Grand Forks, ND
8/29/2019











                            Grand Forks Invite
                              Grand Forks, ND
                              August 29, 2019
                           JUNIOR HIGH BOYS - 3K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    42  Grand Forks Red River         
========================================
  1      3  Carter Rydland             11:19.46 
  2      8  Kael Berberich             11:32.65 
  3      9  Micah Larsen-Schmidt       11:39.98 
  4     10  Elijah Dafoe               11:44.07 
  5     12  Preston Diederich          11:56.99 
  6   ( 19) Joe Quinn                  12:35.09 
  7   ( 24) Jace Mason                 13:07.66 
  8   ( 33) Asa Berberich              13:40.82 
  9   ( 35) Isaac Wild                 13:53.38 
 10   ( 45) Eli Zerr                   14:22.46 
 11   ( 47) Andrew Larsen              14:43.25 
 12   ( 61) Sam Dvorak                 22:01.84 

  2.    72  Fargo Davies                  
========================================
  1      2  Adam Brachman              11:10.28 
  2     11  Jaray Touray               11:49.05 
  3     15  Josh Beil                  12:17.91 
  4     21  Ayden Anderson             12:56.13 
  5     23  Hunter Kuppich             13:04.81 
  6   ( 26) Lucas Selzler              13:12.99 
  7   ( 31) Nate Anderson              13:33.52 
  8   ( 34) Davis Johnson              13:52.60 
  9   ( 41) Cooper Gray                14:13.56 
 10   ( 42) Tate Jacobson              14:15.34 
 11   ( 48) Jonah Heyer                14:48.46 
 12   ( 49) Camdyn Sem                 14:48.87 
 13   ( 50) Charlie Giesmann           14:51.66 
 14   ( 51) Kaden Stenerson            15:30.35 

  3.    83  Grand Forks Central           
========================================
  1      4  Cooper Bakke               11:24.71 
  2      6  Curtis Sande               11:27.09 
  3     14  Brody Kendell              12:09.18 
  4     29  Layton Boaz                13:20.30 
  5     30  Aidan Fiala                13:22.99 
  6   ( 32) Talan Lunski               13:39.01 
  7   ( 55) Bradley Salberg            16:07.37 

  4.   103  West Fargo Sheyenne           
========================================
  1      1  Cooper Clouse              11:05.13 
  2     13  Drew Swenson               12:08.70 
  3     16  Isaiah Robles              12:18.36 
  4     36  Julian Dahl                13:56.34 
  5     37  Ryan Benson                13:57.48 
  6   ( 39) Aaron Birrenkott           14:05.33 
  7   ( 43) Easton Buum                14:18.01 
  8   ( 54) Daniel Heisler             16:05.55 

  5.   130  Minot                         
========================================
  1     17  Blake Kaylor               12:24.44 
  2     20  Boston Klingbeil           12:41.76 
  3     27  Joseph Holt                13:17.39 
  4     28  Ethan Henderson            13:19.03 
  5     38  Connor Dunn                13:57.94 
  6   ( 40) Joseph Gillette            14:11.71 
  7   ( 44) Jacob Sufka                14:21.74 
  8   ( 52) Todd Ouradnik              15:35.49 
  9   ( 57) Brady Petersen             17:35.97 
 10   ( 59) Aaron Tack                 18:40.11 
 11   ( 60) Bryan Sherlock             18:47.59 

  6.   161  Devils Lake                   
========================================
  1      5  William Sprenger           11:27.04 
  2     22  Ben Larson                 12:56.58 
  3     25  Adam Sobolik               13:09.99 
  4     53  Landan Knutson             15:50.93 
  5     56  Kellan Wiberg              16:26.45 
  6   ( 58) Carter Nelson              18:01.84 

  7.   196  West Fargo                    
========================================
  1      7  Landon Troftgruben         11:30.84 
  2     18  Isaac Amundson             12:26.37 
  3     46  Gage Kluth                 14:32.75 
  4     62  Ghost 1                             
  5     63  Ghost 2                             



