Fergus Falls, MN
9/27/2018











                John Hermes Invitational Cross Country Meet
                             Fergus Falls, MN
                            September 27, 2018
                         JUNIOR VARSITY BOYS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    27  Detroit Lakes             (  19:23.1  1:36:55.5   0:29.8)
========================================
  1      2  Clint Andresen                  19:07.4
  2      3  Sam Fegely                      19:10.5
  3      5  Sam Spry                        19:26.5
  4      8  John Bergum                     19:33.9
  5      9  Ryan Bergum                     19:37.2
  6   ( 12) Cole Weber                      19:52.2
  7   ( 16) Jackson Zurn                    20:09.4

  2.    49  Alexandria                (  19:44.1  1:38:40.1   0:34.1)
========================================
  1      4  Joseph Carlson                  19:25.6
  2      7  Bennett Wirth                   19:32.2
  3     11  Joel Brault                     19:49.4
  4     13  Matthew Johnson                 19:53.2
  5     14  Christian Fleming               19:59.7
  6   ( 15) Cameron Hochsprung              20:08.8
  7   ( 20) Bryce Kraker                    20:40.5

  3.    52  Perham                    (  19:42.7  1:38:33.2   1:51.6)
========================================
  1      1  Tesfaye Young                   18:41.9
  2      6  Jack Anderson                   19:27.2
  3     10  Drew Birkeland                  19:41.2
  4     17  Carter Aakre                    20:09.4
  5     18  Caden Bormann                   20:33.5
  6   ( 26) Bryan Bohn                      21:22.4
  7   ( 30) Jackson O'Boyle                 21:53.7

  4.   141  West Fargo Sheyenne       (  21:46.5  1:48:52.3   3:01.5)
========================================
  1     19  Nick Benson                     20:33.6
  2     24  Carson Bosse                    21:05.2
  3     29  Michael Toy                     21:41.8
  4     31  Josh Kramer                     21:56.6
  5     38  Oliver Dietz                    23:35.1
  6   ( 40) Jaxson McQuillan                24:28.2
  7   ( 43) Kaleb Finley                    26:08.4

  5.   150  Breckenridge/wahpeton     (  21:54.9  1:49:34.5   2:14.6)
========================================
  1     21  Andrew Hanson                   20:51.7
  2     27  Levi Prochnow                   21:34.0
  3     32  Logan Mammenga                  22:01.2
  4     33  Payton Green                    22:01.3
  5     37  Jayden Wiertzema                23:06.3
  6   ( 41) James Finkral                   24:45.3
  7   ( 46) Hayden Erdman                   29:40.7

  6.   156  Frazee                    (  22:05.6  1:50:28.0   1:47.7)
========================================
  1     23  Seth Isola                      21:00.3
  2     28  Jaden Schaefer                  21:40.1
  3     34  Colby Erickson                  22:24.7
  4     35  Skylure Lehman                  22:34.9
  5     36  Henry Kellerhuis                22:48.0

  7.   172  Fergus Falls              (  23:24.2  1:57:01.0   5:16.3)
========================================
  1     22  Mason Olson                     20:54.0
  2     25  Jordan Lee                      21:20.3
  3     39  Tucker Rowlan                   23:48.4
  4     42  Jacob Spangler                  24:48.0
  5     44  Jeremiah Nord                   26:10.3
  6   ( 45) Noah Johnson                    28:19.1



