Grand Forks, ND
8/29/2019











                            Grand Forks Invite
                              Grand Forks, ND
                              August 29, 2019
                         JUNIOR VARSITY BOYS - 4K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    38  Grand Forks Red River         
========================================
  1      2  Jake Jenkins               14:57.20 
  2      4  Tanner Schiller            15:19.90 
  3      5  Zach Kraft                 15:20.64 
  4      8  Matthew Evans              15:32.47 
  5     19  Owen Reilly                16:16.08 
  6   ( 29) Om Panda                   16:40.79 
  7   ( 30) Eliot Schumacher           16:42.14 
  8   ( 45) Abram Hall                 17:28.18 
  9   ( 62) Isaac Schall               19:01.89 
 10   ( 69) Nick Lindgren              24:57.48 

  2.    77  Fargo Davies                  
========================================
  1      1  Bennett Hefta              14:53.55 
  2     11  Lucas Menke                15:49.12 
  3     14  Ryan Barth                 16:04.51 
  4     24  Ryan Zimmel                16:32.48 
  5     27  Eli Heyer                  16:38.06 
  6   ( 37) Karter Witte               17:04.11 
  7   ( 50) Garrett Haugrud            17:58.19 
  8   ( 54) Jackson Gray               18:04.99 
  9   ( 56) Xavier Tovias              18:10.35 
 10   ( 58) Tavian Nelson              18:35.23 
 11   ( 65) Ashton Martin              21:38.39 
 12   ( 68) Lars Soforenko             24:24.90 

  3.    81  West Fargo                    
========================================
  1      3  Levi Rossman               15:16.63 
  2     10  Tanner Lies                15:38.90 
  3     16  Ben Zerr                   16:07.09 
  4     21  Roman Emerson              16:25.31 
  5     31  Brandon Boucher            16:44.91 
  6   ( 33) Jamie Askew                16:52.90 
  7   ( 41) Hayden Koehmstadt          17:14.92 
  8   ( 42) Cole Marinucci             17:20.83 
  9   ( 44) Ryan Orth                  17:27.48 
 10   ( 51) James Selberg              18:01.61 
 11   ( 53) Nick Parries               18:03.70 
 12   ( 57) Micheal Stephenson         18:27.19 

  4.    93  Minot                         
========================================
  1     15  Carter Thomas              16:05.81 
  2     17  Alex Garcia                16:07.89 
  3     18  Luke Petersen              16:13.41 
  4     20  Everett Aberle             16:23.83 
  5     23  Martin Hofrichter          16:28.43 
  6   ( 25) Trevor Ricks               16:33.27 
  7   ( 36) Garth Shanklin             17:01.34 
  8   ( 38) Zane Whalstrom             17:05.15 
  9   ( 47) Dawson Bristow             17:43.78 
 10   ( 60) Tyler Sherlock             18:37.29 
 11   ( 64) Marc Esternon              21:17.70 

  5.   104  West Fargo Sheyenne           
========================================
  1      7  Nick Benson                15:22.79 
  2      9  Carter Ferber              15:33.66 
  3     22  Carson Bosse               16:26.06 
  4     32  Gavin Peterson             16:45.30 
  5     34  Dylan Scott                16:57.95 
  6   ( 35) Ashton Jorgens             17:00.76 
  7   ( 40) Oliver Dietz               17:08.34 
  8   ( 49) Jaxson McQuillan           17:53.57 
  9   ( 52) Caeden Stoll               18:02.21 
 10   ( 59) Austin Gorder              18:36.45 

  6.   111  Grand Forks Central           
========================================
  1      6  Jackson Finn               15:20.95 
  2     12  Cayden Reed                15:58.20 
  3     26  Emmett Sum                 16:36.26 
  4     28  Hayden Mack                16:38.20 
  5     39  Edison Lunski              17:08.34 
  6   ( 43) Torrey Westereng           17:26.93 
  7   ( 55) Kieran Dale                18:08.80 
  8   ( 63) Zach Moore                 19:27.56 
  9   ( 66) Daniel Hettich             21:53.21 
 10   ( 67) Levi Dallum                22:04.57 

  7.   238  Devils Lake                   
========================================
  1     13  Kyler Longie               15:59.08 
  2     46  Malcolm Stubbe             17:35.05 
  3     48  Taylor Roed                17:47.93 
  4     61  Collin Lee                 18:49.70 
  5     70  Ghost 1                             



