Detroit Lakes, MN
9/9/2021











               Detroit Lakes Invitational Cross Country Meet
                             Detroit Lakes, MN
                             September 9, 2021
                         JUNIOR HIGH BOYS - 3200m
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    27  Discovery                 (  13:02.8  1:05:13.7   0:19.3)
========================================
  1      2  Kyle Jahner                     12:52.6
  2      3  Carson Bumgarner                12:55.8
  3      5  Jakin Miller                    13:02.6
  4      8  Matty Soderholm                 13:10.8
  5      9  Tyler Jahner                    13:11.9
  6   ( 12) Ty Larson                       13:35.7
  7   ( 13) Jackson Dutcher                 13:37.5

  2.    54  West Fargo                (  13:40.1  1:08:20.5   1:51.2)
========================================
  1      1  Haakon Seymour                  12:37.3
  2      6  Jake Stegman                    13:08.7
  3     14  Brennen Krenz                   14:02.3
  4     15  Zane Smith                      14:03.7
  5     18  Dawson Nehring                  14:28.5
  6   ( 21) Rory Senger                     14:53.9
  7   ( 37) Austin Norton                   17:01.4

  3.    79  Kindred                   (  14:13.2  1:11:06.0   2:12.0)
========================================
  1      7  Carson Gette                    13:09.8
  2     11  Cade Westby                     13:22.3
  3     17  Tyler Gronwold                  14:18.7
  4     20  Braydon Roberts                 14:53.4
  5     24  Noach Swenson                   15:21.8
  6   ( 30) Aden Oestreich                  16:05.8
  7   ( 34) Keaton Sauvageau                16:25.8

  4.   109  Thief River Falls         (  15:05.0  1:15:25.0   3:42.6)
========================================
  1      4  Collin MacLean                  12:59.5
  2     19  Lincoln Davis                   14:32.3
  3     22  Wyatt Novak                     15:12.8
  4     29  Jack Dodson                     15:58.3
  5     35  Dylan Lane                      16:42.1
  6   ( 38) Allen Smith                     17:31.7

  5.   110  Fergus Falls              (  14:54.4  1:14:31.6   2:54.6)
========================================
  1     10  Kadyn Zender                    13:16.5
  2     16  Nolan Felstul                   14:05.6
  3     26  Ethan Strande                   15:26.0
  4     27  Brody Nelson                    15:32.4
  5     31  Samuel Rasmussen                16:11.1
  6   ( 33) Trygvie Ronnevik                16:12.6
  7   ( 36) Noah Frank                      17:00.2

  6.   147  Pelican Rapids            (  16:30.0  1:22:29.7   4:43.3)
========================================
  1     23  Josiah Banton                   15:15.7
  2     25  Easton Munick                   15:24.8
  3     28  Peyton Borgen                   15:38.4
  4     32  Philip Kleinschmidt             16:11.8
  5     39  Nicholas Rockstead              19:59.0



