St. Cloud, MN
10/9/2018











                 TECH CROSS COUNTRY - GRANITE INVITATIONAL
                 Boulder Ridge Golf Course - St. Cloud, MN
                              October 9, 2018
                             VARSITY BOYS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    29  Willmar                   (  17:14.1  1:26:10.5   0:33.3)
========================================
  1      3  Fuad Bashir SO           16:53.7
  2      4  Mason Wendt JR           17:02.9
  3      5  Colin O'Farrell FR       17:20.4
  4      8  Hudeife Mire JR          17:26.5
  5      9  Harley Anez SR           17:27.0
  6   ( 12) Adnan Muhumed SR         17:50.1

  2.    51  St. Cloud Apollo          (  17:35.0  1:27:54.9   1:11.4)
========================================
  1      2  Liebon Mohamed JR        16:46.5
  2      6  Sam Brewer SO            17:23.8
  3     13  Ethan Logeman SO         17:52.8
  4     14  Joel Knopp SR            17:53.9
  5     16  Tucker Tenvoorde SO      17:57.9
  6   ( 18) Nick Blommel JR          18:03.9
  7   ( 25) Maison Zimmer JR         18:13.0

  3.    85  St. Cloud Cathedral       (  17:56.5  1:29:42.4   0:38.0)
========================================
  1     10  Rishi Gulati SR          17:29.3
  2     15  Turner Schad FR          17:54.2
  3     19  Alex Heen FR             18:04.6
  4     20  Joel Ebel SR             18:07.0
  5     21  Sam Bastien JR           18:07.3
  6   ( 22) Frankie Tomczik JR       18:07.5
  7   ( 23) Mitchell Miller JR       18:07.9

  4.   138  Brainerd                  (  18:21.7  1:31:48.5   0:22.1)
========================================
  1     24  Evan Storbakken SR       18:09.3
  2     27  Thomas Ruhl FR           18:16.5
  3     28  Nick Porisch JR          18:22.6
  4     29  Michael Kuehn FR         18:28.7
  5     30  Hunter Turcotte SR       18:31.4
  6   ( 42) Garret Goeden SR         18:55.2
  7   ( 48) Cruz Lemmerhirt JR       19:04.9

  5.   143  St. Cloud Tech            (  18:24.1  1:32:00.4   1:18.1)
========================================
  1     11  Tennessee Scott-Lumbar SR   17:32.4
  2     26  Matthew Bzdok JR         18:13.3
  3     32  Otto Klaverkamp JR       18:40.7
  4     35  Kallen Murphy SO         18:43.5
  5     39  Ryan Grossback JR        18:50.5
  6   ( 50) Joe Anderson SO          19:07.6
  7   ( 51) Duncan Quinn SR          19:16.5

  6.   157  Little Falls              (  18:30.7  1:32:33.3   1:28.6)
========================================
  1      7  Jackson Grant SO         17:24.4
  2     31  Simon Park JR            18:34.5
  3     38  Ben Peterson SR          18:49.2
  4     40  Braden Jackson SO        18:52.2
  5     41  Will Riitters SR         18:53.0
  6   ( 49) Connor Grant 8           19:07.3
  7   ( 52) Joe Klosowski SR         19:17.2

  7.   171  Duluth East               (  18:40.1  1:33:20.5   0:57.7)
========================================
  1     17  Evan Leonidas JR         18:00.7
  2     33  Sam Chandler SR          18:41.9
  3     34  Jack O'Connell SR        18:42.7
  4     43  Sam Javaherian JR        18:56.8
  5     44  Oliver Miatke 8          18:58.4
  6   ( 45) Will Smyth SR            18:58.5
  7   ( 47) Simon Long 8             19:02.5

  8.   173  Virginia                  (  18:32.6  1:32:42.6   3:15.1)
========================================
  1      1  Cameron Stocke 8         16:26.6
  2     36  John Kendall 8           18:45.8
  3     37  Sterling Boyd JR         18:48.3
  4     46  Owen Engel SO            19:00.2
  5     53  Matti Koski 9            19:41.7
  6   ( 54) Dallas Hammer SO         20:28.4
  7   ( 55) Wyatt Prout SO           20:46.0