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                           Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ============================== ======= ===== 
    1   1/12   1233 Bennett Hefta            10 Fargo Davies                   14:53.6  6:00 
    2   1/10   1372 Jake Jenkins              9 Grand Forks Red River          14:57.2  6:01 
    3   1/12   1507 Levi Rossman              9 West Fargo                     15:16.7  6:09 
    4   2/10   1388 Tanner Schiller          10 Grand Forks Red River          15:19.9  6:11 
    5   3/10   1374 Zach Kraft                9 Grand Forks Red River          15:20.7  6:11 
    6   1/10   1312 Jackson Finn              9 Grand Forks Central            15:21.0  6:11 
    7   1/10   1538 Nick Benson              11 West Fargo Sheyenne            15:22.8  6:12 
    8   4/10   1370 Matthew Evans             9 Grand Forks Red River          15:32.5  6:16 
    9   2/10   1548 Carter Ferber            10 West Fargo Sheyenne            15:33.7  6:16 
   10   2/12   1502 Tanner Lies               9 West Fargo                     15:38.9  6:18 
   11   2/12   1246 Lucas Menke               9 Fargo Davies                   15:49.2  6:22 
   12   2/10   1327 Cayden Reed               9 Grand Forks Central            15:58.2  6:26 
   13   1/4    1133 Kyler Longie             11 Devils Lake                    15:59.1  6:26 
   14   3/12   1219 Ryan Barth               11 Fargo Davies                   16:04.6  6:29 
   15   1/11   1465 Carter Thomas            11 Minot                          16:05.9  6:29 
   16   3/12   1515 Ben Zerr                 11 West Fargo                     16:07.1  6:30 
   17   2/11   1434 Alex Garcia              10 Minot                          16:07.9  6:30 
   18   3/11   1452 Luke Petersen            11 Minot                          16:13.5  6:32 
   19   5/10   1384 Owen Reilly              10 Grand Forks Red River          16:16.1  6:33 
   20   4/11   1427 Everett Aberle           10 Minot                          16:23.9  6:36 
   21   4/12   1498 Roman Emerson             9 West Fargo                     16:25.4  6:37 
   22   3/10   1541 Carson Bosse             11 West Fargo Sheyenne            16:26.1  6:37 
   23   5/11   1440 Martin Hofrichter         9 Minot                          16:28.5  6:38 
   24   4/12   1268 Ryan Zimmel               9 Fargo Davies                   16:32.5  6:40 
   25   6/11   1454 Trevor Ricks             10 Minot                          16:33.3  6:40 
   26   3/10   1332 Emmett Sum               10 Grand Forks Central            16:36.3  6:41 
   27   5/12   1234 Eli Heyer                11 Fargo Davies                   16:38.1  6:42 
   28   4/10   1322 Hayden Mack              10 Grand Forks Central            16:38.2  6:42 
   29   6/10   1381 Om Panda                 11 Grand Forks Red River          16:40.8  6:43 
   30   7/10   1389 Eliot Schumacher         11 Grand Forks Red River          16:42.2  6:44 
   31   5/12   1496 Brandon Boucher          12 West Fargo                     16:45.0  6:45 
   32   4/10   1558 Gavin Peterson            9 West Fargo Sheyenne            16:45.3  6:45 
   33   6/12   1494 Jamie Askew              10 West Fargo                     16:52.9  6:48 
   34   5/10   1561 Dylan Scott               9 West Fargo Sheyenne            16:58.0  6:50 
   35   6/10   1553 Ashton Jorgens            9 West Fargo Sheyenne            17:00.8  6:51 
   36   7/11   1458 Garth Shanklin           10 Minot                          17:01.4  6:51 
   37   6/12   1267 Karter Witte             11 Fargo Davies                   17:04.2  6:53 
   38   8/11   1467 Zane Whalstrom           10 Minot                          17:05.2  6:53 
   39   5/10   1320 Edison Lunski             9 Grand Forks Central            17:08.4  6:54 
   40   7/10   1546 Oliver Dietz             10 West Fargo Sheyenne            17:08.4  6:54 
   41   7/12   1500 Hayden Koehmstadt         9 West Fargo                     17:15.0  6:57 
   42   8/12   1503 Cole Marinucci           10 West Fargo                     17:20.9  6:59 
   43   6/10   1334 Torrey Westereng         10 Grand Forks Central            17:27.0  7:02 
   44   9/12   1504 Ryan Orth                11 West Fargo                     17:27.5  7:02 
   45   8/10   1371 Abram Hall               10 Grand Forks Red River          17:28.2  7:02 
   46   2/4    1140 Malcolm Stubbe            9 Devils Lake                    17:35.1  7:05 
   47   9/11   1430 Dawson Bristow            9 Minot                          17:43.8  7:08 
   48   3/4    1135 Taylor Roed               9 Devils Lake                    17:48.0  7:10 
   49   8/10   1556 Jaxson McQuillan         11 West Fargo Sheyenne            17:53.6  7:12 
   50   7/12   1232 Garrett Haugrud          10 Fargo Davies                   17:58.2  7:14 
   51  10/12   1509 James Selberg             9 West Fargo                     18:01.7  7:16 
   52   9/10   1562 Caeden Stoll             10 West Fargo Sheyenne            18:02.3  7:16 
   53  11/12   1505 Nick Parries              9 West Fargo                     18:03.7  7:17 
   54   8/12   1230 Jackson Gray             11 Fargo Davies                   18:05.0  7:17 
   55   7/10   1307 Kieran Dale              12 Grand Forks Central            18:08.8  7:19 
   56   9/12   1264 Xavier Tovias            11 Fargo Davies                   18:10.4  7:19 
   57  12/12   1511 Micheal Stephenson       11 West Fargo                     18:27.2  7:26 
   58  10/12   1247 Tavian Nelson            10 Fargo Davies                   18:35.3  7:29 
   59  10/10   1549 Austin Gorder             9 West Fargo Sheyenne            18:36.5  7:30 
   60  10/11   1460 Tyler Sherlock           11 Minot                          18:37.3  7:30 
   61   4/4    1132 Collin Lee               10 Devils Lake                    18:49.7  7:35 
   62   9/10   1387 Isaac Schall             10 Grand Forks Red River          19:01.9  7:40 
   63   8/10   1324 Zach Moore               12 Grand Forks Central            19:27.6  7:50 
   64  11/11   1433 Marc Esternon            11 Minot                          21:17.7  8:35 
   65  11/12   1245 Ashton Martin            10 Fargo Davies                   21:38.4  8:43 
   66   9/10   1315 Daniel Hettich           12 Grand Forks Central            21:53.3  8:49 
   67  10/10   1308 Levi Dallum              10 Grand Forks Central            22:04.6  8:53 
   68  12/12   1257 Lars Soforenko           10 Fargo Davies                   24:24.9  9:50 
   69  10/10   1378 Nick Lindgren            11 Grand Forks Red River          24:57.5 10:03