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/12   1634 Haakon Seymour            8 West Fargo                12:37.3  6:21 
    2   1/18   1368 Kyle Jahner               7 Discovery                 12:52.6  6:29 
    3   2/18   1362 Carson Bumgarner          7 Discovery                 12:55.8  6:31 
    4   1/6    1611 Collin MacLean            6 Thief River Falls         12:59.5  6:33 
    5   3/18   1374 Jakin Miller              6 Discovery                 13:02.6  6:34 
    6   2/12   1637 Jake Stegman              8 West Fargo                13:08.7  6:37 
    7   1/8    1535 Carson Gette              8 Kindred                   13:09.8  6:38 
    8   4/18   1377 Matty Soderholm           7 Discovery                 13:10.8  6:38 
    9   5/18   1369 Tyler Jahner              6 Discovery                 13:11.9  6:39 
   10   1/12   1509 Kadyn Zender              7 Fergus Falls              13:16.5  6:41 
   11   2/8    1552 Cade Westby               7 Kindred                   13:22.3  6:44 
   12   1/1    1564 Hunter Harman             8 Lake Park-Audubon         13:28.8  6:47 
   13   6/18   1372 Ty Larson                 7 Discovery                 13:35.7  6:51 
   14   7/18   1364 Jackson Dutcher           8 Discovery                 13:37.5  6:52 
   15   3/12   1627 Brennen Krenz             7 West Fargo                14:02.3  7:04 
   16   4/12   1635 Zane Smith                8 West Fargo                14:03.7  7:05 
   17   2/12   1481 Nolan Felstul             7 Fergus Falls              14:05.6  7:06 
   18   1/3     640 Peyton Maleka             8 Detroit Lakes             14:09.6  7:08 
   19   8/18   1363 Keaton Dummer             7 Discovery                 14:13.8  7:10 
   20   3/8    1536 Tyler Gronwold            7 Kindred                   14:18.7  7:12 
   21   5/12   1631 Dawson Nehring            8 West Fargo                14:28.5  7:17 
   22   2/6    1607 Lincoln Davis             7 Thief River Falls         14:32.3  7:19 
   23   1/1    1657 Tyden Schaefer            8 Frazee                    14:33.7  7:20 
   24   9/18   1376 Donovan Rousu             7 Discovery                 14:45.4  7:26 
   25   4/8    1545 Braydon Roberts           7 Kindred                   14:53.4  7:30 
   26   6/12   1633 Rory Senger               8 West Fargo                14:53.9  7:30 
   27  10/18   1373 Brock Manderschied        6 Discovery                 15:11.9  7:39 
   28   3/6    1614 Wyatt Novak               6 Thief River Falls         15:12.8  7:40 
   29  11/18   1378 Christian Trunnell        6 Discovery                 15:13.1  7:40 
   30   1/5    1580 Josiah Banton             8 Pelican Rapids            15:15.7  7:41 
   31   5/8    1550 Noach Swenson             7 Kindred                   15:21.8  7:44 
   32   2/5    1589 Easton Munick             8 Pelican Rapids            15:24.8  7:46 
   33   3/12   1503 Ethan Strande             7 Fergus Falls              15:26.0  7:46 
   34   1/2    1456 Rylan Slack               9 East Grand Forks          15:30.5  7:48 
   35   2/2    1394 Chayse Hicks              8 East Grand Forks          15:31.2  7:49 
   36   2/3     800 Owen Sieve                7 Detroit Lakes             15:31.8  7:49 
   37   4/12   1491 Brody Nelson              7 Fergus Falls              15:32.4  7:49 
   38   3/5    1581 Peyton Borgen             7 Pelican Rapids            15:38.4  7:52 
   39  12/18   1365 Thomas Dutcher            7 Discovery                 15:39.1  7:53 
   40  13/18   1375 Hudsen Nyberg             8 Discovery                 15:41.5  7:54 
   41   4/6    1608 Jack Dodson               7 Thief River Falls         15:58.3  8:02 
   42   6/8    1542 Aden Oestreich            7 Kindred                   16:05.8  8:06 
   43   5/12   1493 Samuel Rasmussen          7 Fergus Falls              16:11.1  8:09 
   44   4/5    1584 Philip Kleinschmidt       7 Pelican Rapids            16:11.8  8:09 
   45   6/12   1497 Trygvie Ronnevik          7 Fergus Falls              16:12.6  8:10 
   46  14/18   1367 Briggs Hochhalter         6 Discovery                 16:24.3  8:15 
   47   7/8    1546 Keaton Sauvageau          8 Kindred                   16:25.8  8:16 
   48   5/6    1610 Dylan Lane                6 Thief River Falls         16:42.1  8:24 
   49   3/3     799 Christian Roy             7 Detroit Lakes             16:48.5  8:28 
   50   7/12   1482 Noah Frank                7 Fergus Falls              17:00.2  8:34 
   51   7/12   1632 Austin Norton             7 West Fargo                17:01.4  8:34 
   52   8/12   1629 Oliver Lemke              7 West Fargo                17:02.9  8:35 
   53   9/12   1628 Hayden Kuhn               7 West Fargo                17:20.4  8:44 
   54   6/6    1616 Allen Smith               6 Thief River Falls         17:31.7  8:49 
   55  15/18   1366 Sigfried Henrich          7 Discovery                 17:42.6  8:55 
   56   8/12   1494 Emmett Rogness            8 Fergus Falls              18:01.0  9:04 
   57  16/18   1379 Connor Zirbes             6 Discovery                 18:04.5  9:06 
   58  10/12   1626 Austyn Gramm              7 West Fargo                18:20.5  9:14 
   59   9/12   1475 Riley Anderson            7 Fergus Falls              18:32.2  9:20 
   60  10/12   1484 Tyler Heruth              7 Fergus Falls              18:48.5  9:28 
   61  17/18   1371 Lucas Klimek              6 Discovery                 18:49.0  9:28 
   62  11/12   1636 Henry Staehr              8 West Fargo                19:10.2  9:39 
   63  18/18   1361 Mayisen Bucio             8 Discovery                 19:13.0  9:40 
   64   5/5    1592 Nicholas Rockstead        7 Pelican Rapids            19:59.0 10:03 
   65  12/12   1630 Landon Myrold             7 West Fargo                20:28.8 10:18 
   66  11/12   1485 Ty Lewis                  8 Fergus Falls              20:46.6 10:27 
   67  12/12   1496 Elias Ronnevik            7 Fergus Falls              20:57.3 10:33 
   68   8/8    1539 Henry Kuznia              7 Kindred                   21:30.8 10:50