Golden Valley, MN
3/1/2021











 
 
                      SECTION 6 - SKATE RESULTS - BOYS
                             Theodore Wirth Park
                          03/01/21 - 3.5 Kilometers
 
 Place Bib  Name                    Grade Team                Classic  Skate   Both      Poi State    
 ===== ==== ======================= ===== =================== ======== ======= ========= === ===== 
     1    9 Roger Anderson             12 Armstrong            9:19     8:21.2   17:40.2 100 TEAM  
     2    6 Colin Freed                12 Wayzata              9:30     8:18.3   17:48.3  99 TEAM  
     3    2 Daniel McCollor             9 Wayzata             10:26     9:07.8   19:33.8  98 TEAM  
     4   33 Miles Miner                 9 Orono               10:14     9:27.3   19:41.3  97 IND   
     5   10 Noah Kaster                11 Wayzata             10:36     9:07.2   19:43.2  96 TEAM  
     6    5 Noah Breker                10 Armstrong           10:33     9:12.1   19:45.1  95 TEAM  
     7   13 Alex Omodt                 10 Armstrong           10:59     9:04.0   20:03.0  94 TEAM  
     8   17 Leif Sicora                12 Armstrong           10:41     9:30.6   20:11.6  93 TEAM  
     9   14 Brenden Hyvare             10 Wayzata             10:48     9:28.1   20:16.1  92 TEAM  
    10   12 Danny Walsh                12 St Louis Park       10:52     9:24.5   20:16.5  91 IND   
    11    8 Max Gohman                 12 St Louis Park       11:00     9:25.4   20:25.4  90 IND   
    12   16 Danny Shope                11 St Louis Park       10:55     9:39.5   20:34.5  89 IND   
    13   21 Thomas Whitehouse          11 Armstrong           11:09     9:25.7   20:34.7  88 TEAM  
    14   25 Boden Sundell               9 Armstrong           11:08     9:28.2   20:36.2  87 TEAM  
    15   22 Preston Langland           12 Wayzata             11:17     9:25.5   20:42.5  86 TEAM  
    16   34 Lance Nemecek              11 Mound Westonka      10:53     9:49.8   20:42.8  85 IND   
    17   11 Simon White                11 Hopkins             10:54     9:53.9   20:47.9  84 IND   
    18   18 Luke Jenneke               10 Wayzata             11:08     9:45.8   20:53.8  83 TEAM  
    19   29 Angelo Fiataruolo          11 Orono               11:10     9:46.3   20:56.3  82       
    20    1 Owen Hansmann              12 Armstrong           11:20     9:44.2   21:04.2  81 TEAM  
    21   20 Tait Myers                 11 St Louis Park       11:21     9:44.4   21:05.4  80       
    22    7 Eyob Yore                   7 Hopkins             11:21     9:54.4   21:15.4  79       
    23   19 Trent Hunwardsen           12 Hopkins             11:17    10:04.8   21:21.8  78       
    24   31 Joshua Goh                 11 Breck               11:08    10:13.8   21:21.8  77       
    25   15 John Struyk                11 Hopkins             11:32     9:51.2   21:23.2  76       
    26   23 Liam Urbanowicz             9 Hopkins             11:29    10:03.7   21:32.7  75       
    27    3 Seth Kristal               11 Hopkins             11:20    10:14.2   21:34.2  74       
    28   37 Braden Kavanaugh           12 Orono               11:44     9:59.1   21:43.1  73       
    29   26 Fergus Kragenbring         10 Wayzata             12:04     9:42.2   21:46.2  72 TEAM  
    30    4 Thomas Shope                9 St Louis Park       11:37    10:14.1   21:51.1  71       
    31   24 Josh Krueger               12 St Louis Park       11:29    10:33.6   22:02.6  70       
    32   42 Nolan Hanson               12 Mound Westonka      12:00    10:41.9   22:41.9  69       
    33   38 Max Epsky                  11 Mound Westonka      12:09    10:47.4   22:56.4  68       
    34   28 Nolan Crump                 9 St Louis Park       12:29    10:45.9   23:14.9  67       
