Fergus Falls, MN
9/27/2018











                John Hermes Invitational Cross Country Meet
                             Fergus Falls, MN
                            September 27, 2018
                         JUNIOR HIGH GIRLS - 3200m
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR HIGH GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    15  Alexandria                (  13:20.7  1:06:43.5   0:32.3)
========================================
  1      1  Giselle Jahner                  13:03.7
  2      2  Elena Fuglestad                 13:14.6
  3      3  Hadley Thul                     13:15.3
  4      4  Catherine Neumann               13:33.9
  5      5  Greta Oldenkamp                 13:36.0
  6   (  7) Brynn Kosters                   13:48.6
  7   ( 13) Brynn Cross                     14:17.7

  2.    68  Cheney Middle School      (  14:23.7  1:11:58.5   1:36.0)
========================================
  1      6  Alyssa Smith                    13:44.5
  2     10  Jordan Knudsvig                 14:07.8
  3     14  Hannah Shern                    14:18.7
  4     15  Delia Osland                    14:27.0
  5     23  Layla Ackerman                  15:20.5
  6   ( 24) Mallory Docktor                 15:29.1
  7   ( 28) Courtney Docktor                15:57.1

  3.    76  West Central Area School  (  14:38.0  1:13:10.0   2:06.6)
========================================
  1      8  Magdalene Olson                 13:57.4
  2     11  Sydney Ulrich                   14:12.8
  3     12  Taylor Bennett                  14:17.7
  4     16  Alexa Blume                     14:38.1
  5     29  Maci Robinson                   16:04.0
  6   ( 30) Brooklyn Runge                  16:04.6

  4.   103  Fergus Falls              (  15:25.0  1:17:04.6   3:41.3)
========================================
  1      9  Karolyn Papon                   14:07.3
  2     17  Naomi Dummer                    14:38.8
  3     19  Rebecca Schindler               14:52.9
  4     25  Kayley Reitmeier                15:37.0
  5     33  Mariah Fults                    17:48.6
  6   ( 35) Sydney Fiedler                  18:18.7
  7   ( 37) Miah Schmidt                    19:33.7

  5.   130  Breckenridge/wahpeton     (  15:55.7  1:19:38.1   2:16.5)
========================================
  1     20  Hailie Bruce                    14:58.3
  2     21  Ashlyn Haire                    14:58.5
  3     26  Kinsey Pedersen                 15:39.2
  4     31  Lilly Beyer                     16:47.3
  5     32  Lainey Mammenga                 17:14.8
  6   ( 34) Sidney Gilbertson               17:51.6
  7   ( 36) Alison Hoerer                   18:24.4

  6.   144  Liberty Middle School     (  17:38.0  1:28:10.0   7:26.0)
========================================
  1     18  Taylor Lang                     14:52.3
  2     22  Grace Baltes                    15:15.3
  3     27  Lindsey Suess                   15:45.0
  4     38  Isabella Perez                  19:59.1
  5     39  Marianna Gaalswyk               22:18.3



