Grand Forks, ND
10/6/2018











                            Grand Forks Invite
                              Grand Forks, ND
                              October 6, 2018
                         JUNIOR VARSITY BOYS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.     29  Bismarck High                  (  18:34.0  1:32:49.8)
=============================================
  1       3  Logan Hasper                    18:13.3
  2       5  Isaac Anderson                  18:34.0
  3       6  Tyler Hanson                    18:35.0
  4       7  Jaxsyn Olson                    18:43.0
  5       8  Noah Cowley                     18:44.5
  6   (   9) Scott Gotta                     18:47.3
  7   (  12) Keegan Eagle                    18:50.7

  2.     37  Grand Forks Red River          (  18:39.4  1:33:16.6)
=============================================
  1       1  Hunter McHenry                  17:58.9
  2       2  Dameon Zenawick                 18:10.2
  3       4  Michael Bartholomew             18:25.8
  4      13  Jeff Corcoran                   18:53.8
  5      17  Riley Lauzon                    19:47.9
  6   (  20) Nate Tabor                      19:55.0
  7   (  22) Tanner Schiller                 19:58.6

  3.     83  Grand Forks Central            (  19:30.8  1:37:33.7)
=============================================
  1      11  Lane Stevens                    18:49.4
  2      14  Ty Lorenz                       18:59.9
  3      18  Tucker Vasichek                 19:54.3
  4      19  Jackson Finn                    19:55.0
  5      21  Josh Defoe                      19:55.1
  6   (  24) Emmett Sum                      20:31.6
  7   (  25) Howard Parkes                   20:31.9

  4.    132  Legacy High School             (  23:17.4  1:56:26.6)
=============================================
  1      10  Derek Shannon                   18:49.4
  2      15  Kaleb Mills                     19:19.0
  3      16  Keaton Goldade                  19:27.6
  4    43.5  Ghost 1                         29:24.8
  5    47.5  Ghost 2                         29:25.8

  5.    139  West Fargo                     (  21:13.6  1:46:07.8)
=============================================
  1      23  Roman Emerson                   20:26.9
  2      26  Hayden Koehmstadt               21:10.2
  3      27  Micheal Stephenson              21:13.4
  4      30  Jamie Askew                     21:35.8
  5      33  Cole Marinucci                  21:41.5
  6   (  34) Tyler Lies                      21:53.3

  6.    163  Hatton-Northwood-Larimore      (  21:59.0  1:49:54.6)
=============================================
  1      28  Isaac Dorman                    21:16.1
  2      29  Michael Borysewicz              21:32.7
  3      32  Rayne Korsmo                    21:40.8
  4      35  Kolton Moen                     21:57.8
  5      39  Adam Bina                       23:27.2
  6   (  41) Spencer Boe                     23:50.9

  7.    211  Central Cass                   (  26:31.9  2:12:39.4)
=============================================
  1      31  Aiden Davis                     21:39.2
  2      38  Sam Faleide                     22:42.8
  3    43.5  Ghost 1                         29:24.8
  4    47.5  Ghost 2                         29:25.8
  5      51  Ghost 3                         29:26.8

  8.    219  Fargo South                    (  26:49.6  2:14:08.0)
=============================================
  1      37  Nash Penner                     22:09.1
  2      40  Jayce Netterville               23:41.5
  3    43.5  Ghost 1                         29:24.8
  4    47.5  Ghost 2                         29:25.8
  5      51  Ghost 3                         29:26.8

  9.    231  Pembina County North           (  27:57.5  2:19:47.2)
=============================================
  1      36  Seth Sondeland                  22:02.0
  2    43.5  Ghost 1                         29:24.8
  3    47.5  Ghost 2                         29:25.8
  4      51  Ghost 3                         29:26.8
  5      53  Ghost 4                         29:27.8



