St. Cloud, MN
10/9/2018











                 TECH CROSS COUNTRY - GRANITE INVITATIONAL
                 Boulder Ridge Golf Course - St. Cloud, MN
                              October 9, 2018
                        JUNIOR HIGH GIRLS - 2 MILE
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR HIGH GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    17  Willmar                   (  13:09.7  1:05:48.2   0:50.4)
========================================
  1      1  Lauren Eilers 6          12:48.3
  2      2  Erin Eilers 6            12:51.2
  3      3  Kendall Hanson 6         12:52.7
  4      5  Becca Dawson 7           13:37.3
  5      6  Kyra Cabrera-Nelson 8    13:38.7
  6   (  7) Maddi Engstrom 7         13:51.8
  7   (  8) Ila Baumgart 8           13:58.1

  2.    46  Brainerd Junior High      (  14:07.3  1:10:36.4   0:52.7)
========================================
  1      4  Alyssa Schommer 7        13:30.5
  2      9  Kylee Soens 6            14:03.8
  3     10  Julia Rademacher 8       14:17.1
  4     11  Emily Bastian 8          14:21.8
  5     12  Brooke Wenz 6            14:23.2
  6   ( 13) Madelyn Miller 6         14:26.7
  7   ( 18) Ally Rakauskas 7         16:02.5

  3.    81  Little Falls              (  15:54.2  1:19:30.7   1:22.3)
========================================
  1     14  Riley Becker 6           15:17.6
  2     15  Aliza Kresha 8           15:40.6
  3     16  Issy Segler 7            15:55.5
  4     17  Violet Swisher 7         15:57.1
  5     19  Gracie Johnson 8         16:39.9
  6   ( 26) Hope Ollom 7             20:55.0

  4.   110  St. Cloud Cathedral       (  18:54.6  1:34:32.7   3:25.6)
========================================
  1     20  Sam O'Donnell 8          17:00.5
  2     21  Abby Schultz 8           17:18.2
  3     22  Ella Jacobson 7          19:23.7
  4     23  Dakotah Orth 8           20:24.2
  5     24  Stella Ortega 7          20:26.1
  6   ( 25) Piper Hahn 7             20:29.1
  7   ( 27) Delana Sukut 7           21:29.7



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR HIGH GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Gr  Team                      Time     Pace     
===== ======== ==== ===================== === ========================= ======== ===== 
    1   1/12    198 Lauren Eilers         6   Willmar                   12:48.21  6:25 
    2   2/12    197 Erin Eilers           6   Willmar                   12:51.18  6:26 
    3   3/12    205 Kendall Hanson        6   Willmar                   12:52.61  6:27 
    4   1/10     22 Alyssa Schommer       7   Brainerd Junior High      13:30.45  6:46 
    5   4/12    193 Becca Dawson          7   Willmar                   13:37.28  6:49 
    6   5/12    189 Kyra Cabrera-Nelson   8   Willmar                   13:38.64  6:50 
    7   6/12    199 Maddi Engstrom        7   Willmar                   13:51.78  6:56 
    8   1/2     176 Stella Rusch          7   St. Cloud Tech            13:53.77  6:57 
    9   7/12    188 Ila Baumgart          8   Willmar                   13:58.05  7:00 
   10   8/12    213 Claire Mattson        6   Willmar                   13:59.34  7:00 
   11   9/12    202 Maycee Gustafson      7   Willmar                   14:00.56  7:01 
   12  10/12    201 Melanie Gasca         7   Willmar                   14:00.98  7:01 
   13   2/10     23 Kylee Soens           6   Brainerd Junior High      14:03.80  7:02 
   14  11/12    221 Solenne Ruff          6   Willmar                   14:06.90  7:04 
   15   1/2     182 Emma Lamppa           7   Virginia                  14:09.20  7:05 
   16   2/2     172 Lanie Laudenbach      8   St. Cloud Tech            14:13.21  7:07 
   17   3/10     19 Julia Rademacher      8   Brainerd Junior High      14:17.07  7:09 
   18   4/10     14 Emily Bastian         8   Brainerd Junior High      14:21.75  7:11 
   19   5/10     25 Brooke Wenz           6   Brainerd Junior High      14:23.13  7:12 
   20   6/10     17 Madelyn Miller        6   Brainerd Junior High      14:26.61  7:14 
   21   1/6      69 Riley Becker          6   Little Falls              15:17.58  7:39 
   22  12/12    217 Halle Mortensen       8   Willmar                   15:25.31  7:43 
   23   2/6      75 Aliza Kresha          8   Little Falls              15:40.59  7:51 
   24   3/6      82 Issy Segler           7   Little Falls              15:55.50  7:58 
   25   4/6      83 Violet Swisher        7   Little Falls              15:57.03  7:59 
   26   7/10     20 Ally Rakauskas        7   Brainerd Junior High      16:02.50  8:02 
   27   5/6      73 Gracie Johnson        8   Little Falls              16:39.82  8:20 
   28   1/7     152 Sam O'Donnell         8   St. Cloud Cathedral       17:00.48  8:31 
   29   8/10     15 Hope Gienger          7   Brainerd Junior High      17:00.49  8:31 
   30   9/10     18 Jaden Plante          7   Brainerd Junior High      17:01.23  8:31 
   31   2/7     159 Abby Schultz          8   St. Cloud Cathedral       17:18.14  8:40 
   32   1/1     119 Poly Bogle            8   St. Cloud Apollo          17:46.89  8:54 
   33  10/10     24 Anja Storbakken       7   Brainerd Junior High      18:15.08  9:08 
   34   3/7     145 Ella Jacobson         7   St. Cloud Cathedral       19:23.65  9:42 
   35   2/2     179 Martha Boyd           8   Virginia                  19:30.46  9:46 
   36   4/7     154 Dakotah Orth          8   St. Cloud Cathedral       20:24.14 10:13 
   37   5/7     153 Stella Ortega         7   St. Cloud Cathedral       20:26.06 10:14 
   38   6/7     143 Piper Hahn            7   St. Cloud Cathedral       20:29.02 10:15 
   39   6/6      78 Hope Ollom            7   Little Falls              20:54.94 10:28 
   40   7/7     161 Delana Sukut          7   St. Cloud Cathedral       21:29.70 10:45