
   21   9/10    136 Leighton Steidl          10 Davies                         19:50.3  6:24 
   22   4/8     187 Tyan Nordstrom           10 Fargo North                    19:51.2  6:24 
   23   5/8     191 Lucas Rutten             10 Fargo North                    19:54.2  6:25 
   24   1/6     379 James Selberg            10 West Fargo                     19:58.9  6:26 
   25   5/10    291 David Radke               9 Red River                      20:00.0  6:27 
   26   2/6     376 Hayden Pritchard          9 West Fargo                     20:00.4  6:27 
   27   6/10    289 Om Panda                 12 Red River                      20:06.1  6:29 
   28   3/7     249 Hayden Mack              11 Grand Forks Central            20:19.4  6:33 
   29   6/8     186 Jethro Nettum             9 Fargo North                    20:20.3  6:33 
   30   7/8     195 Evan Watkin              11 Fargo North                    20:25.3  6:35 
   31  10/10    134 Wil Roberts              11 Davies                         20:28.3  6:36 
   32   3/6     383 Brady Wohl                9 West Fargo                     20:40.2  6:40 
   33   8/8     196 Jordan Weston             9 Fargo North                    20:41.9  6:40 
   34   7/10    285 Abram Hall               11 Red River                      20:44.2  6:41 
   35   4/7     258 Torrey Westereng         11 Grand Forks Central            20:45.7  6:41 
   36   1/3     353 Buddy Scherr             12 Valley City                    20:57.2  6:45 
   37   4/6     375 Cole Marinucci           12 West Fargo                     21:01.3  6:46 
   38   1/7     329 Nate Krause              11 Shanley                        21:02.3  6:47 
   39   2/3     352 Owen Plagens             12 Valley City                    21:03.5  6:47 
   40   4/6     405 Jaxson McQuillian        12 West Fargo Sheyenne            21:09.3  6:49 
   41   1/3     223 Brady Sivers              9 Fargo South                    21:12.4  6:50 
   42   3/3     349 Evan Mielke              11 Valley City                    21:15.8  6:51 
   43   5/6     396 Brody Black               9 West Fargo Sheyenne            21:18.6  6:52 
   44   5/7     256 Jaden Schwan              9 Grand Forks Central            21:21.7  6:53 
   45   8/10    295 Isaac Schall             11 Red River                      21:28.2  6:55 
   46   2/7     332 Garrison Miller          11 Shanley                        21:28.9  6:55 
   47   9/10    280 Kael Berberich            9 Red River                      21:32.4  6:56 
   48   3/7     322 Ben Bjerke                9 Shanley                        21:44.1  7:00 
   49   6/6     408 Austin Staffne            9 West Fargo Sheyenne            21:46.4  7:01 
   50  10/10    292 Owen Reilly              11 Red River                      21:54.3  7:04 
   51   2/3     219 Parker Liedahl           10 Fargo South                    22:12.4  7:09 
   52   4/7     333 Scott Nester              9 Shanley                        22:34.2  7:16 
   53   5/6     382 Caden Willows             9 West Fargo                     22:35.1  7:17 
   54   6/7     245 Levi Dallum              11 Grand Forks Central            22:51.6  7:22 
   55   5/7     321 Richard Bailly            9 Shanley                        23:05.6  7:26 
   56   6/7     331 Joshua Messelt            9 Shanley                        23:25.7  7:33 
   57   3/3     221 Gunnar Moody             11 Fargo South                    23:37.5  7:37 
   58   7/7     254 Bradley Salberg           9 Grand Forks Central            23:54.4  7:42 
   59   6/6     374 Gage Kluth                9 West Fargo                     24:56.9  8:02 
   60   7/7     328 Jason Jiang              11 Shanley                        26:25.6  8:31 

                            Grand Forks Invite
                              Grand Forks, ND
                              October 3, 2020
                 JUNIOR VARSITY BOYS / MEET SESSION 1 - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    31  Red River                     
========================================
  1      2  Jake Jenkins               18:21.57 
  2      3  Eliot Schumacher           18:50.20 
  3      5  Elijah Dafoe               19:07.61 
  4      6  Matthew Evans              19:19.54 
  5     15  David Radke                19:59.94 
  6   ( 16) Om Panda                   20:06.04 
  7   ( 21) Abram Hall                 20:44.11 
  8   ( 26) Isaac Schall               21:28.13 
  9   ( 27) Kael Berberich             21:32.35 
 10   ( 29) Owen Reilly                21:54.28 

  2.    51  Fargo North                   
========================================
  1      7  Nathan Young               19:25.00 
  2      8  Finnegan Lynch             19:25.24 
  3      9  Jack Thiel                 19:27.27 
  4     13  Tyan Nordstrom             19:51.15 
  5     14  Lucas Rutten               19:54.18 
  6   ( 18) Jethro Nettum              20:20.21 
  7   ( 19) Evan Watkin                20:25.29 
  8   ( 20) Jordan Weston              20:41.90 

  3.    63  West Fargo Sheyenne           
========================================
  1      1  Justin Carlson             18:13.25 
  2      4  Isaiah Robles              19:02.79 
  3     11  Oliver Dietz               19:38.77 
  4     23  Jaxson McQuillian          21:09.29 
  5     24  Brody Black                21:18.60 
  6   ( 28) Austin Staffne             21:46.34 