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR HIGH GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/27    124 Giselle Jahner            8 Alexandria                13:03.7  6:35 
    2   2/27    114 Elena Fuglestad           8 Alexandria                13:14.6  6:40 
    3   3/27    147 Hadley Thul               6 Alexandria                13:15.3  6:40 
    4   4/27    137 Catherine Neumann         8 Alexandria                13:33.9  6:50 
    5   5/27    140 Greta Oldenkamp           7 Alexandria                13:36.0  6:51 
    6   1/17    234 Alyssa Smith              7 Cheney Middle School      13:44.5  6:55 
    7   6/27    131 Brynn Kosters             8 Alexandria                13:48.6  6:57 
    8   1/6     507 Magdalene Olson           7 West Central Area School  13:57.4  7:02 
    9   1/10    325 Karolyn Papon             8 Fergus Falls              14:07.3  7:07 
   10   2/17    225 Jordan Knudsvig           8 Cheney Middle School      14:07.8  7:07 
   11   2/6     512 Sydney Ulrich             7 West Central Area School  14:12.8  7:09 
   12   3/6     498 Taylor Bennett            7 West Central Area School  14:17.7  7:12 
   13   7/27    108 Brynn Cross               7 Alexandria                14:17.7  7:12 
   14   3/17    233 Hannah Shern              7 Cheney Middle School      14:18.7  7:12 
   15   8/27    141 Lydia Oldenkamp           6 Alexandria                14:19.9  7:13 
   16   4/17    230 Delia Osland              7 Cheney Middle School      14:27.0  7:17 
   17   9/27    116 Hadyn Halverson           8 Alexandria                14:28.6  7:17 
   18   4/6     500 Alexa Blume               7 West Central Area School  14:38.1  7:22 
   19   2/10    315 Naomi Dummer              7 Fergus Falls              14:38.8  7:22 
   20  10/27    128 Hailey Klimek             8 Alexandria                14:47.2  7:27 
   21   1/4     400 Riley Becker              6 Little Falls              14:49.7  7:28 
   22   1/5     923 Taylor Lang               7 Liberty Middle School     14:52.3  7:29 
   23   3/10    330 Rebecca Schindler         8 Fergus Falls              14:52.9  7:30 
   24   1/9     167 Hailie Bruce              7 Breckenridge/wahpeton     14:58.3  7:32 
   25   2/9     830 Ashlyn Haire              7 Breckenridge/wahpeton     14:58.5  7:32 
   26  11/27    115 Maia Fuglestad            6 Alexandria                14:59.3  7:33 
   27  12/27    139 Bobbi Nichols             6 Alexandria                15:00.4  7:33 
   28   1/4     363 Molly Turkott             7 Frazee                    15:03.2  7:35 
   29  13/27    119 Emma Hochhalter           8 Alexandria                15:07.6  7:37 
   30  14/27    138 Emma Neumann              6 Alexandria                15:08.0  7:37 
   31   1/4     436 Trinity Covington         8 Perham                    15:10.9  7:39 
   32  15/27    120 Madeline Hochhalter       7 Alexandria                15:11.7  7:39 
   33  16/27    127 Alexus Klimek             8 Alexandria                15:14.0  7:40 
   34  17/27    122 Lauren Huber              8 Alexandria                15:14.0  7:40 
   35   2/5     902 Grace Baltes              7 Liberty Middle School     15:15.3  7:41 
   36  18/27    126 Makenna Kleven            6 Alexandria                15:16.7  7:41 
   37  19/27    102 Teresa Bitzen             8 Alexandria                15:18.2  7:42 
   38   5/17    218 Layla Ackerman            8 Cheney Middle School      15:20.5  7:43 
   39   6/17    222 Mallory Docktor           8 Cheney Middle School      15:29.1  7:48 
   40   4/10    326 Kayley Reitmeier          7 Fergus Falls              15:37.0  7:52 
   41   2/4     434 Madison Brink             8 Perham                    15:37.6  7:52 
   42   3/9    2154 Kinsey Pedersen           8 Breckenridge/wahpeton     15:39.2  7:53 
   43   3/5     935 Lindsey Suess             7 Liberty Middle School     15:45.0  7:56 
   44  20/27    132 Alison Krasky             6 Alexandria                15:46.8  7:57 
