Fergus Falls, MN
9/27/2018











                John Hermes Invitational Cross Country Meet
                             Fergus Falls, MN
                            September 27, 2018
                             VARSITY BOYS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    56  West Central Area School  (  17:42.9  1:28:34.5   1:52.8)
========================================
  1      3  Jacob Bright                    17:01.8
  2      7  Kade Runge                      17:30.8
  3      8  Kyle Schill                     17:32.0
  4      9  Jack Van Kempen                 17:35.3
  5     29  Alex Salwasser                  18:54.6
  6   ( 36) Reubens Swanson                 19:08.5
  7   ( 41) Bennet Grove                    19:27.5

  2.    61  Detroit Lakes             (  17:50.9  1:29:14.4   1:24.6)
========================================
  1      4  Tanner Olson                    17:13.0
  2      6  Peyton Nordby                   17:30.3
  3     12  Tucker Strawsell                17:54.9
  4     16  Grant Fritch-Gallatin           17:58.6
  5     23  Blake Weber                     18:37.6
  6   ( 25) Elijah Kitzman                  18:42.3
  7   ( 34) Casey Parks                     19:05.1

  3.    69  West Fargo Sheyenne       (  17:54.6  1:29:32.8   1:39.9)
========================================
  1      1  Jacob Knodel                    16:51.0
  2     10  Aiden Johnson                   17:40.1
  3     17  Adam Roy                        18:09.2
  4     19  Troy Mullenberg                 18:21.6
  5     22  Caeden Johnson                  18:30.9
  6   ( 30) Ben Kensok                      18:56.5
  7   ( 31) Seth Benson                     18:58.2

  4.    73  Alexandria                (  17:58.9  1:29:54.5   0:45.5)
========================================
  1     11  Noah Struck                     17:40.1
  2     13  Jacob Kleven                    17:55.1
  3     14  Jack Englund                    17:55.9
  4     15  Dane Galloway                   17:57.8
  5     20  Brian Denke                     18:25.6
  6   ( 49) Andrew Sparr                    19:59.2

  5.   136  Breckenridge/wahpeton     (  18:36.9  1:33:04.2   3:09.6)
========================================
  1      2  Zach Haire                      16:51.1
  2      5  Hunter Gowin                    17:26.5
  3     32  Anthony Conzemius               18:59.4
  4     46  Isaac Getz                      19:46.5
  5     51  Corbin Corneluis                20:00.7
  6   ( 53) Gus Lasch                       20:11.1
  7   ( 54) Austin Snobl                    20:20.1

  6.   150  Frazee                    (  18:55.9  1:34:39.3   0:41.8)
========================================
  1     24  Grady Larsen                    18:40.9
  2     26  Alex Beck                       18:44.1
  3     27  Christian Carlson               18:45.7
  4     35  Nathan Johannsen                19:05.9
  5     38  Peyton Cole                     19:22.7
  6   ( 55) Caleb Wutzke                    20:39.2

  7.   170  Fergus Falls              (  19:08.5  1:35:42.2   1:23.4)
========================================
  1     18  Matthew Oehler                  18:14.6
  2     28  Joe Eberle                      18:52.7
  3     39  Luke Schroeder                  19:23.5
  4     42  Conrad Lobb                     19:33.4
  5     43  Kolsen Papon                    19:38.0
  6   ( 56) Sawyer Votava                   20:56.2
  7   ( 57) Zach Lobb                       21:01.5

  8.   175  Little Falls              (  19:11.5  1:35:57.2   1:15.5)
========================================
  1     21  Jackson Grant                   18:27.9
  2     33  Simon Park                      19:01.0
  3     37  Braden Jackson                  19:19.5
  4     40  William Riitters                19:25.4
  5     44  Joseph Klosowski                19:43.4
  6   ( 45) Connor Grant                    19:45.3
  7   ( 47) Benjamin Peterson               19:49.9

  9.   267  Perham                    (  20:34.2  1:42:50.8   1:34.6)
========================================
  1     48  Ethan Bachmann                  19:52.0
  2     50  Colton Ditterich                19:59.5
  3     52  Eli Roe                         20:10.5
  4     58  Mason Skorup                    21:22.2
  5     59  Justin Dickerson                21:26.6
  6   ( 60) Henry Sweere                    21:34.1
  7   ( 61) Gage Grunst                     23:47.0