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/13    496 Tesfaye Young             8 Perham                    18:41.9  6:02 
    2   1/19    274 Clint Andresen            9 Detroit Lakes             19:07.4  6:10 
    3   2/19    283 Sam Fegely               11 Detroit Lakes             19:10.5  6:11 
    4   1/14    155 Joseph Carlson           11 Alexandria                19:25.6  6:16 
    5   3/19    305 Sam Spry                 12 Detroit Lakes             19:26.5  6:16 
    6   2/13    460 Jack Anderson            11 Perham                    19:27.2  6:16 
    7   2/14    205 Bennett Wirth            10 Alexandria                19:32.2  6:18 
    8   4/19    276 John Bergum              10 Detroit Lakes             19:33.9  6:18 
    9   5/19    277 Ryan Bergum              10 Detroit Lakes             19:37.2  6:19 
   10   3/13    467 Drew Birkeland           11 Perham                    19:41.2  6:21 
   11   3/14    153 Joel Brault               9 Alexandria                19:49.4  6:23 
   12   6/19    312 Cole Weber                9 Detroit Lakes             19:52.2  6:24 
   13   4/14    173 Matthew Johnson           9 Alexandria                19:53.2  6:25 
   14   5/14    164 Christian Fleming        10 Alexandria                19:59.7  6:27 
   15   1/3     524 Hunter Mickelson         12 West Central Area School  20:04.1  6:28 
   16   6/14    171 Cameron Hochsprung       10 Alexandria                20:08.8  6:30 
   17   7/19    313 Jackson Zurn              9 Detroit Lakes             20:09.4  6:30 
   18   4/13    457 Carter Aakre             11 Perham                    20:09.4  6:30 
   19   8/19    286 John Hausten             11 Detroit Lakes             20:32.5  6:37 
   20   5/13    469 Caden Bormann            11 Perham                    20:33.5  6:38 
   21   1/8     556 Nick Benson              10 West Fargo Sheyenne       20:33.6  6:38 
   22   9/19    309 Jacob Trout              10 Detroit Lakes             20:33.8  6:38 
   23   7/14    178 Bryce Kraker             10 Alexandria                20:40.5  6:40 
   24  10/19    296 Josh Noll                12 Detroit Lakes             20:41.9  6:40 
   25   1/2     214 Logan Froemming           8 Brandon-Evansville        20:43.6  6:41 
   26  11/19    287 Tyrell Heck              12 Detroit Lakes             20:47.8  6:42 
   27   1/7     658 Andrew Hanson            10 Breckenridge/wahpeton     20:51.7  6:43 
   28   8/14    170 Nathan Halstead          10 Alexandria                20:52.4  6:44 
   29   1/6     347 Mason Olson              10 Fergus Falls              20:54.0  6:44 
   30   2/3     531 Shad Swanson              9 West Central Area School  20:58.9  6:46 
   31   1/5     373 Seth Isola               11 Frazee                    21:00.3  6:46 
   32   2/8     558 Carson Bosse             10 West Fargo Sheyenne       21:05.2  6:48 
   33  12/19    289 Mason Hemar              10 Detroit Lakes             21:09.5  6:49 
   34   2/6     339 Jordan Lee                9 Fergus Falls              21:20.3  6:53 
   35   6/13    468 Bryan Bohn                9 Perham                    21:22.4  6:53 
   36   9/14    172 Noah Huss                12 Alexandria                21:31.7  6:56 
   37   2/7     662 Levi Prochnow            11 Breckenridge/wahpeton     21:34.0  6:57 
   38  13/19    306 Ben Stearns              12 Detroit Lakes             21:37.3  6:58 
   39   1/3     427 Mason Petrowitz           9 Little Falls              21:38.6  6:58 
   40   2/2     215 Blake Merritt            11 Brandon-Evansville        21:38.8  6:59 
   41   2/5     382 Jaden Schaefer           11 Frazee                    21:40.1  6:59 
   42   3/8     574 Michael Toy              10 West Fargo Sheyenne       21:41.8  6:59 
   43  10/14    198 Wyatt Snitker            11 Alexandria                21:49.4  7:02 
   44   7/13    484 Jackson O'Boyle          10 Perham                    21:53.7  7:03 
   45   4/8     566 Josh Kramer              11 West Fargo Sheyenne       21:56.6  7:04 
   46  14/19    310 Avery Walz               11 Detroit Lakes             21:58.9  7:05 
   47   3/7     661 Logan Mammenga           10 Breckenridge/wahpeton     22:01.2  7:06 
   48   4/7     656 Payton Green              9 Breckenridge/wahpeton     22:01.3  7:06 
   49   3/5     371 Colby Erickson           10 Frazee                    22:24.7  7:13 
   50   4/5     378 Skylure Lehman            9 Frazee                    22:34.9  7:17 
   51  15/19    308 Keith Swanson            11 Detroit Lakes             22:36.4  7:17 
   52  16/19    292 Nick Larson              10 Detroit Lakes             22:38.3  7:18 
   53   8/13    487 Joe Reed                  9 Perham                    22:43.4  7:19 
   54   5/5     375 Henry Kellerhuis         12 Frazee                    22:48.0  7:21 
   55   5/7     664 Jayden Wiertzema         11 Breckenridge/wahpeton     23:06.3  7:27 
   56  11/14    163 Peyton Fischer           12 Alexandria                23:08.7  7:27 
   57   9/13    495 Timmy Wunerlich           8 Perham                    23:21.1  7:31 
   58   5/8     560 Oliver Dietz              9 West Fargo Sheyenne       23:35.1  7:36 
   59  12/14    197 Evan Schneiderhan        12 Alexandria                23:40.9  7:38 
   60  10/13    465 Luke Becker               9 Perham                    23:41.8  7:38 
   61   3/6     349 Tucker Rowlan             9 Fergus Falls              23:48.4  7:40 
   62  13/14    190 Levi Rekedal             10 Alexandria                23:55.6  7:43 
   63  14/14    181 Logan Rekedal            10 Alexandria                24:08.1  7:47 
   64   3/3     515 Tyler Biss                9 West Central Area School  24:21.3  7:51 
   65   2/3     413 Aidan Hagen              10 Little Falls              24:25.0  7:52 
   66   3/3     414 Clive Ingemansen         10 Little Falls              24:25.4  7:52 
   67   6/8     567 Jaxson McQuillan         10 West Fargo Sheyenne       24:28.2  7:53 
   68  17/19    301 Brennan Sather           12 Detroit Lakes             24:30.7  7:54 
   69   6/7    1099 James Finkral            11 Breckenridge/wahpeton     24:45.3  7:59 
   70  11/13    461 Nick Babler              10 Perham                    24:45.6  7:59 
   71   4/6     351 Jacob Spangler           11 Fergus Falls              24:48.0  7:59 
   72  18/19    304 Joe Skinner               9 Detroit Lakes             25:11.6  8:07 
   73  19/19    284 Tom Felix                12 Detroit Lakes             26:03.9  8:24 
   74  12/13    482 Grant McMartin           10 Perham                    26:08.2  8:25 
   75   7/8     561 Kaleb Finley             12 West Fargo Sheyenne       26:08.4  8:25 
   76   5/6     344 Jeremiah Nord            12 Fergus Falls              26:10.3  8:26 
   77   8/8     573 Kelby Stotz              12 West Fargo Sheyenne       27:56.8  9:00 
   78  13/13    490 Elijah Schmidt           12 Perham                    27:58.5  9:01 
   79   6/6     338 Noah Johnson             10 Fergus Falls              28:19.1  9:07 
   80   7/7    1095 Hayden Erdman             9 Breckenridge/wahpeton     29:40.7  9:34