Fergus Falls, MN
9/27/2018











                John Hermes Invitational Cross Country Meet
                             Fergus Falls, MN
                            September 27, 2018
                         JUNIOR VARSITY GIRLS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    18  Alexandria                (  22:37.1  1:53:05.2   1:54.0)
========================================
  1      1  Emma Ecker                      21:29.8
  2      2  Taelor Dummer                   21:43.2
  3      4  Grace Panther                   23:04.7
  4      5  Greta Urke                      23:23.7
  5      6  Rachel Kumorowicz               23:23.8
  6   (  7) Carly Wiire                     23:25.3
  7   (  8) Mary Whalen                     23:32.9

  2.    74  Perham                    (  24:29.0  2:02:24.8   4:46.0)
========================================
  1      3  Mia Lung                        21:55.3
  2      9  Stella Strong                   23:48.9
  3     10  Kaia Starzl                     24:02.5
  4     24  Courtney Frohling               25:56.8
  5     28  Emilee Beack                    26:41.3
  6   ( 34) Madelyn Tangen                  27:16.4
  7   ( 36) Anya Roe                        27:37.1

  3.    79  Little Falls              (  25:05.8  2:05:28.7   0:59.6)
========================================
  1     13  Madison Marquette               24:30.4
  2     14  Angela Wright                   24:58.0
  3     16  Samantha Beto                   25:08.2
  4     17  Emily Becker                    25:22.1
  5     19  Bethany Schilling               25:30.0
  6   ( 27) Camilla Johnson                 26:26.1

  4.    87  Detroit Lakes             (  25:15.2  2:06:15.6   1:28.2)
========================================
  1     11  McKenna Mallow                  24:22.1
  2     15  Emma Tieken                     25:02.2
  3     18  Lilly Baethke                   25:27.2
  4     20  Leigh Jones                     25:33.8
  5     23  Ellie Cymbaluk                  25:50.3
  6   ( 29) Julia Steffl                    26:43.6
  7   ( 30) Anneka Lindstrom                26:53.9

  5.   111  West Fargo Sheyenne       (  25:48.7  2:09:03.4   2:33.8)
========================================
  1     12  Amber Kalvoda                   24:26.9
  2     21  Eugenia Barainca                25:44.5
  3     22  Allie Wendel                    25:49.4
  4     25  Cayden Anderson                 26:01.9
  5     31  Kyona Ramsey                    27:00.7
  6   ( 32) Emma Benson                     27:13.4
  7   ( 33) Amber Brekhus                   27:15.9

  6.   175  Breckenridge/wahpeton     (  29:45.3  2:28:46.2   9:06.6)
========================================
  1     26  Mercedes Jirak                  26:13.6
  2     35  Margo Mumm                      27:19.4
  3     37  Kary Schadler                   27:58.7
  4     38  Jaylyn Romereim                 31:54.3
  5     39  Josie Welder                    35:20.2