    35   59 William West               12 Cooper              12:33    10:42.3   23:15.3  66       
    36   35 Harris Gulbransen          10 Breck               12:46    10:38.7   23:24.7  65       
    37   46 Roman Fenzl                12 Mound Westonka      12:21    11:09.0   23:30.0  64       
    38   61 Will Peterson              11 Benilde St Margaret 12:10    11:20.7   23:30.7  63       
    39   30 Josh Engesser              11 Mound Westonka      12:42    10:52.3   23:34.3  62       
    40   39 Ben Drysdale               12 Breck               12:26    11:21.1   23:47.1  61       
    41   65 Max Melancon               10 Benilde St Margaret 12:31    11:16.9   23:47.9  60       
    42   57 Knute Sellke               11 Benilde St Margaret 12:47    11:02.0   23:49.0  59       
    43   32 Grant Nelson               11 Heritage            12:25    11:32.9   23:57.9  58       
    44   36 Henry Hakanson             12 Heritage            12:42    11:37.0   24:19.0  57       
    45   50 Haakon Erdahl              11 Mound Westonka      13:28    10:54.4   24:22.4  56       
    46   43 Sawyer Garrison            11 Breck               13:13    11:13.3   24:26.3  55       
    47   41 Ben Masica                  8 Orono               13:11    11:20.3   24:31.3  54       
    48   27 Oscar Tix                   9 Hopkins             13:13    11:26.0   24:39.0  53       
    49   47 Maverick Pink              11 Breck               13:10    11:29.4   24:39.4  52       
    50   44 Levi Miller                10 Heritage            13:18    11:39.1   24:57.1  51       
    51   55 Jackson Garrison            9 Breck               13:20    12:03.6   25:23.6  50       
    52   54 Ashton Demmer              10 Mound Westonka      13:47    11:58.9   25:45.9  49       
    53   48 Griffin Tschacher           8 Heritage            13:04    12:45.0   25:49.0  48       
    54   51 Will Murphy                12 Breck               13:25    12:30.1   25:55.1  47       
    55   52 Matthew Steil              11 Heritage            13:31    12:30.3   26:01.3  46       
    56   73 Andrew Wolfson             11 Benilde St Margaret 14:27    12:26.9   26:53.9  45       
    57   60 Josh Sabin                 11 Henry               14:03    12:55.9   26:58.9  44       
    58   56 Zach Brose                  9 Heritage            14:03    13:06.0   27:09.0  43       
    59   45 Gabe Hallen                 7 Orono               14:32    12:41.7   27:13.7  42       
    60   64 John Clifton               11 Henry               14:35    12:57.3   27:32.3  41       
    61   67 Arlo Hollander             10 Cooper              14:39    13:04.4   27:43.4  40       
    62   81 Dmitri Houle               12 Benilde St Margaret 15:36    12:07.7   27:43.7  39       
    63   63 Magnus Korstad             11 Cooper              15:07    12:36.8   27:43.8  38       
    64   77 Kent Gerads                10 Benilde St Margaret 14:38    13:12.3   27:50.3  37       
    65   49 Cooper Munsch               7 Orono               14:59    13:44.8   28:43.8  36       
    66   58 Oskar Alexander            10 Blake               15:41    13:18.3   28:59.3  35       
    67   40 Joshua Johnson             12 Heritage            15:22    13:37.5   28:59.5  34       
    68   68 Henry Mrotz                 8 Henry               16:19    13:35.8   29:54.8  33       
    69   69 Anders Peterson            12 Benilde St Margaret 16:21    14:08.1   30:29.1  32       
    70   62 Jacksonn Evans              9 Blake               14:29    16:16.5   30:45.5  31       
    3/01/2021  5:48PM


*State qualifiers listed on right either as team name or individual. 
 results by Mtec Results        results posted at:  www.mtecresults.com