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/10    565 Jacob Knodel             10 West Fargo Sheyenne       16:51.0  5:26 
    2   1/8     657 Zach Haire               12 Breckenridge/wahpeton     16:51.1  5:26 
    3   1/7     516 Jacob Bright             11 West Central Area School  17:01.8  5:29 
    4   1/7     298 Tanner Olson             12 Detroit Lakes             17:13.0  5:33 
    5   2/8     655 Hunter Gowin             12 Breckenridge/wahpeton     17:26.5  5:37 
    6   2/7     297 Peyton Nordby            11 Detroit Lakes             17:30.3  5:39 
    7   2/7     526 Kade Runge                9 West Central Area School  17:30.8  5:39 
    8   3/7     529 Kyle Schill              10 West Central Area School  17:32.0  5:39 
    9   4/7     532 Jack Van Kempen          11 West Central Area School  17:35.3  5:40 
   10   2/10    562 Aiden Johnson             7 West Fargo Sheyenne       17:40.1  5:42 
   11   1/6     201 Noah Struck              12 Alexandria                17:40.1  5:42 
   12   3/7     307 Tucker Strawsell         12 Detroit Lakes             17:54.9  5:46 
   13   2/6     176 Jacob Kleven             10 Alexandria                17:55.1  5:47 
   14   3/6     162 Jack Englund             12 Alexandria                17:55.9  5:47 
   15   4/6     168 Dane Galloway            11 Alexandria                17:57.8  5:47 
   16   4/7     285 Grant Fritch-Gallatin    11 Detroit Lakes             17:58.6  5:48 
   17   3/10    571 Adam Roy                 12 West Fargo Sheyenne       18:09.2  5:51 
   18   1/7     346 Matthew Oehler           12 Fergus Falls              18:14.6  5:53 
   19   4/10    569 Troy Mullenberg          12 West Fargo Sheyenne       18:21.6  5:55 
   20   5/6     159 Brian Denke              11 Alexandria                18:25.6  5:56 
   21   1/7     412 Jackson Grant            10 Little Falls              18:27.9  5:57 
   22   5/10    563 Caeden Johnson            9 West Fargo Sheyenne       18:30.9  5:58 
   23   5/7     311 Blake Weber              11 Detroit Lakes             18:37.6  6:00 
   24   1/6     377 Grady Larsen             11 Frazee                    18:40.9  6:01 
   25   6/7     290 Elijah Kitzman           11 Detroit Lakes             18:42.3  6:02 
   26   2/6     366 Alex Beck                10 Frazee                    18:44.1  6:02 
   27   3/6     369 Christian Carlson        10 Frazee                    18:45.7  6:03 
   28   2/7     337 Joe Eberle               11 Fergus Falls              18:52.7  6:05 
   29   5/7     528 Alex Salwasser            9 West Central Area School  18:54.6  6:06 
   30   6/10    564 Ben Kensok               12 West Fargo Sheyenne       18:56.5  6:06 
   31   7/10    557 Seth Benson              12 West Fargo Sheyenne       18:58.2  6:07 
   32   3/8    2943 Anthony Conzemius        10 Breckenridge/wahpeton     18:59.4  6:07 
   33   2/7     423 Simon Park               11 Little Falls              19:01.0  6:08 
   34   7/7     299 Casey Parks               9 Detroit Lakes             19:05.1  6:09 
   35   4/6     374 Nathan Johannsen          9 Frazee                    19:05.9  6:09 
   36   6/7     530 Reubens Swanson           9 West Central Area School  19:08.5  6:10 
   37   1/2     217 Wesley Siira              9 Brandon-Evansville        19:10.6  6:11 
   38   8/10    555 Erik Ault                10 West Fargo Sheyenne       19:14.7  6:12 
   39   3/7     415 Braden Jackson           10 Little Falls              19:19.5  6:14 
   40   5/6     370 Peyton Cole              10 Frazee                    19:22.7  6:15 
   41   3/7     350 Luke Schroeder            9 Fergus Falls              19:23.5  6:15 
   42   4/7     428 William Riitters         12 Little Falls              19:25.4  6:16 
   43   7/7     521 Bennet Grove             12 West Central Area School  19:27.5  6:16 
   44   9/10    572 Tyler Schroeder          12 West Fargo Sheyenne       19:27.9  6:16 
   45  10/10    570 Noah Nordstrom           12 West Fargo Sheyenne       19:28.5  6:17 
   46   4/7     341 Conrad Lobb               9 Fergus Falls              19:33.4  6:18 
   47   5/7     348 Kolsen Papon             10 Fergus Falls              19:38.0  6:20 
   48   5/7     416 Joseph Klosowski         12 Little Falls              19:43.4  6:21 
   49   6/7     411 Connor Grant              8 Little Falls              19:45.3  6:22 
   50   4/8     654 Isaac Getz               11 Breckenridge/wahpeton     19:46.5  6:22 
   51   7/7     425 Benjamin Peterson        12 Little Falls              19:49.9  6:23 
   52   1/7     462 Ethan Bachmann           12 Perham                    19:52.0  6:24 
   53   2/2     213 Abram Fossell             9 Brandon-Evansville        19:54.3  6:25 
   54   6/6     199 Andrew Sparr             10 Alexandria                19:59.2  6:26 
   55   2/7     472 Colton Ditterich         12 Perham                    19:59.5  6:27 
   56   5/8     584 Corbin Corneluis         11 Breckenridge/wahpeton     20:00.7  6:27 
   57   3/7     488 Eli Roe                  12 Perham                    20:10.5  6:30 
   58   6/8     659 Gus Lasch                10 Breckenridge/wahpeton     20:11.1  6:30 
   59   7/8     663 Austin Snobl             12 Breckenridge/wahpeton     20:20.1  6:33 
   60   6/6     383 Caleb Wutzke             12 Frazee                    20:39.2  6:39 
   61   6/7     354 Sawyer Votava            12 Fergus Falls              20:56.2  6:45 
   62   7/7     342 Zach Lobb                11 Fergus Falls              21:01.5  6:47 
   63   4/7     491 Mason Skorup             12 Perham                    21:22.2  6:53 
   64   5/7     471 Justin Dickerson         12 Perham                    21:26.6  6:55 
   65   6/7     492 Henry Sweere             12 Perham                    21:34.1  6:57 
   66   8/8     660 Nolan Lemna              12 Breckenridge/wahpeton     21:38.6  6:58 
   67   7/7     476 Gage Grunst              12 Perham                    23:47.0  7:40