Grand Forks, ND
10/6/2018











                            Grand Forks Invite
                              Grand Forks, ND
                              October 6, 2018
                           JUNIOR HIGH BOYS - 3K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.     17  Grand Forks Red River          (  11:28.1    57:20.1)
=============================================
  1       1  Grant Lelm                      10:54.4
  2       2  Jonah Dafoe                     11:17.4
  3       3  Zach Kraft                      11:20.3
  4       4  Jake Jenkins                    11:30.3
  5       7  Kael Berberich                  12:17.7
  6   (  18) Preston Diederich               13:08.4
  7   (  27) Liam Pahner                     14:41.2

  2.     67  Cheney Middle School           (  13:01.7  1:05:08.5)
=============================================
  1       6  Brady Wohl                      12:06.2
  2       9  Caden Willows                   12:35.7
  3      14  Ethan Bruley                    12:57.7
  4      15  James Selberg                   13:04.6
  5      23  Gage Kluth                      14:24.3
  6   (  36) Gregory Dimmer                  18:47.3

  3.     74  Grand Forks Central            (  13:09.5  1:05:47.1)
=============================================
  1      10  Ryan Harrison                   12:36.8
  2      11  Brody Kendell                   12:37.3
  3      13  Cayden Reed                     12:57.4
  4      16  Edison Lunski                   13:05.0
  5      24  Keaton Rasmusson                14:30.6
  6   (  33) Bradley Salberg                 15:46.4

  4.    121  Hillsboro/central Valley       (  14:27.8  1:12:19.0)
=============================================
  1       5  Christian Brist                 11:57.7
  2      19  Adam Smith                      13:11.7
  3      31  Boeden Allen                    15:37.7
  4      32  Nick Wright                     15:44.4
  5      34  Daniel Manthey                  15:47.5

  5.  130.5  Fargo South                    (  15:19.5  1:16:37.2)
=============================================
  1      12  Brady Sivers                    12:53.8
  2      20  Brett Gulland                   13:20.5
  3      29  Parker Liedahl                  15:20.5
  4      30  Ryan Livdahl                    15:27.4
  5    39.5  Ghost 1                         19:35.0

  6.  162.5  Thompson                       (  17:06.2  1:25:30.8)
=============================================
  1      21  Zane Schumacher                 13:55.3
  2      22  Luke Rowan                      13:58.4
  3      35  Aaron Schultz                   18:26.1
  4    39.5  Ghost 1                         19:35.0
  5      45  Ghost 2                         19:36.0

  7.    177  Central Cass                   (  17:19.2  1:26:35.6)
=============================================
  1      17  Jace Narum                      13:07.5
  2      26  Jaxson Parker                   14:40.1
  3    39.5  Ghost 1                         19:35.0
  4      45  Ghost 2                         19:36.0
  5    49.5  Ghost 3                         19:37.0

  8.    195  Pembina County North           (  18:11.7  1:30:58.3)
=============================================
  1       8  Matthew Keena                   12:32.3
  2    39.5  Ghost 1                         19:35.0
  3      45  Ghost 2                         19:36.0
  4    49.5  Ghost 3                         19:37.0
  5      53  Ghost 4                         19:38.0

  9.    212  Richland #44                   (  18:37.0  1:33:04.8)
=============================================
  1      25  Adam Skoog                      14:38.8
  2    39.5  Ghost 1                         19:35.0
  3      45  Ghost 2                         19:36.0
  4    49.5  Ghost 3                         19:37.0
  5      53  Ghost 4                         19:38.0

 10.    215  West Fargo                     (  18:45.0  1:33:45.0)
=============================================
  1      28  Tim Lipa                        15:19.0
  2    39.5  Ghost 1                         19:35.0
  3      45  Ghost 2                         19:36.0
  4    49.5  Ghost 3                         19:37.0
  5      53  Ghost 4                         19:38.0



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                           Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ============================== ======= ===== 
    1   1/7     851 Grant Lelm                8 Grand Forks Red River          10:54.4  5:52 
    2   2/7     837 Jonah Dafoe               8 Grand Forks Red River          11:17.4  6:04 
    3   3/7     849 Zach Kraft                8 Grand Forks Red River          11:20.3  6:05 
    4   4/7     847 Jake Jenkins              8 Grand Forks Red River          11:30.3  6:11 
    5   1/5     139 Christian Brist           7 Hillsboro/central Valley       11:57.7  6:25 
    6   1/6     661 Brady Wohl                7 Cheney Middle School           12:06.2  6:30 
    7   5/7     835 Kael Berberich            7 Grand Forks Red River          12:17.7  6:36 
    8   1/1     900 Matthew Keena             7 Pembina County North           12:32.3  6:44 
    9   2/6     660 Caden Willows             7 Cheney Middle School           12:35.7  6:46 
   10   1/6     782 Ryan Harrison             7 Grand Forks Central            12:36.8  6:46 
   11   2/6     788 Brody Kendell             7 Grand Forks Central            12:37.3  6:47 
   12   1/4     977 Brady Sivers              7 Fargo South                    12:53.8  6:56 
   13   3/6     800 Cayden Reed               8 Grand Forks Central            12:57.4  6:57 
   14   3/6     653 Ethan Bruley              8 Cheney Middle School           12:57.7  6:58 
   15   4/6     658 James Selberg             8 Cheney Middle School           13:04.6  7:01 
   16   4/6     792 Edison Lunski             8 Grand Forks Central            13:05.0  7:02 
   17   1/2     629 Jace Narum                7 Central Cass                   13:07.5  7:03 
   18   6/7     839 Preston Diederich         7 Grand Forks Red River          13:08.4  7:03 
   19   2/5     149 Adam Smith                7 Hillsboro/central Valley       13:11.7  7:05 
   20   2/4     965 Brett Gulland             7 Fargo South                    13:20.5  7:10 
   21   1/3     921 Zane Schumacher           7 Thompson                       13:55.3  7:29 
   22   2/3     919 Luke Rowan                7 Thompson                       13:58.4  7:30 
   23   5/6     655 Gage Kluth                7 Cheney Middle School           14:24.3  7:44 
   24   5/6     799 Keaton Rasmusson          8 Grand Forks Central            14:30.6  7:48 
   25   1/1     961 Adam Skoog                8 Richland #44                   14:38.8  7:52 
   26   2/2     630 Jaxson Parker             7 Central Cass                   14:40.1  7:53 
   27   7/7     853 Liam Pahner               7 Grand Forks Red River          14:41.2  7:53 
   28   1/1    1238 Tim Lipa                  9 West Fargo                     15:19.0  8:13 
   29   3/4     970 Parker Liedahl            8 Fargo South                    15:20.5  8:14 
   30   4/4     971 Ryan Livdahl              9 Fargo South                    15:27.4  8:18 
   31   3/5     135 Boeden Allen              7 Hillsboro/central Valley       15:37.7  8:23 
   32   4/5     246 Nick Wright               7 Hillsboro/central Valley       15:44.4  8:27 
   33   6/6     802 Bradley Salberg           7 Grand Forks Central            15:46.4  8:28 
   34   5/5     145 Daniel Manthey            7 Hillsboro/central Valley       15:47.5  8:29 
   35   3/3     920 Aaron Schultz             8 Thompson                       18:26.1  9:54 
   36   6/6     654 Gregory Dimmer            7 Cheney Middle School           18:47.3 10:05