  4.    86  Grand Forks Central           
========================================
  1     10  Preston Diederich          19:31.87 
  2     12  Avery Harsell              19:39.12 
  3     17  Hayden Mack                20:19.35 
  4     22  Torrey Westereng           20:45.65 
  5     25  Jaden Schwan               21:21.70 
  6   ( 30) Levi Dallum                22:51.57 
  7   ( 31) Bradley Salberg            23:54.39 



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                           Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ============================== ======= ===== 
    1   1/6     397 Justin Carlson           12 West Fargo Sheyenne            18:13.3  5:52 
    2   1/10    286 Jake Jenkins             10 Red River                      18:21.6  5:55 
    3   2/10    297 Eliot Schumacher         12 Red River                      18:50.2  6:04 
    4   2/6     407 Isaiah Robles             9 West Fargo Sheyenne            19:02.8  6:08 
    5   3/10    281 Elijah Dafoe              8 Red River                      19:07.7  6:10 
    6   4/10    284 Matthew Evans            10 Red River                      19:19.6  6:14 
    7   1/8     199 Nathan Young             12 Fargo North                    19:25.0  6:15 
    8   2/8     184 Finnegan Lynch           10 Fargo North                    19:25.3  6:16 
    9   3/8     194 Jack Thiel               11 Fargo North                    19:27.3  6:16 
   10   1/7     246 Preston Diederich         9 Grand Forks Central            19:31.9  6:18 
   11   3/6     400 Oliver Dietz             11 West Fargo Sheyenne            19:38.8  6:20 
   12   2/7     248 Avery Harsell            11 Grand Forks Central            19:39.2  6:20 
   13   4/8     187 Tyan Nordstrom           10 Fargo North                    19:51.2  6:24 
   14   5/8     191 Lucas Rutten             10 Fargo North                    19:54.2  6:25 
   15   5/10    291 David Radke               9 Red River                      20:00.0  6:27 
   16   6/10    289 Om Panda                 12 Red River                      20:06.1  6:29 
   17   3/7     249 Hayden Mack              11 Grand Forks Central            20:19.4  6:33 
   18   6/8     186 Jethro Nettum             9 Fargo North                    20:20.3  6:33 
   19   7/8     195 Evan Watkin              11 Fargo North                    20:25.3  6:35 
   20   8/8     196 Jordan Weston             9 Fargo North                    20:41.9  6:40 
   21   7/10    285 Abram Hall               11 Red River                      20:44.2  6:41 
   22   4/7     258 Torrey Westereng         11 Grand Forks Central            20:45.7  6:41 
   23   4/6     405 Jaxson McQuillian        12 West Fargo Sheyenne            21:09.3  6:49 
   24   5/6     396 Brody Black               9 West Fargo Sheyenne            21:18.6  6:52 
   25   5/7     256 Jaden Schwan              9 Grand Forks Central            21:21.7  6:53 
   26   8/10    295 Isaac Schall             11 Red River                      21:28.2  6:55 
   27   9/10    280 Kael Berberich            9 Red River                      21:32.4  6:56 
   28   6/6     408 Austin Staffne            9 West Fargo Sheyenne            21:46.4  7:01 
   29  10/10    292 Owen Reilly              11 Red River                      21:54.3  7:04 
   30   6/7     245 Levi Dallum              11 Grand Forks Central            22:51.6  7:22 
   31   7/7     254 Bradley Salberg           9 Grand Forks Central            23:54.4  7:42 

                            Grand Forks Invite
                              Grand Forks, ND
                              October 3, 2020
                 JUNIOR VARSITY BOYS / MEET SESSION 2 - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    15  Davies                        
========================================
  1      1  Liam Steidl                18:55.35 
  2      2  Jake Coulter               19:00.98 
  3      3  Adam Brachman              19:03.53 
  4      4  Alex Hovdenes              19:06.81 
  5      5  Nate Anderson              19:17.69 
  6   (  6) Sam Lucht                  19:25.79 
  7   (  7) Karter Witte               19:44.61 
  8   (  8) Ryan Drummond              19:47.34 
  9   (  9) Leighton Steidl            19:50.21 
 10   ( 10) Wil Roberts                20:28.23 

  2.    65  Fargo South                   
========================================
  1     11  Brady Sivers               21:12.32 
  2     12  Parker Liedahl             22:12.35 
  3     13  Gunnar Moody               23:37.43 
  4     14  Ghost 1                    30:00.00 
  5     15  Ghost 2                    30:00.00 



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                           Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ============================== ======= ===== 
    1   1/10    137 Liam Steidl              12 Davies                         18:55.4  6:06 
    2   2/10    124 Jake Coulter              9 Davies                         19:01.0  6:08 
    3   3/10    123 Adam Brachman             9 Davies                         19:03.6  6:09 
    4   4/10    128 Alex Hovdenes             9 Davies                         19:06.9  6:10 
    5   5/10    120 Nate Anderson             8 Davies                         19:17.7  6:13 
    6   6/10    130 Sam Lucht                12 Davies                         19:25.8  6:16 
    7   7/10    139 Karter Witte             12 Davies                         19:44.7  6:22 
    8   8/10    125 Ryan Drummond            11 Davies                         19:47.4  6:23 
    9   9/10    136 Leighton Steidl          10 Davies                         19:50.3  6:24 
   10  10/10    134 Wil Roberts              11 Davies                         20:28.3  6:36 
   11   1/3     223 Brady Sivers              9 Fargo South                    21:12.4  6:50 
   12   2/3     219 Parker Liedahl           10 Fargo South                    22:12.4  7:09 
   13   3/3     221 Gunnar Moody             11 Fargo South                    23:37.5  7:37