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                           Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ============================== ======= ===== 
    1   1/8    1544 Cooper Clouse             8 West Fargo Sheyenne            11:05.2  5:57 
    2   1/14   1223 Adam Brachman             8 Fargo Davies                   11:10.3  6:00 
    3   1/12   1386 Carter Rydland            8 Grand Forks Red River          11:19.5  6:05 
    4   1/7    1305 Cooper Bakke              8 Grand Forks Central            11:24.8  6:08 
    5   1/6    1139 William Sprenger          8 Devils Lake                    11:27.1  6:09 
    6   2/7    1330 Curtis Sande              8 Grand Forks Central            11:27.1  6:09 
    7   1/3    1512 Landon Troftgruben        8 West Fargo                     11:30.9  6:11 
    8   2/12   1363 Kael Berberich            8 Grand Forks Red River          11:32.7  6:12 
    9   3/12   1376 Micah Larsen-Schmidt      8 Grand Forks Red River          11:40.0  6:16 
   10   4/12   1364 Elijah Dafoe              7 Grand Forks Red River          11:44.1  6:18 
   11   2/14   1263 Jaray Touray              8 Fargo Davies                   11:49.1  6:21 
   12   5/12   1367 Preston Diederich         8 Grand Forks Red River          11:57.0  6:25 
   13   2/8    1563 Drew Swenson              7 West Fargo Sheyenne            12:08.7  6:31 
   14   3/7    1318 Brody Kendell             8 Grand Forks Central            12:09.2  6:32 
   15   3/14   1220 Josh Beil                 7 Fargo Davies                   12:18.0  6:36 
   16   3/8    1559 Isaiah Robles             8 West Fargo Sheyenne            12:18.4  6:37 
   17   1/11   1444 Blake Kaylor              8 Minot                          12:24.5  6:40 
   18   2/3    1492 Isaac Amundson            7 West Fargo                     12:26.4  6:41 
   19   6/12   1383 Joe Quinn                 7 Grand Forks Red River          12:35.1  6:46 
   20   2/11   1445 Boston Klingbeil          8 Minot                          12:41.8  6:49 
   21   4/14   1216 Ayden Anderson            8 Fargo Davies                   12:56.2  6:57 
   22   2/6    1131 Ben Larson                7 Devils Lake                    12:56.6  6:57 
   23   5/14   1240 Hunter Kuppich            7 Fargo Davies                   13:04.9  7:01 
   24   7/12   1379 Jace Mason                7 Grand Forks Red River          13:07.7  7:03 
   25   3/6    1137 Adam Sobolik              7 Devils Lake                    13:10.0  7:04 
   26   6/14   1254 Lucas Selzler             7 Fargo Davies                   13:13.0  7:06 
   27   3/11   1441 Joseph Holt               8 Minot                          13:17.4  7:08 
   28   4/11   1438 Ethan Henderson           8 Minot                          13:19.1  7:09 
   29   4/7    1306 Layton Boaz               7 Grand Forks Central            13:20.3  7:10 
   30   5/7    1311 Aidan Fiala               7 Grand Forks Central            13:23.0  7:11 
   31   7/14   1217 Nate Anderson             8 Fargo Davies                   13:33.6  7:17 
   32   6/7    1321 Talan Lunski              7 Grand Forks Central            13:39.1  7:20 
   33   8/12   1362 Asa Berberich             7 Grand Forks Red River          13:40.9  7:21 
   34   8/14   1238 Davis Johnson             8 Fargo Davies                   13:52.6  7:27 
   35   9/12   1391 Isaac Wild                7 Grand Forks Red River          13:53.4  7:28 
   36   4/8    1545 Julian Dahl               7 West Fargo Sheyenne            13:56.4  7:29 
   37   5/8    1539 Ryan Benson               8 West Fargo Sheyenne            13:57.5  7:30 
   38   5/11   1432 Connor Dunn               7 Minot                          13:58.0  7:30 
   39   6/8    1540 Aaron Birrenkott          8 West Fargo Sheyenne            14:05.4  7:34 
   40   6/11   1436 Joseph Gillette           8 Minot                          14:11.8  7:37 
   41   9/14   1229 Cooper Gray               8 Fargo Davies                   14:13.6  7:38 
   42  10/14   1237 Tate Jacobson             7 Fargo Davies                   14:15.4  7:39 
   43   7/8    1542 Easton Buum               7 West Fargo Sheyenne            14:18.1  7:41 
   44   7/11   1463 Jacob Sufka               8 Minot                          14:21.8  7:43 
   45  10/12   1393 Eli Zerr                  7 Grand Forks Red River          14:22.5  7:43 
   46   3/3    1499 Gage Kluth                8 West Fargo                     14:32.8  7:49 
   47  11/12   1375 Andrew Larsen             7 Grand Forks Red River          14:43.3  7:54 
   48  11/14   1235 Jonah Heyer               8 Fargo Davies                   14:48.5  7:57 
   49  12/14   1255 Camdyn Sem                8 Fargo Davies                   14:48.9  7:57 
   50  13/14   1228 Charlie Giesmann          8 Fargo Davies                   14:51.7  7:59 
   51  14/14   1260 Kaden Stenerson           7 Fargo Davies                   15:30.4  8:20 
   52   8/11   1450 Todd Ouradnik             7 Minot                          15:35.5  8:22 
   53   4/6    1130 Landan Knutson            8 Devils Lake                    15:51.0  8:31 
   54   8/8    1550 Daniel Heisler            7 West Fargo Sheyenne            16:05.6  8:38 
   55   7/7    1329 Bradley Salberg           8 Grand Forks Central            16:07.4  8:39 
   56   5/6    1142 Kellan Wiberg             7 Devils Lake                    16:26.5  8:50 
   57   9/11   1451 Brady Petersen            8 Minot                          17:36.0  9:27 
   58   6/6    1134 Carter Nelson             7 Devils Lake                    18:01.9  9:41 
   59  10/11   1464 Aaron Tack                7 Minot                          18:40.2 10:01 
   60  11/11   1459 Bryan Sherlock            8 Minot                          18:47.6 10:05 
   61  12/12   1369 Sam Dvorak                7 Grand Forks Red River          22:01.9 11:50