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Gr  Team                      Time     Pace     
===== ======== ==== ===================== === ========================= ======== ===== 
    1   1/7     524 Cameron Stocke        8   Virginia                  16:26.54  5:18 
    2   1/8     414 Liebon Mohamed        JR  St. Cloud Apollo          16:46.43  5:24 
    3   1/6     532 Fuad Bashir           SO  Willmar                   16:53.62  5:27 
    4   2/6     584 Mason Wendt           JR  Willmar                   17:02.87  5:30 
    5   3/6     573 Colin O'Farrell       FR  Willmar                   17:20.31  5:35 
    6   2/8     401 Sam Brewer            SO  St. Cloud Apollo          17:23.71  5:36 
    7   1/7     332 Jackson Grant         SO  Little Falls              17:24.37  5:37 
    8   4/6     568 Hudeife Mire          JR  Willmar                   17:26.48  5:37 
    9   5/6     529 Harley Anez           SR  Willmar                   17:26.96  5:37 
   10   1/8     434 Rishi Gulati          SR  St. Cloud Cathedral       17:29.23  5:38 
   11   1/8     499 Tennessee Scott-Lumba SR  St. Cloud Tech            17:32.36  5:39 
   12   6/6     572 Adnan Muhumed         SR  Willmar                   17:50.06  5:45 
   13   3/8     411 Ethan Logeman         SO  St. Cloud Apollo          17:52.76  5:46 
   14   4/8     409 Joel Knopp            SR  St. Cloud Apollo          17:53.89  5:46 
   15   2/8     461 Turner Schad          FR  St. Cloud Cathedral       17:54.11  5:46 
   16   5/8     419 Tucker Tenvoorde      SO  St. Cloud Apollo          17:57.88  5:47 
   17   1/8     301 Evan Leonidas         JR  Duluth East               18:00.66  5:48 
   18   6/8     400 Nick Blommel          JR  St. Cloud Apollo          18:03.86  5:49 
   19   3/8     437 Alex Heen             FR  St. Cloud Cathedral       18:04.56  5:50 
   20   4/8     430 Joel Ebel             SR  St. Cloud Cathedral       18:06.93  5:50 
   21   5/8     424 Sam Bastien           JR  St. Cloud Cathedral       18:07.24  5:50 
   22   6/8     467 Frankie Tomczik       JR  St. Cloud Cathedral       18:07.43  5:50 
   23   7/8     451 Mitchell Miller       JR  St. Cloud Cathedral       18:07.86  5:51 
   24   1/7     248 Evan Storbakken       SR  Brainerd                  18:09.25  5:51 
   25   7/8     422 Maison Zimmer         JR  St. Cloud Apollo          18:12.93  5:52 
   26   2/8     478 Matthew Bzdok         JR  St. Cloud Tech            18:13.29  5:52 
   27   2/7     244 Thomas Ruhl           FR  Brainerd                  18:16.42  5:53 
   28   8/8     416 Thomas Nieters        JR  St. Cloud Apollo          18:18.43  5:54 
   29   3/7     241 Nick Porisch          JR  Brainerd                  18:22.57  5:55 
   30   4/7     236 Michael Kuehn         FR  Brainerd                  18:28.67  5:57 
   31   8/8     436 Riley Halstrom        SR  St. Cloud Cathedral       18:29.08  5:57 
   32   5/7     250 Hunter Turcotte       SR  Brainerd                  18:31.34  5:58 
   33   2/7     342 Simon Park            JR  Little Falls              18:34.45  5:59 
   34   3/8     487 Otto Klaverkamp       JR  St. Cloud Tech            18:40.64  6:01 
   35   2/8     278 Sam Chandler          SR  Duluth East               18:41.86  6:02 
   36   3/8     306 Jack O'Connell        SR  Duluth East               18:42.67  6:02 
   37   4/8     492 Kallen Murphy         SO  St. Cloud Tech            18:43.42  6:02 
   38   2/7     516 John Kendall          8   Virginia                  18:45.73  6:03 
   39   3/7     509 Sterling Boyd         JR  Virginia                  18:48.30  6:04 
   40   3/7     344 Ben Peterson          SR  Little Falls              18:49.16  6:04 
   41   5/8     482 Ryan Grossback        JR  St. Cloud Tech            18:50.42  6:04 
   42   4/7     335 Braden Jackson        SO  Little Falls              18:52.16  6:05 
   43   5/7     346 Will Riitters         SR  Little Falls              18:52.95  6:05 
   44   6/7     233 Garret Goeden         SR  Brainerd                  18:55.12  6:06 
   45   4/8     293 Sam Javaherian        JR  Duluth East               18:56.78  6:06 
   46   5/8     303 Oliver Miatke         8   Duluth East               18:58.39  6:07 
   47   6/8     312 Will Smyth            SR  Duluth East               18:58.43  6:07 
   48   4/7     512 Owen Engel            SO  Virginia                  19:00.17  6:07 
   49   7/8     302 Simon Long            8   Duluth East               19:02.43  6:08 
   50   8/8     309 Tommy Rawlyk          SO  Duluth East               19:04.60  6:09 
   51   7/7     237 Cruz Lemmerhirt       JR  Brainerd                  19:04.85  6:09 
   52   6/7     331 Connor Grant          8   Little Falls              19:07.21  6:10 
   53   6/8     476 Joe Anderson          SO  St. Cloud Tech            19:07.51  6:10 
   54   7/8     496 Duncan Quinn          SR  St. Cloud Tech            19:16.46  6:13 
   55   7/7     336 Joe Klosowski         SR  Little Falls              19:17.11  6:13 
   56   8/8     502 Shane Vachal          SR  St. Cloud Tech            19:25.50  6:16 
   57   5/7     518 Matti Koski           9   Virginia                  19:41.61  6:21 
   58   6/7     513 Dallas Hammer         SO  Virginia                  20:28.32  6:36 
   59   7/7     522 Wyatt Prout           SO  Virginia                  20:45.93  6:42