   45  21/27    105 Makenna Botten            8 Alexandria                15:47.2  7:57 
   46  22/27     99 Jenna Bartosiekski        6 Alexandria                15:48.7  7:58 
   47  23/27    146 Taylor Swedberg           6 Alexandria                15:54.9  8:01 
   48   7/17    221 Courtney Docktor          7 Cheney Middle School      15:57.1  8:02 
   49  24/27    123 Taylor Huber              8 Alexandria                15:59.5  8:03 
   50  25/27    110 Christina Dahlseng        7 Alexandria                16:01.2  8:04 
   51   1/1     208 Kiatta Korkowski          7 Brandon-Evansville        16:02.4  8:04 
   52   8/17    219 Lucia Attendaye           7 Cheney Middle School      16:03.3  8:05 
   53   5/6     509 Maci Robinson             7 West Central Area School  16:04.0  8:05 
   54   6/6     510 Brooklyn Runge            7 West Central Area School  16:04.6  8:06 
   55   2/4     362 Tevia Sannes-Venhuize     8 Frazee                    16:05.3  8:06 
   56   3/4     356 Shantel Davis             8 Frazee                    16:07.2  8:07 
   57   9/17    229 Ella Nelson               7 Cheney Middle School      16:12.6  8:10 
   58   2/4     401 Isabelle Segler           7 Little Falls              16:17.0  8:12 
   59  10/17    224 McKynlea Kitsch           7 Cheney Middle School      16:26.2  8:16 
   60   3/4     402 Violet Swisher            7 Little Falls              16:38.0  8:22 
   61   4/9     160 Lilly Beyer               8 Breckenridge/wahpeton     16:47.3  8:27 
   62  11/17    226 Kaitlin Langstaff         7 Cheney Middle School      16:52.4  8:30 
   63   1/2     253 Mia Hanson                7 Detroit Lakes             16:59.6  8:33 
   64   5/9    1260 Lainey Mammenga           7 Breckenridge/wahpeton     17:14.8  8:41 
   65   3/4     430 Lily Aakre                8 Perham                    17:18.7  8:43 
   66   4/4     391 Gracie Johnson            8 Little Falls              17:22.7  8:45 
   67  12/17    231 Fatima Ridwan             7 Cheney Middle School      17:34.9  8:51 
   68   4/4     441 Nevaeh Lysne              8 Perham                    17:42.6  8:55 
   69  13/17    236 Kelsa Steiner             8 Cheney Middle School      17:47.2  8:57 
   70   5/10    318 Mariah Fults              8 Fergus Falls              17:48.6  8:58 
   71   6/9     187 Sidney Gilbertson         7 Breckenridge/wahpeton     17:51.6  8:59 
   72  26/27    130 Katherine Korynta         6 Alexandria                18:14.8  9:11 
   73   6/10    316 Sydney Fiedler            7 Fergus Falls              18:18.7  9:13 
   74   7/9     831 Alison Hoerer             8 Breckenridge/wahpeton     18:24.4  9:16 
   75   4/4     357 Olivia Eckre              7 Frazee                    18:56.3  9:32 
   76  27/27    145 Mattie Scholten           8 Alexandria                19:00.4  9:34 
   77  14/17    232 Enslie Schwan             7 Cheney Middle School      19:32.5  9:50 
   78   7/10    331 Miah Schmidt              8 Fergus Falls              19:33.7  9:51 
   79  15/17    235 Jayda Smith               8 Cheney Middle School      19:42.9  9:55 
   80   4/5     665 Isabella Perez            7 Liberty Middle School     19:59.1 10:04 
   81   2/2     263 Natalie Malhum            7 Detroit Lakes             20:12.9 10:10 
   82   8/9    2159 Jenn Seibold              7 Breckenridge/wahpeton     21:25.2 10:47 
   83   8/10    322 Kate Heikes               7 Fergus Falls              21:35.1 10:52 
   84   9/10    328 Phoenix Williams          8 Fergus Falls              21:56.3 11:02 
   85  16/17    228 Christiana Mehn           7 Cheney Middle School      22:01.4 11:05 
   86  17/17    237 Iliana Vogt               7 Cheney Middle School      22:01.4 11:05 
   87   5/5     911 Marianna Gaalswyk         8 Liberty Middle School     22:18.3 11:14 
   88   9/9    2155 Elise Picken              8 Breckenridge/wahpeton     22:41.2 11:25 
   89  10/10    323 Maggie Heikes             8 Fergus Falls              28:01.7 14:06