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/12    112 Emma Ecker                9 Alexandria                21:29.8  6:56 
    2   2/12    111 Taelor Dummer            10 Alexandria                21:43.2  7:00 
    3   1/9     440 Mia Lung                  7 Perham                    21:55.3  7:04 
    4   3/12    142 Grace Panther            10 Alexandria                23:04.7  7:26 
    5   4/12    149 Greta Urke                9 Alexandria                23:23.7  7:32 
    6   5/12    133 Rachel Kumorowicz        12 Alexandria                23:23.8  7:32 
    7   6/12    151 Carly Wiire              11 Alexandria                23:25.3  7:33 
    8   7/12    150 Mary Whalen              12 Alexandria                23:32.9  7:35 
    9   8/12    148 Gracie Uhde               9 Alexandria                23:41.3  7:38 
   10   2/9     450 Stella Strong             7 Perham                    23:48.9  7:40 
   11   3/9     448 Kaia Starzl               7 Perham                    24:02.5  7:45 
   12   9/12    143 Sam Reger                12 Alexandria                24:08.9  7:47 
   13   1/12    264 McKenna Mallow            9 Detroit Lakes             24:22.1  7:51 
   14   1/9     545 Amber Kalvoda            11 West Fargo Sheyenne       24:26.9  7:53 
   15  10/12    107 Julia Brito              11 Alexandria                24:30.1  7:54 
   16   1/6     396 Madison Marquette        12 Little Falls              24:30.4  7:54 
   17  11/12    103 Cathryn Bloom            10 Alexandria                24:30.7  7:54 
   18   1/3     319 Kilee Gutzmer            11 Fergus Falls              24:40.5  7:57 
   19   2/6     405 Angela Wright            11 Little Falls              24:58.0  8:03 
   20   2/12    271 Emma Tieken              10 Detroit Lakes             25:02.2  8:04 
   21   3/6     388 Samantha Beto            10 Little Falls              25:08.2  8:06 
   22   4/6     387 Emily Becker              9 Little Falls              25:22.1  8:10 
   23   3/12    248 Lilly Baethke             8 Detroit Lakes             25:27.2  8:12 
   24   5/6     399 Bethany Schilling        12 Little Falls              25:30.0  8:13 
   25   4/12    255 Leigh Jones              11 Detroit Lakes             25:33.8  8:14 
   26   2/9     534 Eugenia Barainca         12 West Fargo Sheyenne       25:44.5  8:18 
   27   3/9     554 Allie Wendel             11 West Fargo Sheyenne       25:49.4  8:19 
   28   5/12    250 Ellie Cymbaluk            9 Detroit Lakes             25:50.3  8:19 
   29   4/9     438 Courtney Frohling         9 Perham                    25:56.8  8:22 
   30   4/9     533 Cayden Anderson          10 West Fargo Sheyenne       26:01.9  8:23 
   31   1/5     832 Mercedes Jirak           11 Breckenridge/wahpeton     26:13.6  8:27 
   32   6/6     390 Camilla Johnson          11 Little Falls              26:26.1  8:31 
   33   5/9     432 Emilee Beack              9 Perham                    26:41.3  8:36 
   34   6/12    270 Julia Steffl              8 Detroit Lakes             26:43.6  8:37 
   35   7/12    261 Anneka Lindstrom         12 Detroit Lakes             26:53.9  8:40 
   36   5/9     548 Kyona Ramsey             10 West Fargo Sheyenne       27:00.7  8:42 
   37   1/2     209 Christina Kuismi         12 Brandon-Evansville        27:03.6  8:43 
   38   8/12    272 Molly Tinjum             11 Detroit Lakes             27:07.4  8:44 
   39   6/9     535 Emma Benson               8 West Fargo Sheyenne       27:13.4  8:46 
   40   7/9     536 Amber Brekhus            12 West Fargo Sheyenne       27:15.9  8:47 
   41   6/9     451 Madelyn Tangen           11 Perham                    27:16.4  8:47 
   42   2/5    2153 Margo Mumm                9 Breckenridge/wahpeton     27:19.4  8:48 
   43   7/9     445 Anya Roe                  9 Perham                    27:37.1  8:54 
   44   3/5    2158 Kary Schadler             9 Breckenridge/wahpeton     27:58.7  9:01 
   45   9/12    269 Cara Seaberg             12 Detroit Lakes             28:01.9  9:02 
   46  10/12    268 Sheyenne Norberg         12 Detroit Lakes             28:07.7  9:04 
   47   8/9     553 Vanessa Weishaar         12 West Fargo Sheyenne       28:13.6  9:06 
   48   8/9     444 Nevaeh Rethemeier         9 Perham                    28:24.2  9:09 
   49   2/3     314 Brooklyn Berge           10 Fergus Falls              28:28.8  9:10 
   50   9/9     443 Eliana Paurus             9 Perham                    28:33.6  9:12 
   51   2/2     210 Kerryn Lund              12 Brandon-Evansville        28:34.9  9:12 
   52   9/9     539 Giai Didonata            12 West Fargo Sheyenne       28:51.3  9:18 
   53  11/12    259 Elise Lakin              12 Detroit Lakes             28:56.0  9:19 
   54   1/1     384 Lizbeth Salazar Parra    10 Hillcrest                 29:58.8  9:39 
   55   4/5    2157 Jaylyn Romereim          11 Breckenridge/wahpeton     31:54.3 10:17 
   56   1/2     497 Tia Ahner                11 West Central Area School  32:29.0 10:28 
   57   2/2     505 Nissa Nadgwick           10 West Central Area School  32:33.0 10:29 
   58  12/12    118 Mary Heipel               9 Alexandria                32:37.8 10:31 
   59   3/3     329 Emma Rund                11 Fergus Falls              33:03.5 10:39 
   60  12/12    267 Lexy Stearns             12 Detroit Lakes             33:17.3 10:43 
   61   5/5     666 Josie Welder             11 Breckenridge/wahpeton     35:20.2 11:23