St. Cloud, MN
10/8/2019











                 TECH CROSS COUNTRY - GRANITE INVITATIONAL
                 Boulder Ridge Golf Course - St. Cloud, MN
                              October 8, 2019
                             VARSITY BOYS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    26  Willmar                   (  17:04.6  1:25:23.0   0:46.9)
========================================
  1      2  Fuad Bashir JR           16:34.0
  2      3  Mason Wendt SR           16:51.4
  3      6  Fathi Dubet 8            17:18.3
  4      7  Mowlid Mohammed FR       17:18.4
  5      8  Colin O'Farrell SO       17:20.9
  6   ( 13) Sully Anez 7             17:42.6

  2.    68  St. Cloud Cathedral       (  17:44.4  1:28:41.9   0:53.1)
========================================
  1      5  Turner Schad SO          17:17.7
  2     12  Alexander Heen SO        17:37.5
  3     14  Mitchell Miller SR       17:43.0
  4     15  Henry Ebel FR            17:52.9
  5     22  Sam Bastien SR           18:10.8
  6   ( 23) Franklin Tomczik SR      18:11.5
  7   ( 28) William Medvec SR        18:22.5

  3.    72  Sartell                   (  17:50.0  1:29:09.8   0:54.3)
========================================
  1      4  Ben Boelter SR           17:15.3
  2     10  Daniel Binsfeld JR       17:35.9
  3     18  Jalen Winburn JR         18:03.0
  4     19  Johnny Nemeth 9          18:06.0
  5     21  Eli Hanson 8             18:09.6
  6   ( 30) Riley O'Connell SR       18:49.5

  4.    92  Brainerd                  (  18:00.9  1:30:04.3   0:47.1)
========================================
  1      9  Thomas Ruhl FR           17:33.2
  2     16  Gus Duininck JR          17:54.5
  3     17  Ethan Klisch JR          17:57.3
  4     24  Baden Bastian SO         18:19.0
  5     26  Michael Kuehn FR         18:20.3
  6   ( 32) Logan Severson JR        18:54.7
  7   ( 33) Braden Capelle FR        19:07.7

  5.   120  St. Cloud Tech            (  18:29.6  1:32:28.0   2:28.3)
========================================
  1     11  Matthew Bzdok SR         17:36.6
  2     20  Habtamu Schaller JR      18:06.0
  3     25  Joe Anderson JR          18:19.3
  4     27  Otto Klaverkamp SR       18:21.2
  5     37  Ridge Hagemeister JR     20:04.9
  6   ( 39) Kallen Murphy JR         22:26.3

  6.   130  Virginia                  (  18:31.4  1:32:36.9   2:57.0)
========================================
  1      1  Cameron Stocke FR        16:24.7
  2     29  John Kendall FR          18:40.6
  3     31  Jackson Kendall 7        18:50.6
  4     34  Dylan Johnson JR         19:19.3
  5     35  Owen Engel JR            19:21.7
  6   ( 36) Dallas Hammer JR         20:03.1
  7   ( 38) Aiden Hecimovich SO      20:07.6



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Gr  Team                      Time     Pace     
===== ======== ==== ===================== === ========================= ======== ===== 
    1   1/7     313 Cameron Stocke        FR  Virginia                  16:24.63  5:17 
    2   1/6     319 Fuad Bashir           JR  Willmar                   16:34.00  5:20 
    3   2/6     350 Mason Wendt           SR  Willmar                   16:51.36  5:26 
    4   1/6     187 Ben Boelter           SR  Sartell                   17:15.30  5:34 
    5   1/8     257 Turner Schad          SO  St. Cloud Cathedral       17:17.62  5:34 
    6   3/6     323 Fathi Dubet           8   Willmar                   17:18.28  5:35 
    7   4/6     338 Mowlid Mohammed       FR  Willmar                   17:18.35  5:35 
    8   5/6     342 Colin O'Farrell       SO  Willmar                   17:20.83  5:36 
    9   1/7     158 Thomas Ruhl           FR  Brainerd                  17:33.16  5:39 
   10   2/6     185 Daniel Binsfeld       JR  Sartell                   17:35.86  5:40 
   11   1/6     269 Matthew Bzdok         SR  St. Cloud Tech            17:36.59  5:41 
   12   2/8     240 Alexander Heen        SO  St. Cloud Cathedral       17:37.44  5:41 
   13   6/6     318 Sully Anez            7   Willmar                   17:42.55  5:42 
   14   3/8     252 Mitchell Miller       SR  St. Cloud Cathedral       17:42.93  5:43 
   15   4/8     236 Henry Ebel            FR  St. Cloud Cathedral       17:52.86  5:46 
   16   2/7     140 Gus Duininck          JR  Brainerd                  17:54.41  5:46 
   17   3/7     145 Ethan Klisch          JR  Brainerd                  17:57.27  5:47 
   18   3/6     227 Jalen Winburn         JR  Sartell                   18:02.96  5:49 
   19   4/6     213 Johnny Nemeth         9   Sartell                   18:05.93  5:50 
   20   2/6     284 Habtamu Schaller      JR  St. Cloud Tech            18:05.99  5:50 
   21   5/6     193 Eli Hanson            8   Sartell                   18:09.55  5:51 
   22   5/8     229 Sam Bastien           SR  St. Cloud Cathedral       18:10.77  5:52 
   23   6/8     259 Franklin Tomczik      SR  St. Cloud Cathedral       18:11.49  5:52 
   24   4/7     135 Baden Bastian         SO  Brainerd                  18:18.97  5:54 
   25   3/6     267 Joe Anderson          JR  St. Cloud Tech            18:19.21  5:54 
   26   5/7     148 Michael Kuehn         FR  Brainerd                  18:20.22  5:55 
   27   4/6     276 Otto Klaverkamp       SR  St. Cloud Tech            18:21.15  5:55 
   28   7/8     248 William Medvec        SR  St. Cloud Cathedral       18:22.42  5:55 
   29   8/8     235 Elijah Ebel           JR  St. Cloud Cathedral       18:28.14  5:57 
   30   2/7     305 John Kendall          FR  Virginia                  18:40.60  6:01 
   31   6/6     216 Riley O'Connell       SR  Sartell                   18:49.42  6:04 
   32   3/7     304 Jackson Kendall       7   Virginia                  18:50.53  6:04 
   33   6/7     161 Logan Severson        JR  Brainerd                  18:54.64  6:06 
   34   7/7     139 Braden Capelle        FR  Brainerd                  19:07.63  6:10 
   35   4/7     302 Dylan Johnson         JR  Virginia                  19:19.21  6:14 
   36   5/7     294 Owen Engel            JR  Virginia                  19:21.69  6:14 
   37   6/7     295 Dallas Hammer         JR  Virginia                  20:03.03  6:28 
   38   5/6     272 Ridge Hagemeister     JR  St. Cloud Tech            20:04.81  6:28 
   39   7/7     298 Aiden Hecimovich      SO  Virginia                  20:07.55  6:29 
   40   6/6     280 Kallen Murphy         JR  St. Cloud Tech            22:26.23  7:14