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                           Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ============================== ======= ===== 
    1   1/15    852 Hunter McHenry            9 Grand Forks Red River          17:58.9  5:48 
    2   2/15    865 Dameon Zenawick           9 Grand Forks Red River          18:10.2  5:51 
    3   1/14    585 Logan Hasper             12 Bismarck High                  18:13.3  5:52 
    4   3/15    834 Michael Bartholomew      11 Grand Forks Red River          18:25.8  5:56 
    5   2/14    576 Isaac Anderson           10 Bismarck High                  18:34.0  5:59 
    6   3/14    584 Tyler Hanson             11 Bismarck High                  18:35.0  5:59 
    7   4/14    593 Jaxsyn Olson              9 Bismarck High                  18:43.0  6:02 
    8   5/14    578 Noah Cowley               9 Bismarck High                  18:44.5  6:02 
    9   6/14    583 Scott Gotta               9 Bismarck High                  18:47.3  6:03 
   10   1/3    1231 Derek Shannon             9 Legacy High School             18:49.4  6:04 
   11   1/18    803 Lane Stevens              9 Grand Forks Central            18:49.4  6:04 
   12   7/14    579 Keegan Eagle             10 Bismarck High                  18:50.7  6:04 
   13   8/14    581 Brayden Erickson         10 Bismarck High                  18:52.0  6:05 
   14   4/15    836 Jeff Corcoran            12 Grand Forks Red River          18:53.8  6:05 
   15   2/18    791 Ty Lorenz                10 Grand Forks Central            18:59.9  6:07 
   16   2/3    1210 Kaleb Mills               9 Legacy High School             19:19.0  6:14 
   17   3/3     490 Keaton Goldade           11 Legacy High School             19:27.6  6:16 
   18   9/14    595 Joey Patchen Mills       11 Bismarck High                  19:33.4  6:18 
   19   5/15    850 Riley Lauzon             10 Grand Forks Red River          19:47.9  6:23 
   20   3/18    806 Tucker Vasichek          10 Grand Forks Central            19:54.3  6:25 
   21   4/18    780 Jackson Finn              8 Grand Forks Central            19:55.0  6:25 
   22   6/15    862 Nate Tabor               12 Grand Forks Red River          19:55.0  6:25 
   23   5/18    777 Josh Defoe               11 Grand Forks Central            19:55.1  6:25 
   24   7/15    858 Tanner Schiller           9 Grand Forks Red River          19:58.6  6:26 
   25   8/15    859 Eliot Schumacher         10 Grand Forks Red River          20:12.1  6:31 
   26  10/14    588 Kyler Kadrmas            11 Bismarck High                  20:16.3  6:32 
   27   1/6     942 Roman Emerson             9 West Fargo                     20:26.9  6:35 
   28   6/18    804 Emmett Sum                9 Grand Forks Central            20:31.6  6:37 
   29   7/18    797 Howard Parkes            11 Grand Forks Central            20:31.9  6:37 
   30   8/18    775 Cooper Bakke              7 Grand Forks Central            20:40.8  6:40 
   31  11/14    592 Joseph Olheiser          11 Bismarck High                  20:44.0  6:41 
   32  12/14    596 Josiah Penn              10 Bismarck High                  20:50.4  6:43 
   33  13/14    590 Bryan Martineson         10 Bismarck High                  20:56.6  6:45 
   34   9/18    785 Rylan Hoffman             8 Grand Forks Central            20:57.8  6:45 
   35   9/15    844 Abram Hall                9 Grand Forks Red River          20:59.2  6:46 
   36   2/6     945 Hayden Koehmstadt         9 West Fargo                     21:10.2  6:49 
   37   3/6     953 Micheal Stephenson       11 West Fargo                     21:13.4  6:50 
   38   1/6     876 Isaac Dorman              8 Hatton-Northwood-Larimore      21:16.1  6:51 
   39  10/15    848 Tristin Kayl              9 Grand Forks Red River          21:18.2  6:52 
   40  10/18    793 Hayden Mack               9 Grand Forks Central            21:20.1  6:52 
   41  11/18    798 Jackson Polries           9 Grand Forks Central            21:24.0  6:54 
   42  14/14    580 Myles Ebach               9 Bismarck High                  21:24.5  6:54 
   43   2/6     875 Michael Borysewicz       10 Hatton-Northwood-Larimore      21:32.7  6:57 
   44  12/18    794 Dylan McLean              9 Grand Forks Central            21:34.8  6:57 
   45   4/6     937 Jamie Askew              10 West Fargo                     21:35.8  6:58 
   46   1/2     620 Aiden Davis               9 Central Cass                   21:39.2  6:59 
   47   3/6     877 Rayne Korsmo              9 Hatton-Northwood-Larimore      21:40.8  6:59 
   48   5/6     949 Cole Marinucci           10 West Fargo                     21:41.5  6:59 
   49   6/6     948 Tyler Lies               12 West Fargo                     21:53.3  7:03 
   50   4/6     878 Kolton Moen               9 Hatton-Northwood-Larimore      21:57.8  7:05 
   51   1/1     903 Seth Sondeland           10 Pembina County North           22:02.0  7:06 
   52  13/18    787 Evan Ingle                9 Grand Forks Central            22:04.4  7:07 
   53   1/2     974 Nash Penner               9 Fargo South                    22:09.1  7:08 
   54  11/15    864 Ethan Walker             12 Grand Forks Red River          22:11.3  7:09 
   55  14/18    807 Torrey Westereng          9 Grand Forks Central            22:16.1  7:11 
   56  12/15    856 Owen Reilley              9 Grand Forks Red River          22:24.6  7:13 
   57   2/2     622 Sam Faleide               9 Central Cass                   22:42.8  7:19 
   58  13/15    861 Erik Stokke              10 Grand Forks Red River          22:50.1  7:21 
   59  15/18    789 Jacob Knudson            10 Grand Forks Central            23:04.0  7:26 
   60   5/6     873 Adam Bina                 9 Hatton-Northwood-Larimore      23:27.2  7:33 
   61  16/18    784 Daniel Hettich           11 Grand Forks Central            23:32.2  7:35 
   62   2/2     973 Jayce Netterville        11 Fargo South                    23:41.5  7:38 
   63  14/15    863 Erik Walker              10 Grand Forks Red River          23:46.2  7:40 
   64   6/6     874 Spencer Boe               7 Hatton-Northwood-Larimore      23:50.9  7:41 
   65  17/18    809 Evan Ziemer               9 Grand Forks Central            23:59.4  7:44 
   66  18/18    776 Levi Dallum               9 Grand Forks Central            24:51.9  8:01 
   67  15/15    846 Evan Hutchison           12 Grand Forks Red River          28:25.7  9:09